Kolikokrat ste že slišali, da je vaš imunski sistem glavni krivec za alergije in da bi morali, da bi jih preprečili, na primer bolj zdravo jesti? Poglejmo si najpogostejše mite in napačna prepričanja, ki krožijo okoli alergij.
Mit 1: Alergije povzroča slab imunski sistem
Alergije se pojavijo, ker ima naš imunski sistem premočno reakcijo na zunanji dražljaj. Natančneje, alergijska reakcija se pojavi, ko naše telo pomotoma prepozna nekaj, kar v resnici ni slabo za nas (cvetni prah) in ga napade, kot bi napadlo patogene. Zato uživanje sadja in zelenjave ne bo v veliko pomoč v boju proti alergijam.
Mit 2: Alergije zdravimo, če se izogibamo alergenom
Najprej se morate zavedati, da je preventiva ključnega pomena, če imate neko vrsto alergije, zato jo je najbolje preprečiti pravočasno. Čeprav se žal ne moremo vedno izogniti nekaterim alergenom, kot je cvetni prah, ki ga prenaša veter, je pomembno, da čim prej obiščete zdravnika, če opazite simptome alergije, da vam da ustrezna zdravila. Pomembno je tudi, da redno jemljete ta zdravila, da zmanjšate intenzivnost alergijske reakcije ali jo v blažjih primerih popolnoma preprečite.
Čeprav po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije, skoraj vsak drugi prebivalec sveta trpi za neko obliko alergije, do danes ni bilo mogoče najti nobenega zdravila. Vendar obstaja več možnosti preventivnega zdravljenja, ki lahko zmanjšajo simptome, kot so dekongestivi, antihistaminiki, fiziološka raztopina in podobno. Poleg tega lahko imunoterapija zmanjša občutljivost na nekatere alergene tako, da telo izpostavi majhnim, a postopoma naraščajočim odmerkom znanih aktivatorjev. Če imate hude alergijske reakcije ali tveganje za anafilaksijo, se posvetujte s svojim zdravnikom, da vas seznani z zdravili, ki jih morate uporabiti v nujnih primerih.
3. mit: Alergije so prisotne le spomladi in poleti
Popolnoma napačna trditev! Čeprav je zima morda najboljši letni čas za večino ljudi, ki se borijo z alergijami, to nikakor ne pomeni, da se alergijske reakcije ne morejo pojaviti tudi v hladnejših mesecih. Pozimi so namreč zunanji alergeni nevarni, ker takrat ni cvetnega prahu. Toda kljub odsotnosti te snovi lahko še vedno najdemo tiste notranje alergene, kot so plesen ali pršice. Prav tako ste med zimskimi počitnicami izpostavljeni potencialnim alergenom, ki jih najdemo v božičnih drevescih, vencih, dimu iz kamina ali svečah, ki lahko povzročijo katero koli alergijsko reakcijo. Poleg tega je v teh mesecih prehlad lahko sprožilec alergij. Na primer, v tem letnem času se lahko pri mlajših odraslih pojavijo urtikarija ali koprivnica (kronični izpuščaji na telesu). Ko je koža izpostavljena hladnejšim temperaturam, na prizadetem območju nastanejo tako imenovani rdeči tjulnji, ki srbijo. V teh hudih primerih lahko pride do anafilaksije.
Mit 4: Hipoalergeni hišni ljubljenčki ne povzročajo alergij
Za začetek je pomembno vedeti, da sama dlaka hišnih ljubljenčkov ni alergena, ampak zbira nekatere druge alergene, kot je denimo prah. Zato ne moremo biti alergični na samega ljubljenčka oz. na njegovo dlako, temveč smo lahko alergični njegove odmrle kožne celice, slino, urin ali na tisto, kar 'pobere' med sprehodom. Čeprav ste morda manj občutljivi na nekatere vrste, popolnoma hipoalergenega hišnega ljubljenčka ni. Zanimivo je, da so alergije na mačke dvakrat pogostejše kot alergije na pse.
5. mit: Zdravila moramo jemati, kadar se pojavi alergijska reakcija
Dejstvo je, da je alergijsko reakcijo mogoče preprečiti, če zdravila jemljemo, še preden se razvijejo simptomi. Vendar mnogi ljudje, ki trpijo zaradi sezonskih alergij, jemljejo zdravila le, če imajo simptome, kar je pravzaprav povsem narobe. Za zaščito imunskega sistema pred intenzivnimi alergijskimi reakcijami je priporočljivo začeti preventivno zdravljenje, preden se pojavijo simptomi.
Vizita e-novice
VIR: miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV