Vizita.si
Simptomi senenega nahoda so zamašen nos, izcedek iz nosu, kihanje, srbeče, rdeče in solzne oči, glavobol.

Alergije

Ah, spet ta cvetni prah!

Eva Trček
01. 04. 2010 12.08
0

Se vas vsako pomlad loti alergijski nahod, pa še vedno ne veste, na katere rastline ste pravzaprav alergični? Potem preverite, kaj cveti v pomladnih mesecih in kako lahko kar sami vsaj malo omilite alergijo!

Simptomi senenega nahoda so zamašen nos, izcedek iz nosu, kihanje, srbeče, rdeče in solzne oči, glavobol.
Simptomi senenega nahoda so zamašen nos, izcedek iz nosu, kihanje, srbeče, rdeče in solzne oči, glavobol.FOTO: iStockphoto

Cvetni prah je poleg pršic, živalske dlake in hrane eden najpogostejših snovi, ki sprožijo alergijske reakcije. Za kakšno alergijsko boleznijo trpi že vsak tretji Evropejec in po nekaterih ocenah naj bi čez 20 let za takšnimi in drugačnimi alergijami trpela že skoraj polovica vsega svetovnega prebivalstva. Najpogostejša alergijska bolezen je alergijski oziroma seneni nahod, ki je posledica vnetja sluznice grla, nosu in oči, kaže pa se z naslednjimi simptomi:

- zamašen in srbeč nos;

- izcedek iz nosu;

- pogosto kihanje in kašljanje;

- srbečica, rdečica in solzenje oči;

- glavobol.

Alergijo na cvetni prah lahko kar sami vsaj malo omilite. Prvi korak je, da ugotovite, na katero rastlino ste sploh alergični, in da se v času, ko cveti, čim manj zadržujete na prostem.
Alergijo na cvetni prah lahko kar sami vsaj malo omilite. Prvi korak je, da ugotovite, na katero rastlino ste sploh alergični, in da se v času, ko cveti, čim manj zadržujete na prostem. FOTO: iStockphoto
Ne le da je seneni nahod sila neprijeten in da lahko močno zmanjša kakovost bolnikovega življenja – če se nahod ne zdravi z ustreznimi zdravili, lahko preide celo v astmo.

Čeprav se v lekarnah na recept, v nekaterih primerih pa tudi brez recepta, dobijo tablete proti alergiji, pršila za nos in kapljice za oči, ki vam v tednih, ko je vaš seneni nahod najhujši, lajšajo simptome, pa je priporočljivo, da se poskušate rastlinam, ki vašo alergijo povzročajo, čim bolj izogniti. Z malo previdnosti lahko alergijo vsaj malo omilite kar sami:

 - V času, ko cveti rastlina, na katero ste alergični, se čim manj zadržujte na prostem.

- Če ste bili zunaj, se takoj, ko pridete domov, oprhajte, splahnite ali še bolje umijte lase in oblecite v svežo obleko, da s sebe sperete cvetni prah.

- V tem kritičnem obdobju tudi čim manj zračite stanovanje oziroma hišo, da cvetnega prahu ne spustite v svoj dom.

- Priporočljivo je, da okna odprete pozno zvečer oziroma ponoči, ko se koncentracija cvetnega prahu v zraku nekoliko zmanjša.

- V stanovanje nikar ne nosite sveže nabranega cvetja ali drevesnih vej.

- Perila ne sušite zunaj, saj se tudi na oblačila, brisače, posteljnino prime cvetni prah.

- Izogibajte se sveže pokošeni travi.

Alergijski oziroma seneni nahod, ki ga velikokrat povzroči cvetenje določene rastline, trave ali drevesa, je najpogostejša alergijska bolezen.
Alergijski oziroma seneni nahod, ki ga velikokrat povzroči cvetenje določene rastline, trave ali drevesa, je najpogostejša alergijska bolezen.FOTO: iStockphoto

Predvsem pa ugotovite, na katero rastlino ste sploh alergični in kdaj ta rastlina cveti.

APRIL: navadna leska, navadna breza, črna jelša, hrast, črna jelka, vrba

MAJ: navadna leska, navadna breza, črna jelša, hrast, črna jelka, vrba, divji kostanj, krišina, žita in različne trave: travniški lisičji rep, travnška latovka, pasja trava, visoka pahovka.

JUNIJ: žita, krišina, navadni pelin ter še vedno razne trave: travniški lisičji rep, travniški mačji rep, travnška latovka, pasja trava, visoka pahovka, lipa

JULIJ: krišina, lipa, navadni pelin, koprivovke, kislice

AVGUST: krišina, navadni pelin, pelinolistna ambrozija, kislice, navadni pelin, koprivovke

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587