Vizita.si
Pri pripravi obrokov pa tudi čim bolj poslušajte njegove želje. Če mu prija sladko, mu namesto sladkorja ponudite med, namesto bombonov suho sadje. Če bi rad slano, mu namesto čipsa narežite manj masten sir. Seveda ni nič narobe, tudi če se bo kdaj »pregrešili« – občasno si lahko privošči tudi manj priporočljiva živila. A naj to ne postane pravilo, pa tudi nagrada za dobro opravljeno delo ne.

Pediatrija

Hrana za 'pamet' in dobro voljo

U. K.
31. 08. 2009 13.00
0

Kar vsak četrti slovenski otrok ima preveliko telesno težo, kažejo raziskave. Hkrati pa našim šolarjem vse bolj zmanjkuje časa in volje za zdrave obroke, zato vse več posegajo po premastni, presladki in preslani (hitro pripravljeni) hrani.

Več manjših obrokov

Šolar potrebuje veliko energije – za rast in za učenje. Priporočljivo je, da jo dobi z manjšimi obroki, štirikrat ali petkrat na dan, tako da bo imel ves čas stalno raven sladkorja v krvi. Pojé naj toliko, da bo sit, nikar pa ga s hrano ne silite.

Zajtrkuj kot kralj …

Najpomembnejši obrok je zajtrk, ki ga tudi odrasli ne bi smeli spustiti, a niti šolar ne, pa če se mu še tako mudi k pouku. S prvim jutranjim obrokom namreč organizem dobi energijo za zagon; po njem se laže lotimo dela, šolar pa bo laže sledil snovi pri prvih šolskih urah. »Če vaš otrok zjutraj nima apetita, ga spodbujajte, naj poskusi za začetek zajtrkovati vsak nekaj dni zapored,« svetuje mag. Matej Gregorič z Inštituta za varovanje zdravja RS. »Telo se zelo hitro privadi za željo po zajtrku, zato mu bo navada hitro prišla v kri.«

Dovolite svojemu otroku, da bo sam izbral sadje in zelenjavo, ki mu je všeč.
Dovolite svojemu otroku, da bo sam izbral sadje in zelenjavo, ki mu je všeč. FOTO: iStockphoto

Pisan jedilnik

Prehrana vašega šolarja mora biti tudi pestra; s hrano mora dobiti vse življenjsko pomembne hranilne snovi, zato naj bodo na jedilniku jedi iz vseh skupin živil – beljakovine, ogljikovi hidrati, maščobe ipd. »Če so obroki uravnoteženi, se izboljšajo spomin, pozornost, otrok bo laže računal, reševal kompleksne naloge, pa še boljše volje bo,« poudarja mag. Gregorič.

Sadje in zelenjava, oreščki …

Sicer pa velja, da tudi otroci jedo z očmi, zato ne pozabite na okrašene krožnike, lepo pogrnjeno mizo, morda cvetje na njej. Naj vam pri tem pomagajo!
Sicer pa velja, da tudi otroci jedo z očmi, zato ne pozabite na okrašene krožnike, lepo pogrnjeno mizo, morda cvetje na njej. Naj vam pri tem pomagajo!FOTO: iStockphoto

Dobra izbira živil je pomembna tudi zato, ker nekaterih hranil telo ne more proizvajati samo, so pa nujna za njegovo delovanje. Med njimi so najpomembnejši vitamini, minerali, oligoelementi in maščobne kisline, ki jih najdemo predvsem v sadju in zelenjavi (sadje in zelenjavo je treba vsak dan vključevati v obroke!) ter oreščkih. Slednji so sploh priporočljivi, če hočete, da bi vaš otrok postal Einstein, saj povečujejo aktivnost možganov.

Ločevalne diete niso za otroke!

»Različne ločevalne diete, ki zapovedujejo uživanje samo določene vrste živil, druge pa prepovedujejo, pa za šolarje nikakor niso primerne,« še opozarja mag. Gregorič. Če je otrok pretežak, naj kilograme raje izgublja s telovadbo in uravnoteženo, pestro, zdravo hrano, zares bogato z zelenjavo in sadjem, odpove pa naj se hitro pripravljeni hrani in sladkarijam.

S hrano proti gripi

Seveda pa pestra, s hranili bogata hrana (ne mešajte tega s hrano, bogato s kalorijami – čips ima le malo hranil, a veliko kalorij!) pomaga tudi pri izgradnji imunskega sistema. To mu bo pomagalo, da se bo laže ubranil viroz, grip in drugih obolenj, ki od jeseni naprej še posebej intenzivno krožijo po naši polobli – če pa jih bo že dobil, se bo z njimi laže spoprijel.

»Triki« za izbirčneže

In če je otrok izbirčen in ne mara hrane, ki mu jo postavite na krožnik? Nikar ne obupajte! Morda se bo raje lotil obroka, če mu ga boste poskusili domiselno približati, na primer z igrico, pravljico ali podobnim. Pri tem ne pozabite, da otroci najraje sledijo zgledom; če ne boste sami jedli zdrave, pestre in uravnotežene prehrane, boste otroka težko prepričali, da bo po njej posegel sam.

Pri pripravi obrokov pa tudi čim bolj poslušajte njegove želje. Če mu prija sladko, mu namesto sladkorja ponudite med, namesto bombonov suho sadje. Če bi rad slano, mu namesto čipsa narežite manj masten sir. Seveda ni nič narobe, tudi če se bo kdaj »pregrešili« – občasno si lahko privošči tudi manj priporočljiva živila. A naj to ne postane pravilo, pa tudi nagrada za dobro opravljeno delo ne.
Pri pripravi obrokov pa tudi čim bolj poslušajte njegove želje. Če mu prija sladko, mu namesto sladkorja ponudite med, namesto bombonov suho sadje. Če bi rad slano, mu namesto čipsa narežite manj masten sir. Seveda ni nič narobe, tudi če se bo kdaj »pregrešili« – občasno si lahko privošči tudi manj priporočljiva živila. A naj to ne postane pravilo, pa tudi nagrada za dobro opravljeno delo ne.FOTO: iStockphoto

 

Vzemite si čas!

Pa seveda, nič več hranjenja na poti in v naglici! Za prehranjevanje si vedno vzemite čas. Prehranjevalne navade, ki se vzpostavijo v otroštvu, se nas namreč pogosto držijo tudi v odrasli dobi, kar pomeni, da se bodo vašega otroka držale še lep čas. Velja: ob nakupu, pripravi jedi in obedovanju je treba uživati. Vsak obrok naj bi bil hkrati tudi družaben dogodek. Za mizo se posvetite svoji družini, naj bo čas skupnega obeda prijeten.

Voda, razredčeni sokovi in čaji

»Seveda pa ob vsem tem ne pozabite piti,« opozarja mag. Matej Gregorič. »Za normalno delovanje vseh telesnih funkcij je namreč pomembno tudi redno nadomeščanje izgubljene tekočine.« Najprimernejša je pitna voda, lahko pa tudi z vodo razredčeni sadni sokovi ali čaji. »Šolarje je treba spodbujati k pitju, še preden začutijo žejo, saj že dvoodstotno zmanjšanje življenjskih tekočin v telesu povzroči občuten padec telesnih in mentalnih zmogljivosti,« še dodaja mag. Gregorič. Svojega šolarja naučite, da ima v torbi vedno tudi stekleničko vode, ki jo sproti polni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650