Vizita.si
Seneni nahod

Alergije

Hitra pomoč ob senenem nahodu

Vizita.si
13. 03. 2024 04.44
0

Izcedek iz nosu, zamašen nos, kihanje, srbenje v nosu, vnetje in srbenje oči so simptomi senenega nahoda, s katerim se pogosto spopadamo spomladi in poleti. Težave se pojavljajo le nekaj tednov ali več mesecev v letu in so povezane s cvetnim prahom oziroma cvetenjem dreves, trav, žit ali plevela.

Seneni nahod
Seneni nahodFOTO: Dreamstime

Sezonski seneni nahod se pri nekaterih prične pojavljati, ko zacvetijo različne trave, drevesa ali plevel. Če se simptomi pojavljajo vse leto, gre običajno za alergijo na hišni prah. Sicer pa se seneni nahod pogosteje pojavlja pri ljudeh, ki se tudi sicer spopadajo z drugimi alergičnimi obolenji, kot sta astma in ekcem. Lahko gre tudi za alergijo na živalsko dlako, prhljaj, perje ali spore plesni. A če se vrnemo na seneni nahod, je to alergična reakcija telesa na določene alergene, ki krožijo po zraku.

Simptomi senenega nahoda:

1. Srbečica nosu;

2. Kihanje;

3. Izcedek iz nosu, neprehoden nos;

4. Rdeče, srbeče oči, ki se lahko solzijo;

5. Glavobol;

6. Splošno slabo počutje;

7. Razdražljivost, slabša pozornost.

5 napačnih prepričanj o alergijah
Preberi še
5 napačnih prepričanj o alergijah

Pojavnost senenega nahoda narašča tako pri otrocih kot pri odraslih in danes prizadene že kar 40 odstotkov prebivalcev. Problematično je, ker seneni nahod močno vpliva na kakovost življenja posameznika, saj moti njegov spanec, poslabša počutje, vpliva na to, kako preživljamo svoj prosti čas, saj se ne moremo pogosto zadrževati v zunanjih prostorih, povzroči izostanek v šoli ali zmanjša delovno storilnost. 

Kakšna je povezava med imunskim sistemom in alergijami?
Preberi še
Kakšna je povezava med imunskim sistemom in alergijami?

Ko opazimo, da se spopadamo s simptomi senenega nahoda, si najprej lahko pomagamo sami, a če se po sedmih dneh samopomoči stanje ne izboljša, moramo obiskati zdravnika. Prav tako morate zdravnika obiskati, če se poleg zgoraj naštetih znakov pojavijo simptomi, kot so težko dihanje, bolečina v ušesu, krvavitev iz nosu.

Najpogostejše jesenske alergije
Preberi še
Najpogostejše jesenske alergije

Kaj povzroča seneni nahod?

Od februarja do maja cvetijo navadna leska, črna jelka in jelša, ki lahko povzročajo težave tistim, ki so alergični na njihov cvetni prah. Od februarja do aprila cvetita vrba in brest. Od aprila do maja breza in hrast. Od maja do junija cvetijo različne trave, travniški lisičji rep, travniška latovka, pasja trava, visoka pahovka, žita in travniški mačji rep. Od maja do oktobra cveti še krišina, od junija do julija pa lipa. V poletnem času od junija do avgusta cveti tudi pelin, od julija do septembra pa navadni pelin in koprivovke. Od julija do oktobra cvetijo kislice in od avgusta do oktobra pelinolistna ambrozija.

Najpomembnejše je, da se izognemo alergenom, ki povzročajo seneni nahod. Pri tem nam lahko najprej pomaga izpiranje nosu s fiziološko raztopino, ki z nosne sluznice izpere sluz, histamin in snovi, ki povzročajo preobčutljivost.
Najpomembnejše je, da se izognemo alergenom, ki povzročajo seneni nahod. Pri tem nam lahko najprej pomaga izpiranje nosu s fiziološko raztopino, ki z nosne sluznice izpere sluz, histamin in snovi, ki povzročajo preobčutljivost.FOTO: Dreamstime

Hitra pomoč pri senenem nahodu

Najpomembnejše je, da se izognemo alergenom, ki povzročajo seneni nahod. Pri tem nam lahko najprej pomaga izpiranje nosu s fiziološko raztopino, ki z nosne sluznice izpere sluz, histamin in snovi, ki povzročajo preobčutljivost. Na ta način lažje zadihamo, izboljšamo delovanje nosne sluznice in prezračenost sinusov. S fiziološko raztopino nos izpiramo večkrat na dan. To je prva in najhitrejša pomoč, ki jo lahko poiščemo. Če ta ukrep ni dovolj, si skušamo pomagati še z drugimi. 

Pomaga tudi jemanje tablet, ki vsebujejo antihistaminik in dekongestiv, ki zmanjšuje nabreklost sluznice. Pomagajo nosna pršila, ki vsebujejo dekongestive, vendar POZOR, ne smete jih jemati prepogosto. Težave z očmi lahko izboljšajo kapljice za oči. Sicer pa vam zdravnik lahko opravi kožno testiranje, s katerimi ugotovite, na kaj natanko ste alergični. Tem alergenom se je nato dobro izogibati, tako da se izogibate travnikom ali ravno pokošenim površinam, kjer je lahko morebiten alergen. Tako da poleti ne zračite bivalnih prostorov, da se zjutraj in zvečer, ko je v zraku največ peloda, zadržujete v zaprtih prostorih in da se, ko pridete domov, dobro oprhate, da s sebe sperete morebitne alergene.

Med možnosti zdravljenja spada imunoterapija, s katero se skuša zmanjšati preobčutljivostno reakcijo imunskega sistema na alergen. Zdravljenje traja od tri do štiri leta in ni vedno uspešno. Obstajajo še alternativne oblike zdravljenja, ki niso dokazane, a nekaterim pomagajo. Ljudje si pri tem pomagajo s homeopatskimi pripravki in prehranskimi dodatki, ki naj bi krepili imunski sistem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662