Vizita.si
Izpuščaji se pojavijo od 20 minut do dveh ur po zaužitju snovi, ki jih povzroči.

Alergije

Kaj lahko povzroči navadna hrana!

Lina Eržen
24. 08. 2012 07.53
0

Hrana je gorivo, ki nam daje življenje, zato je kar težko verjeti, da lahko včasih povzroči neslutene težave. Kar naenkrat nas lahko po okusnem prigrizku prekrijejo izpuščaji.

Izpuščaji se pojavijo od 20 minut do dveh ur po zaužitju snovi, ki jih povzroči.
Izpuščaji se pojavijo od 20 minut do dveh ur po zaužitju snovi, ki jih povzroči. FOTO: iStockphoto

Ko si privoščimo okusen obrok, nam niti na pamet ne pade, da bi nas lahko že čez dvajset minut prekrili izpuščaji. Urtikarija ali koprivnica je hitra alergijska reakcija, ki sicer večinoma ni življenjsko nevarna, vendar je zato toliko bolj nadležna in neprivlačna. Različno velike izbočene in ploščate rdeče lise, ki se lahko skupaj zlivajo v še večje, lahko prekrijejo le manjše območje ali kar vso telo. Pojavijo se lahko celo na tako občutljivih območjih, kot so obraz, ustnice, jezik, grlo in ušesa.

Mlečni izdelki
Mlečni izdelki FOTO: iStockphoto

Tako imenovane urtike oziroma koprivke nastanejo kmalu po zaužitju snovi, ki povzroči alergijski odziv. Ko poskušamo ugotoviti, katero živilo lahko okrivimo za tako srbeče izpuščaje, lahko izločimo vsa, ki smo jih zaužili pred več kot dvema urama, preden so se pojavili. Če stanje ni hudo, nam niti ni treba obiskati zdravnika, saj lahko reakcija po nekaj urah ali dneh izgine brez posebnega zdravljenja. Jo bomo pa lažje prenesli, če se v lekarno odpravimo vsaj po sredstvo, ki blaži srbečico. Najverjetneje vam bodo ponudili antihistaminik. Srbenje lahko lajšate še s kopelmi in hladnimi ter mokrimi obkladki; pazite pa tudi, da prizadetega območja na noben način ne dražite dodatno, zato si denimo nadenite lahkotna, čim bolj gladka, najbolje bombažna oblačila. Poskušajte se zadrževati v hladnih prostorih.

Zdravnika obiščite, če izpuščaji po enem dnevu ne izginejo, sploh pa, če izginejo in se spet pojavijo. Kadar se to dogaja več kot šest tednov, težava postane kronična. Urgentno zdravniško pomoč potrebujete, če se izpuščaji začnejo razvijati v ustih, žrelu ali grlu, saj lahko take otekline vodijo v zadušitev. Otekanje mehkih tkiv je vrsta urtikarije, ki se imenuje angioedem. Nevaren zaplet je še anafilaksija. To je alergična reakcija, ki je mnogo hujša od običajne in pri kateri nimamo le izpuščajev, temveč te za povrh spremlja izsušeno grlo, kašljanje, hladen znoj, občutek slabosti, omotičnost, oteženo dihanje in nižji pritisk.

Pri pojavu kakršne koli alergične reakcije je izredno koristno ugotoviti, kaj jo je povzročilo, kar pa na žalost velikokrat niti ni mogoče. Lahko se namreč pojavi zaradi snovi, ki smo jih do tedaj prenašali povsem normalno, ljudje okoli nas pa nanje sploh niso občutljivi. Najpogosteje do alergije pride po zaužitju oreškov, čokolade, rib, paradižnika, jajc, jagodičja in mleka. Večkrat jo povzročijo sveža kot pa kuhana živila. Ni pa vedno kriva samo hrana. Včasih izpuščaji nastanejo tudi zaradi zdravil ali pikov žuželk. Opisana reakcija je lahko celo posledica neposrednega stika kože z določeno snovjo, posebno z lateksom ali kakšnim drugim bolj sintetičnim materialom.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650