Kaj sploh je botoks?
Botoks (botulinum toksin) je naravno prečiščen protein, ki ga proizvaja bakterija Clostridium botulinum. Snov omrtviči mišice in zavira prenos dražljajev od živčnih celic do mišic. Krčenje mišic je tako oslabljeno ali pa povsem izgine.
Botoks se vbrizga v zelo majhnih količinah in je primeren za glajenje srednje ali močno izraženih gub, ni pa primeren za odpravo brazgotin. Pri teh je potrebna operacija. Deluje samo na izbrane mišice, tam kamor zdravnik vbrizga snov, ostale mišice pa delujejo normalno. Najpogosteje se odstranjuje gube na čelu, med obrvmi, okoli oči, pa tudi na vratu, bradi ali dekolteju. Terapija traja približno od 15 do 30 minut, stane pa od 180 do 450 evrov. Izvaja se brez narkoze ali lokalne anastezije, saj je bolečina ob posegu z zelo tanko iglo minimalna. Učinek je viden dva tedna po terapiji in traja tri do štiri mesece.
Ne uporablja pa se le v lepotne namene, ampak je zelo učinkovit tudi pri nekaterih drugih nevšečnostih:
Odpravlja potenje: Uporablja se ga tudi za zdravljenje prekomernega potenja, saj snov paralizira žleze znojnice, tako se po terapiji na določenem predelu potenje popolnoma preneha. Mesta posega so pazduhe, dlani ali stopala, učinkuje osem do deset mesecev.
Pomaga pri zmanjševanju telesne teže: Na univerzi v Italiji so 30 pacientom z vbrizgavanjem botoksa pomagali shujšati. S to snovjo so jim namreč omrtvičili mišice, ki premikajo hrano iz želodca in tako niso čutili lakote.
Odpravlja migrene: Injekcije botoksa v predel glave in v vratne mišice pomagajo zmanjšati migrene, so ugotovili na univerzi v San Franciscu, kjer so tako ozdravili 24 pacientov.
Odpravlja bolečine v hrbtu: Botoks pomaga tudi pri zmanjšanju bolečin v hrbtu, injekcija pa naj bi bila učinkovita dva meseca.
Sprošča bolečine po kapi: Če kap poškoduje predel možganov, ki nadzoruje mišice, lahko ta povzroči izredno boleče in izčrpajoče mišične krče. Te pa lahko ublaži in sprosti injekcija botoksa.
Pomaga pri uhajanju urina: Pomaga pri nenamernem krčenju mišic v mehurju, zaradi katerega lahko uhaja urin.
Brazgotine: Strokovnjaki z univerze v Buffalu so odkrili, da botoks pomaga zmanjšati brazgotine po operaciji.
Pozor! Botoks pa lahko povzroča depresijo.
Čeprav bi si mislili, da z odpravo nekaterih gubic lahko pridobite na samozavesti, pa znanstveniki v zadnji raziskavi opozarjajo, da lahko ta povzroča tudi depresijo.
Nizozemski raziskovalci so namreč ugotovili, da vam botoks onemogoča, da bi svoja čustva izražali tudi vizualno. To pa povzroči, da le-ta zadržujete zase in tako svet dojemate bolj negativno, kar lahko vodi v depresijo. Dr. Judith Grub, ki je vodila raziskavo, tako pravi: “Moja raziskava kaže, da s paraliziranjem mišic na obrazu, ki nam sicer pomagajo izražati čustva, pride do tega, da čustva potlačujemo.”
Sicer se za pomlajevalno terapijo z botoksom večinoma odločajo ženske. Kljub temu pa se med pacienti najdejo tudi moški. Učinek se pri njih ne razlikuje, je pa treba uporabiti nekoliko več te snovi, saj imajo močnejše mišice.
Vaše mnenje in izkušnje lahko izrazite na našem FORUMU.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV