Vizita.si
Prehlajena nosečnica

Alergije

Šest mitov o spomladanskih alergijah

Ni.J.
28. 04. 2011 07.59
0

Čeprav je pomlad čas prebujanja narave in čas, ko vse ozeleni in zacveti, marsikomu prav to povzroča največje težave, predvsem zaradi alergij. Preverite, kateri nasveti o naravnih načinih preprečevanja in zdravljenja alergije vam ne bodo pomagali!

Zamašen nos, kihnanje, smrkanje in solzenje oči so simptomi sezonske alergije, ki v pomladnih mesecih mučijo marsikoga.
Zamašen nos, kihnanje, smrkanje in solzenje oči so simptomi sezonske alergije, ki v pomladnih mesecih mučijo marsikoga.FOTO: iStockphoto
Zamašen nos, otečene oči, kihanj, kašljanje … Vse to so simptomi alergije na cvetni prah, ki je v spomladanskem času najpogostejša oblika alergije. Alergiki se, da bi si le olajšali življenje, zanašajo na vse vrste nasvetov, vendar pa so določeni nasveti zgolj miti, ki v resnici prav nič ne pomagajo pri lajšanju simptomov.

Uživanje lokalno pridelanega medu bo olajšalo simptome alergije

Med je zares izvrstno in zdravo živilo, povrh vsega pa še slastno, vendar so klinični preizkusi pokazali, da pri zdravljenju alergij ne nudi prav nobenega učinka. Še huje. Ker lokalni pridelovalci medu le-tega velikokrat ne predelajo, lahko vsebuje dodatne alergene in okrepi simptome alergije.

Določene trave so pogostejši povzročitelji alergij, mednje spada tudi ambrozija.
Določene trave so pogostejši povzročitelji alergij, mednje spada tudi ambrozija. FOTO: iStockphoto
Antihistaminiki, ki jih dobite brez recepta so enako učinkoviti kot zdravila na recept

Antihistaminiki, ki jih lahko v lekarni kupite brez kakršnega koli recepta, sicer pomagajo pri nadzorovanju določenih simptomov alergije, kot so kihanje, smrkanje in solzenje oči, vendar pa ne pomagajo odpraviti vnetja, ki povzroča nastanek simptomov. Poleg tega pa velikokrat povzročajo zaspanost in izsušenost ustne votline. Če vam ta zdravila ne pomagajo, obiščite zdravnika, ki vam bo predpisal učinkovita protivnetna zdravila in poleg tega tudi pomagal odkriti dejanski vzrok vaše alergije.

Od nosnih razpršil lahko postanete odvisni

Dekongestivna razpršila za nos, ki jih dobite v lekarni brez recepta, ne povzročajo nikakršne odvisnosti, je pa res, da ob prekomerni uporabi izgubijo svojo učinkovitost, saj se telo privadi nanje. Posledica tega pa je lahko pogostejša raba razpršila, nikakor pa ne odvisnost. Da bi se izognili tovrstni situaciji, razpršila ne uporabljajte več kot tri dni zaporedoma. Če je vaš nos še vedno zamašen in smrkav, obiščite zdravnika ali alergologa.

Naravni dodatki niso učinkoviti v boju s simptomi alergije

Navadni repuh (Petasites hybridus) naj bi bil pri nadzorovanju simptomov sezonske alergije tako učinkovit kot antihistaminiki, poleg tega pa ne povzroča zaspanosti. Kakor koli že pa repuh v obliki rastline vsebuje pirolizidinske alkaloide, ki škodujejo jetrom, zato bodite pri nakupu izdelkov iz repuha pozorni, da so te substance odstranjene. Manjša študija je tudi pokazala, da srbečico in kihanje blažijo pripravki iz pekoče koprive, predvsem zaradi naravnih antihistaminskih lastnosti. O jemanju naravnih pripravkov se obvezno pogovorite z osebnim zdravnikom.

Alergija na cvetni prah ni povezana z alergijo na hrano

Alergije na cvetni prah in hrano so med seboj veliko bolj povezane, kot bi si lahko prestavljali. Kar tretjina oseb, ki trpi za sezonskimi alergijami, se namreč srečuje tudi z eno od alergij na hrano. Za to je zadolžen protein v cvetnem prahu. Če ste torej alergični na drevesni cvetni prah, obstaja velika verjetnost, da ste alergični tudi na oreščke, če ste alergični na grint, pa najverjetneje ne smete jesti banan ali melon. Če imate torej sezonsko alergijo, bodite pozorni na morebitno občutljivost na določeno prehrano. V večini primerov gre za blage reakcije, v redkih primerih pa lahko pride tudi do hudih reakcij in celo anafilaktičnega šoka.

Alergenski testi ne pokažejo vedno alergije, v tem primeru pa je priporočljivo spremljati, kdaj se pojavijo določeni simptomi in kdaj izginejo. morda boste tako lažje odkrili, na kaj ste alergični.
Alergenski testi ne pokažejo vedno alergije, v tem primeru pa je priporočljivo spremljati, kdaj se pojavijo določeni simptomi in kdaj izginejo. morda boste tako lažje odkrili, na kaj ste alergični.FOTO: iStockphoto

Krvni test je najbolj zanesljiva metoda diagnosticiranja alergije

S krvnimi testi zdravniki le preverijo, ali v telesu obstajajo protitelesa za specifične alergene. Bolj zanesljiv naj bi bil kožni test, med katerim vam v roko vbrizgajo majhne količine alergenov in preverijo, če bo vaš organizem reagiral nanje ali ne. Težava obeh testov pa je, da z njimi preverjajo alergijo na najpogostejše substance, ne pa vse. Tako obstaja tudi verjetnost, da ste na nekaj alergični, a ne bodo testi pokazali ničesar. V tem primeru je priporočljivo spremljati in si skrbno beležiti, kje in kdaj so se vam simptomi pojavili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650