Vizita.si
Čeprav ponavadi na pikniku uporabljamo plastične ali papirnate krožnike, tokrat vzemite s seboj kar keramične in uporabite pravi pribor. Tako bodo dobrote z žara ohranile svoj pravi okus, poleg tega vam bo izredno hvaležna tudi narava, saj ne boste proizvedli nepotrebnih odpadkov.

Zdravje

Piknik malce drugače

K. B.
15. 05. 2009 18.37
0

Topli spomladanski dnevi so kot nalašč, da se odpovemo kuhinjskim loncem in si privoščimo piknik v naravi. Da pa vas ob koncu dneva ne bo tiščalo v trebuhu, si privoščite še kakšno družabno igro, kot denimo partijo badmintona ali pa se zapodite za žogo. Ponujamo vam nekaj opozoril za bolj 'zdrav' piknik.

Čeprav ponavadi na pikniku uporabljamo plastične ali papirnate krožnike, tokrat vzemite s seboj kar keramične in uporabite pravi pribor. Tako bodo dobrote z žara ohranile svoj pravi okus, poleg tega vam bo izredno hvaležna tudi narava, saj ne boste proizvedli nepotrebnih odpadkov.
Čeprav ponavadi na pikniku uporabljamo plastične ali papirnate krožnike, tokrat vzemite s seboj kar keramične in uporabite pravi pribor. Tako bodo dobrote z žara ohranile svoj pravi okus, poleg tega vam bo izredno hvaležna tudi narava, saj ne boste proizvedli nepotrebnih odpadkov.FOTO: iStockphoto

Bodite inovativni pri kuhi!

Če ste že naveličani klasičnih piknikov s čevapčiči in pleskavicami, bodite letos bolj inovativni in si privoščite morske jedi z veliko pečene zelenjave. Nikar pa ne pozabite na vodo! Na pikniku običajno zaužijemo veliko slane in pikantne hrane ter celo alkohol, zato je zelo pomembno, da imamo s seboj dovolj hladne vode, lahko tudi naravne sokove ali nesladkane čaje. Te lahko hladite v hladilni torbi ali v bližnjem potoku. Nikar pa ne pijte pijač z veliko sladkorja.

Sončni žarki so že nevarni!

Za udobnejši počitek po obroku lahko s seboj vzamete udobne ležalnike, stole ali visečo mrežo. Pri tem pa nikar ne pozabite na zaščito pred soncem. Čeprav se zdi, da spomladansko sonce ni tako nevarno, je sončenje kože, ki celo zimo ni bila izpostavljena soncu, zelo nevarno. Da ne bi prišlo do opeklin, bodite v senci od 11.00 do 15.00 in uporabljajte kremo za sončenje s primernim faktorjem. Glavo si lahko zaščitite še s pokrivalom in sončnimi očali.

Kaj je lepšega od rekreacije v naravi?

Poskrbite, da se otroci na pikniku ne bodo dolgočasili. Naučite jih družabnih iger, ki ste se jih igrali v otroštvu. Zaigrajte z njimi Človek ne jezi se, Črnega Petra ali pa jim pokažite, kako se skače gumitvist.
Poskrbite, da se otroci na pikniku ne bodo dolgočasili. Naučite jih družabnih iger, ki ste se jih igrali v otroštvu. Zaigrajte z njimi Človek ne jezi se, Črnega Petra ali pa jim pokažite, kako se skače gumitvist.FOTO: iStockphoto

Prav druženje in zabava je poleg dobre hrane namen piknika v naravi, zato ga lahko popestrite z mini turnirjem v odbojki ali nogometu, badmintonom, balinčkanjem, bojem med dvema ognjema. Če imate piknik ob vodi, si lahko izposodite čoln ali kanu, če pa imate s seboj tudi štirinožnega prijatelja, mu lahko mečete frizbi. Zagotovo bodo tistim, ki ste raje v senci, prav prišle še igralne karte in družabne igre, kot so Človek ne jezi se, Twister, Monopoly, Štiri v vrsto in podobno.

Ne pozabite na klope

Na pikniku se navadno nabere kar nekaj odpadkov, od ostankov hrane do papirnatih ali plastičnih krožnikov, kozarcev, serviet in steklenic. Iz spoštovanja do narave in vseh, ki bodo piknikovali za nami, poskrbite, da bo prostor po koncu piknika vsaj tako čist kot je bil na začetku.
Na piknik v naravi se navadno odpravimo prav v sezoni klopov, zato je dobro, da se pred njimi zavarujemo. To lahko storimo z dolgimi oblačili iz gladkih materialov ali pa z mazili in spreji proti klopom, ki jih nanesemo na kožo pred odhodom v naravo. Priporočljivo je tudi, da po vrnitvi domov temeljito pregledamo telo in čim prej odstranimo klopa, če ga najdemo. Ne pozabimo pa tudi na naše štririnožne ljubljenčke, ki prav tako niso varni pred njimi.

Poskrbite za čistočo, da ne boste zvečer tarnali zaradi prebavnih motenj!

Da bi se izognili težavam s prebavo ter zastrupitvam, morate biti pozorni tudi nanjo. Pred in po koncu priprave živil si umijte roke in ves kuhinjski delovni pribor. Pri tem vam lahko pride prav camping vodna vreča s plastično pipo, ki jo lahko obesite na najbližje drevo in že imate priročen umivalnik v naravi. Lahko si pomagate tudi z vlažilnimi robčki. Pazite, da ne uporabljate istega krožnika za surovo in pečeno meso. Ko je hrana pečena, jo pokrijete, da ne ostane izpostavljena soncu in insektom.

Nikar ne pozabite na mero

Kljub številnim dobrotam na pikniku skušate ostati zmerni in se držati pravil zdrave prehrane. Hrano tako razporedite skozi ves dan na pet obrokov, jejte pa manjše obroke, v katere vključite tudi sadje in zelenjavo. Poleg tega bodite aktivni, pripravite športne igre ali pa se odpravite na sprehod. Tako boste pospešili prebavo in razgibali telo. Neprijetne posledice prenajedanja na pikniku lahko namreč občutimo že isti večer ali pa naslednji dan:

– zjutraj se lahko zbudite z občutkom nabito polnega trebuha
– lahko vas peče zgaga in imate bolečine v želodcu, saj le-ta ni vajen sprejemati tako velikih količin hrane
– prepoln želodec vas lahko utrudi in vam vzame voljo do rekreacije

In še ideja za romantike!

Svoji ljubljeni osebi pripravite presenečenje in jo odpeljite na vajin priljubljeni kraj. S seboj vzemite le deko, vnaprej pripravljeno hrano, jedilni pribor in dva krožnika. Če je priložnost posebna, na primer obletnica, pa lahko tudi šampanjec in jagode. Skratka uporabite nekaj domišljije in ljubljeni osebi pripravite prijetno presenečenje v dvoje. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650