Preporod so buče dosegle šele v današnjem času
Vi pa jih lahko uporabljate drugače. Pri nas namreč gojimo več sort buč, ki jih uporabljamo predvsem za hrano tako ljudi kot domačih živali. Sodijo med najstarejše gojene rastline, čeprav so divje uporabljali že v pradavnini. Indijanci so zaradi grenkega mesa sprva uživali le pečke, bučne liste in cvetove. Kasneje je pomen buč nihal glede na gospodarski razvoj in položaj človeka v družbi. Enkrat so bile visoko cenjene, drugič spet hrana za prašiče in najrevnejše.
V estetske namene na vrtu
Najbolj iznajdljivi in kreativni pa se z njimi lahko nekoliko poigrate in na primer idilično okrasite svoj vrt. Načinov je zelo veliko, saj jih lahko kombinirate z najrazličnejšimi materiali ali z rožami samimi. Seveda bodo k bučam najbolj odgovarjali vsi topli jesenski odtenki, od rumene, oranžne, zlatorjave in do vseh rdečih odtenkov, ki jih ponuja jesensko vzdušje. Z njimi lahko obložite ribnik ali jih zložite v poseben kotiček v vrtu, kjer boste naredili 'skalnjak' iz najrazličnejših buč. Med njih pa dodajate kamenje, koruzo ali pa naredite za svoj 'bučni skalnjak' celo leseno pregrado, ki bo vaše umetniško delo ščitila še pozno v jesen. Buče so odporne na mraz in bodo sigurno zdržale do prvega snega. Ko ne bodo več uporabne, jih enostavno odvržete na kompost.
Noč čarovnic – keltski praznik
Praznovanje prihaja z Irske in izvira iz keltskega tridnevnega festivala 'Samhain', ki je pogosto imenovan tudi kot keltsko novo leto. Keltski koledar je bil razdeljen na dva dela. Temen, začel se je z mesecem Samonios (oktober, november) in svetel Giamonios (april, maj). Ob začetku temnega dela leta je veljalo prepričanje, da se zbližata svetova živih in mrtvih. Slednji naj bi s seboj odnesel bolezen in uničil žetev. Začetek festivala naj bi označeval konec obdobja žetev.
Z nošenjem mask na festivalu naj bi ljudje ponazarjali zle duhove in jih mirili, da do česa takega ne bi prišlo. Samo ime pa izhaja iz 'All hallow evening', kar po naše pomeni 'večer vseh svetih'. To naj bi bil predvečer spomina na mrtve, torej prvega novembra. Kakor koli, tridesetega oktobra se običajno pred vrata postavi izrezljane buče, ki imajo oči, nos in grozljiva usta. V notranjost buče se postavi še svečko, da ima 'obraz' strašljivo podobo, ki odganja zle duhove, ki se približujejo hiši. Praznik se v Ameriki imenuje 'Thanksgiving' ali zahvalni dan, ki se praznuje v zahvalo za dobro letino. Klasično zaporedje jedi na zahvalni dan se začne s pečenim in nadevanim puranom z omako iz brusnic, krompirjem, zmečkano čebulo, bučami in sladkim pecivom iz buč za poobedek.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV