Podjezična tableta bo olajšala izvajanje specifične imunoterapije
Za zdravljenje alergij je na voljo veliko pripomočkov in zdravil, med drugim tudi razpršila za nos in oči ter antihistaminiki, ki pa lajšajo le simptome alergij, medtem ko vzrokov ne odpravljajo. Tako se je v zadnjih letih za eno najučinkovitejših zdravljenj pokazala specifična imunoterapija, ki cilja na odpravljanje samih vzrokov težav. ''To je edino zdravljenje, ki je potencialno vzročno, to pomeni, da želi dejansko spremeniti imunski sistem in zmanjšati alergijo samo, ne pa le zdraviti simptome, kot to počnejo druga zdravila,'' pojasnila pediatrinja Anja Koren-Jeverica, dr. med. Imunoterapija se se je sprva izvajala s pomočjo injekcij, pozneje z nanašanjem kapljic pod jezik, od zdaj naprej pa bo alergikom, ki se zdravijo z imunoterapijo, na voljo tudi posebna podjezična tableta, ki bo močno olajšala zdravljenje. Alergiki bodo tabletko namreč preprosto namestili pod jezik in s tem bo vso delo opravljeno. Zdravilo se bo namreč pod jezikom počasi samo raztopilo in začelo učinkovati. ''Nova oblika specifične imunoterapije v zadnjih letih je nanos specifičnega alergena na ustno sluznico pod jezik v obliki kapljic ali z najnovejšo metodo pri nas – drobno tableto. Tabletka se raztopi, deluje na sluznici kot protialergijsko cepivo, informira imunske celice o specifičnem alergenu v pelodih trav in sproži procese k postopnemu toleriranju tega alergena,'' pojasnjuje alergologinja prof. dr. Ema Mušič, dr. med. ''Imunski sistem izdela posebne celice (limfocite) in posebna zaviralna protitelesa, odgovorna za toleranco alergena. Po treh letih take podjezične specifične imunoterapije ima oseba za 80 do 90 odstotkov manj alergijskih težav ali pa jih sploh nima več. Ne potrebuje več izogibanja alergenu in ne protialergijskih zdravil.'' Ima pa uporaba podjezične tablete poleg tega, da je preprostejša za uporabo in s tem bolniku bolj prijazna, še kar nekaj prednosti. ''Prva podjezična tableta pri nas pri imunoterapiji ne povzroča hudih neželenih pojavov, kot so sistemske anafilaktične reakcije, ki so lahko problem pri specifični imunoterapiji z injekcijami,'' je še dodala prof. dr. Mušič.
Imunoterapevtsko zdravljenje je sicer primerno tudi za otroke nad petim letom starosti, in prav pri otrocih je zdravljenje alergij velikokrat bolj zapleteno kot pri odraslih. ''V zadnjih letih opažamo, da se je starostna meja za nastanek alergijskega rinitisa pomaknila v zgodnejša leta in vse več otrok kaže znake te bolezni že v prvih letih življenja. Zaradi nekaterih značilnosti majhnih otrok so zato diagnoza, zdravljenje in vodenje otrok z alergijskim rinitisom večkrat bolj zapleteni kot pri odraslih. Otroci z alergijskim rinitisom se morajo izogibati alergenom, kar pa je še posebej pri tistih, ki so alergični na pelode trav, spet večkrat težje izvedljivo kot pri odraslih,'' razloži pediatrinja dr. Vlasta Plevnik Vodušek, dr. med., ki se sicer tudi sama že od mladosti spopada z alergijami in je specifično imunoterapevtsko zdravljenje preizkusila na lastni koži ter se nad njim popolnoma navdušila.
Zdravljenje je treba začeti nekaj mesecev pred sezono alergij
Za zdaj bo pri nas s podjezično tableto možno zdraviti le alergije na pelode trav, kajti tabletka proti pršicam in proti pelodom nekaterih dreves, na primer breze, je še v pripravi. Zdravljenje je treba začeti od dva do štiri mesece pred sezono alergij, da se do sezone cvetenja, ko nastopijo simptomi alergijskega rinitisa, v imunsko odzivnih celicah, ki so nosilke alergijske reakcije, že vzpostavi zmanjšan alergijski odziv. Pomembno je tudi, opozarjajo strokovnjaki, da tovrstno specifično imunoterapevtsko zdravljenje traja vsaj tri leta, rezultati takšnega zdravljenja pa so zelo dobri – izkušnje kažejo, da se lahko alergija po končanem postopku imunoterapije umiri celo za 10 ali 12 let, lahko celo za dlje časa.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV