Vizita.si
Alergije

Alergije

6 simptomov jesenskih alergij

N.R.A.
07. 10. 2024 04.27
0

V kontekstu alergij in simptomov največkrat omenjamo pomlad, ko so alergije na vrhuncu. A obstajajo tudi jesenski sprožilci alergij, ki lahko povzročajo enako število simptomov kot pomladi in poleti.

Kaj povzroča jesenske alergije?

Pelinolistna ambrozija je jeseni največji sprožilec alergij. Čeprav običajno začne sproščati cvetni prah s hladnimi nočmi in toplimi dnevi v avgustu, lahko traja do septembra in oktobra. Približno 75 odstotkov ljudi, alergičnih na spomladanske rastline, ima reakcije tudi na ambrozijo.

To so simptomi alergije na lateks
Preberi še
To so simptomi alergije na lateks

Tudi če ne raste tam, kjer živite, lahko cvetni prah ambrozije z vetrom potuje več sto kilometrov. Pri nekaterih ljudeh, ki so alergični na ambrozijo, lahko simptome povzroči tudi določeno sadje in zelenjava, vključno z bananami, melono in bučkami.

Alergija
AlergijaFOTO: AdobeStock

Plesen je še en sprožilec simptomov. Morda pomislite na plesen, ki raste v vaši kleti ali kopalnici, v vlažnih prostorih v hiši, vendar spore plesni ljubijo tudi mokra mesta zunaj. Kupi vlažnega listja so idealno gojišče za plesen.

Ne pozabite niti na pršice. Čeprav so pogoste v vlažnih poletnih mesecih, se lahko zanesejo v zrak, ko prvič vklopite ogrevanje jeseni. Lahko sprožijo kihanje, sopenje in izcedek iz nosu.

Srbeči izpuščaji, ki so pogosto posledica alergijske reakcije
Preberi še
Srbeči izpuščaji, ki so pogosto posledica alergijske reakcije

Kakšni so simptomi jesenskih alergij?

- Izcedek iz nosu.

- Solzne oči.

- Kihanje.

- Kašelj.

- Srbeče oči in nos.

- Temni kolobarji pod očmi.

Kožni test
Kožni testFOTO: Shutterstock

Kako se diagnosticirajo jesenske alergije?

Vaš zdravnik vam lahko pomaga ugotoviti, kaj povzroča solzenje, srbenje oči in izcedek iz nosu. Pogovorili se bodo z vami o vaši zdravstveni anamnezi in simptomih ter morda priporočili kožni test.

Alergijske reakcije, ki zahtevajo nujno zdravniško pomoč
Preberi še
Alergijske reakcije, ki zahtevajo nujno zdravniško pomoč

Ko to storijo, bodo na vašo kožo nanesli majhno količino alergena roke in nato zbodli ali opraskali kožo pod njim. Če ste nanj alergični, se vam bo pojavila majhna, dvignjena izboklina, ki srbi kot ugriz komarja. Včasih se lahko za ugotovitev vzroka uporabi tudi krvni test.

IgE
IgEFOTO: AdobeStock

Kako zdravimo alergije?

Obstaja veliko zdravil, ki jih lahko uporabite:

- Steroidna pršila za nos lahko zmanjšajo vnetje v nosu.

- Antihistaminiki pomagajo preprečiti kihanje, njuhanje in srbenje.

- Dekongestivi pomagajo ublažiti zamašenost in posušijo sluz v nosu.

- Do boljšega počutja vam lahko pomaga tudi imunoterapija v obliki injekcij proti alergijam ali peroralnih tablet ali kapljic.

Kaj je imunoglobulin E (IgE)?
Preberi še
Kaj je imunoglobulin E (IgE)?

Nekatera zdravila proti alergijam lahko kupite brez recepta, vendar se posvetujte s svojim zdravnikom, da zagotovite, da boste dobili pravega. Dekongestivna pršila za nos, na primer, je treba uporabljati le tri dni. Če jih uporabljate dlje, boste morda dejansko bolj obremenjeni. Če imate visok krvni tlak, nekatera zdravila proti alergijam morda niso primerna za vas.

Alergije
AlergijeFOTO: Dreamstime

Nasveti za obvladovanje simptomov

- Ostanite v zaprtih prostorih z zaprtimi vrati in okni, ko je cvetni prah največji (običajno pozno zjutraj ali opoldne). Preverite število cvetnega prahu na vašem območju. Vaše lokalno vremensko poročilo jih običajno vključuje.

- Preden prvič vklopite ogrevanje, očistite grelne odprtine in zamenjajte filter. Koščki plesni in drugih alergenov se lahko čez poletje ujamejo v zračnike in napolnijo zrak takoj, ko zaženete peč.

- Uporabite razvlaževalnik zraka, da ohranite vlažnost zraka med 35 in 50 odstotki.

- Ko grabite listje, nosite masko, da ne vdihavate spor plesni.

Vir: webmd

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602