Vizita.si
Poskrbite, da bodo vaši bolnišnični dnevi prijetni.

Zdravje

Kako preživeti v bolnišnici?

Ni.J.
19. 02. 2010 09.26
0

“Izlet“ v bolnišnico nikoli ni prijeten, je pa v nekaterih primerih nujen. Pred vami je nekaj nasvetov, kako “preživeti“ v bolnišnici, ne da bi se pri tem še dodatno okužili ali doživeli katastrofo!

Poskrbite, da bodo vaši bolnišnični dnevi prijetni.
Poskrbite, da bodo vaši bolnišnični dnevi prijetni.FOTO: iStockphoto
Ne glede na to, na kateri strani postelje sedite v bolnišnici, je to kraj, kjer nihče ne uživa. Če ste že bolani je pomembno, da veste, kako se izogniti dodatnim okužbam, če ste v bolnišnici zgolj na obisku pa morate paziti, da ne bi s seboj domov prinesli kakšne nove bolezni.

Obiskovalci ne smejo sedeti na bolnikovi postelji, saj s tem tvegajo okužbo, lahko pa viruse prenesejo tudi na bolnika.
Obiskovalci ne smejo sedeti na bolnikovi postelji, saj s tem tvegajo okužbo, lahko pa viruse prenesejo tudi na bolnika. FOTO: iStockphoto
Obiskovalci naj ne sedijo na bolnikovi postelji

Obiskovalci v bolnišnici naj bi sedeli na stolu ob postelji in ne na postelji. Raziskovalci so namreč odkrili, da bi se s prepovedovanjem sedenja na bolnišničnih posteljah lahko zmanjšalo širjenje okužb za kar 70 odstotkov. “Z oblačili lahko prenašamo nevarne bakterije in viruse, saj ob vstopu v bolnišnico ne dobimo novih oblačil,“ pravi mikrobiolog dr. Ron Cutler. “Stole le redko dezinfecirajo, zato se na njih nahaja na milijone bakterij, ki bi jih s presedanjem na posteljo lahko prenesli na bolnika.

Prosite naj vas operirajo zjutraj

Bolniki, ki so operirani v jutranjih urah imajo redkeje težave s slabostjo, pooperativno bolečino in nihanjem krvnega tlaka pri anesteziji. Raziskava je bila izvedena na podlagi 90 tisoč operacij, znanstveniki pa pravijo, da se razlog za to utegne skrivati v utrujenosti zdravnikov v popoldanskih urah.

Redno si umivajte roke

Največ bakterij in virusov prenašamo z rokami, zato zdravniki svetujejo pogosto umivanje rok s toplo vodo in milom. “Umivanje rok naj traja približno minuto, še posebej, če se v bolnikovo sobo vračate iz stranišča,“ pravi dr. Cutler. “Umivanje sicer ne ubije bakterij, jih pa odžene in s tem zmanjša možnost, da bi prešle v organizem.“ Pomembno je tudi, da si roke po umivanju dobro osušite, saj je vlažna koža raj za razmnoževanje bakterij in virusov, pazite pa tudi, da si boste roke umili vsakič, ko boste prijemali za kljuko od vrat.

Redno si umivajte in razkužujte roke.
Redno si umivajte in razkužujte roke.FOTO: iStockphoto
Pazite, česa se dotikate

Otroci, ki prihajajo v bolnišnico naj se izogibajo igranju z bolnišničnimi igračami v čakalnicah. "Igrače namreč lahko vsebujejo številne bakterije in viruse, vključno z virusi pljučnice in meningitisa. Če se le da pa se izogibajte tudi dotikanja časopisov, revij, knjig ter medicinske opreme, ki ni v uporabi,“ pravi dr. Jacqueline Randle.

Pijte veliko vode

Bolnik naj bi vsaj dva tedna pred prihodom v bolnišnico spil po dva litra tekočine na dan in pri tem vztrajal tudi med ležanjem v bolnišnici. “Telo za okrevanje potrebuje zadostno količino vode,“ pravi dr. Ron Cutler. “Dehidracija povečuje tveganje za nastanek okužb, preležanin in neravnovesja elektrolitov v krvi, ki povzroča slabost, oslabitev imunskega sistema in nepravilnosti v delovanju srca,“ še opozarja in dodaja, da osušene dihalne poti lajšajo vstop škodljivim bakterijam v telo.

Otroci naj imajo ob sebi svoje igrače in ne izposojenih!
Otroci naj imajo ob sebi svoje igrače in ne izposojenih!FOTO: iStockphoto

Prekrijte stetoskop

Medtem, ko vam zdravnik pregleduje srčni utrip, lahko na vaše telo prenese milijone bakterij, zato ga vljudno prosite, če ga lahko razkuži. Če pri sebi nima razkužila, ga prosite, če ga lahko ovije v rokavico iz lateksa ali prekrije s protimikrobno prevleko.

Uživajte več hrane

Če ste pred ali med obiskom v bolnišnici opazili, da ste izgubili nekaj kilogramov, povečajte vnos kalorij v telo. “Organizem za okrevanje potrebuje več energije, zato priporočamo uživanje polnomastnega mleka, masla in veliko ogljikovih hidratov. Jejte testenine in nikoline ne recite ne pudingu,“ pravi strokovnjakinja za prehrano Eileen Steinbrock. “Veliko starejših ljudi živi ob kruhu, maslu in čaju, saj se jim ne ljubi kuhati, zato v bolnišnico pogosto prispejo slabo prehranjeni. Moški naj na dan zaužijejo 2500 kalorij, ženske pa vsaj 2000, vsi pa naj na dan pojedo vsaj tri obroke in spijejo veliko tekočine.

Prosite za dodatno odejo

Na dan operacije si skrajšajte nohte, da se bod njimi ne bodo začele nabirati bakterije, se oprhajte s protibakterijskim gelom za tuširanje, pred operacijo pa sestre prosite za dodatno odejo. Kombinacija hladne operacijske sobe in anestezije namreč lahko vodi do rahle podhladitve, ki upočasnjuje postopek zdravljenja in celjenja.

Kajenje bo podaljšalo vaše okrevanje!
Kajenje bo podaljšalo vaše okrevanje! FOTO: iStockphoto

Opustite kajenje

Kajenje zmanjšuje pretok kisika v krvi, kar lahko povzroči počasnejše okrevanje in oslabi vaš imunski sistem. V neki raziskavi, ki so jo opravili v ZDA so ugotovili, da samo 10 pokajenih cigaret na dan pred operacijo podaljša čas okrevanja za tretjino. Opustite kajenje, vaša kri pa se bo v šestih mesecih že povsem obnovila.

Pripravite potovalno torbo

Pred odhodom v bolnišnico, v torbo naložite dodatna oblačila, pižamo in copate, ne pozabite pa tudi na pribor za osebno higieno. S seboj vzemite dve zobni krtački, da boste eno uporabljali pred, drugo pa po operaciji. Zapakirate lahko tudi nekaj sadja, a pazite da bo tako, ki ne bo zgnilo že v nekaj dneh.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662