Vizita.si
Če ste alergik, je v času senenega nahoda vsekakor bolje, da ostanete v zaprtih prostorih oziroma se izogibate alergenom.

Alergije

Začenja se sezona alergij

Mojca Koprivnikar
17. 03. 2009 19.36
0

Imate težave s senenim nahodom ali kakšno drugo vrsto alergijo? Nič nenavadnega. Doktorica Bajrovićeva iz bolnišnice Golnik pravi, da so alergeni zaradi onesnaženega okolja vse bolj agresivni.

Alergija na cvetni prah se kaže v obliki senenega nahoda. Simptomi so podobni navadnemu nahodu ali prehladu. Razlika je v trajanju; navadni prehlad se namreč v tednu dni pozdravi, seneni nahod pa lahko traja tudi do nekaj mesecev in je sezonski. Vzrok ni znan, najverjetneje pa so krivci dednost, stres in onesnaženost okolja.

Doktorica Bajrovićeva z oddelka za pljučne bolezni in alergije nam je razložila, da ko govorimo o alergijah, moramo vselej imeti v mislih, da alergija pravzaprav pomeni neustrezen odziv našega imunskega sistema na določeno snov, ki je organizmu sicer povsem neškodljiva. Alergična reakcija nastane posredno, zaradi odziva našega telesa in snovi, ki se ob tem sprošča. Poznamo več vrst alergij. Najbolj znan in pogost je seneni nahod, ko sta prizadeta nos in oči. Poznamo pa tudi preobčutljivost na živalske dlake, rastline in preobčutljivost na hrano ter zdravila. Slednja so najbolj pogosta pri odraslih.

Kako vemo, da smo alergični?

Alergije običajno prepoznamo po težavah, ki so tako moteče, da se odločimo za obisk pri zdravniku.
Alergije običajno prepoznamo po težavah, ki so tako moteče, da se odločimo za obisk pri zdravniku.FOTO: iStockphoto

Alergije običajno prepoznamo po težavah, ki so tako moteče, da se odločimo za obisk pri zdravniku. Zdravnik se na osnovi simptomov in opisanih problemov lahko odloči za alergijsko testiranje.

Najbolj pogost je standardni alergijski test, s katerim se testira alergije na pršico, dlake psa in mačke, brezo, različne trave in drevesa. Test je povsem neboleč in enostaven.

Vendar pa Bajrovićeva poudarja, da pozitiven test brez prepričljive zgodbe o bolnikovih težavah v ozadju ne pove pravzaprav ničesar. Šele težave, ki posameznika ovirajo pri vsakodnevnem delu, in pozitiven test lahko potrdita alergijo, ki jo je treba zdraviti.

Preventiva že v nosečnosti

Ker so alergije kroničnega značaja in običajno dedne, je poudarek predvsem na preventivi, ki bi se po besedah dr. Bajrovićove morala začeti že pred nosečnostjo in nadaljevati tudi po porodu.
Ker so alergije kroničnega značaja in običajno dedne, je poudarek predvsem na preventivi, ki bi se po besedah dr. Bajrovićove morala začeti že pred nosečnostjo in nadaljevati tudi po porodu.FOTO: iStockphoto

Če je vsa družina nagnjena k alergijskim reakcijam, so potrebni strožji ukrepi predvsem v času nosečnosti. Nosečnica se mora izogibati alergenom, ki sprožijo reakcijo, povsem prenehati kaditi, ustrezno urediti ter redno zračiti bivalni prostor in če ima oseba seneni nahod, se mora izogibati sprehodom v najbolj kritičnem času.

Eden izmed možnih načinov zdravljenja najbolj pogostih oblik alergij je imunoterapija, ki se izvaja pred oziroma med kritičnim obdobjem. Gre pravzaprav za način cepljenja. Za domačo rabo pa alergolog predpiše kapljice.

Znano je tudi, da se seneni nahod, v kolikor ni ustrezno zdravljen oziroma obravnavan, pri velikem številu bolnikov s časoma razširi na spodnja dihala in povzroči astmo. Dobro je vedeti, da četudi je alergija kronična, se naš imunski sistem spreminja in z njim tudi intenzivnost alergijskih reakcij.

Sicer pa velja, da če ste alergik, v času senenega nahoda ostanite v zaprtih prostorih oziroma se izogibajte alergenom. Pred spanjem si umijte lase, ker se na njih pogosto nabira cvetni prah. Redno pa spremljate tudi koncentracijo svetnega prahu v zraku.

SVOJE MNENJE IN IZKUŠNJE LAHKO IZRAZITE TUDI NA NAŠEM FORUMU.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587