Seneni nahod je neprijetno alergijsko vnetje sluznice, zaradi česar se posameznik ob izpostavitvi alergenu spopade z:
- vodenim izcedkom iz nosu,
- zamašenim nosom,
- kihanjem,
- srbenjem v nosu in
- vnetjem ter srbenjem oči.
Če se simptomi pojavljajo vse leto, so običajno povezani z alergeni doma ali v službi, na primer alergija na hišni prah, pršice, živalsko dlako, prhljaj, perje ali spore plesni.
Seneni nahod je problematičen, ker močno vpliva na kakovost življenja, saj moti spanec, koncentracijo prek dneva, povzroča utrujenost in vpliva na preživljanje prostega časa, s tem pa na družabno življenje. Privede lahko do izostanka v šoli pri otrocih in zmanjša delovno storilnost pri odraslih.
Kako si pomagati?
Dobra novica je, da lahko ob senenem nahodu veliko storimo sami. Najpomembnejše je, da se izogibamo dejavniku, ki povzroča alergijo in ko se pojavijo prvi znaki, čim prej pričnemo z zdravljenjem.
Preobčutljivost na cvetni prah:
- v času cvetenja bodite čim manj na prostem, predvsem v lepem ali vetrovnem vremenu;
- omejite športne aktivnosti v naravi;
- vsak dan se prhajte in si umijte lase, da izperete s telesa morebitne pelode;
- oblek, ki jih nosite čez dan, ne odlagajte v spalnici, saj pelod ostaja tudi na oblačilih;
- bivalni prostor vsak dan sesajte, pohištvo in tla čistite z vlažno krpo;
- stanovanje zračite le v opoldanskem času;
- avtomobila ne zračite, v klimatsko napravo vgradite filter za cvetni prah;
- v obdobju, ko je v zraku največ cvetnega prahu, odpotujte na dopust v kraje, kjer ga je v tem času manj (visokogorje ali morska obala);
- spremljajte informacije o pojavljanju in koncentraciji cvetnega prahu;
- na prostem nosite sončna očala, da bi pelod manj dražil vaše oči.
Če se boste izogibali alergenu, se bodo težave umirile. Zdravnik pa vam lahko predpiše še jemanje tablet, ki poleg antihistaminika vsebujejo še dekongestive, ki zmanjšujejo nabreklost sluznice. Številna zdravila proti alergiji je mogoče kupiti brez recepta. Nosna pršila, ki vsebujejo dekongestive, sicer hitro olajšajo simptome, vendar jih ne smemo predolgo jemati, saj lahko stanje samo še poslabšajo. Nosna pršila, ki vsebujejo kortikosteroide, so učinkovita, a se njihov učinek pokaže šele po nekaj dneh uporabe. Težave z očmi lahko ublažijo kapljice za oči.
Obstaja tudi način zdravljenja senenega nahoda, imenovan imunoterapija, ki se jo izvaja z desenzibilizacijo. To pomeni, da bolniku postopoma vbrizgavajo vse večje količine raztopljenega alergena in tako skušajo zmanjšati prekomerno občutljivost imunskega sistema na ta alergen. Zdravljenje je dolgotrajno in traja tudi 3 do štiri leta, poleg tega ni vedno uspešno.
Kdaj k zdravniku?
- seneni nahod lahko sami zdravite največ sedem dni, potem morate k zdravniku;
- če imate enega ali več simptomov resnejšega obolenja: težko dihate, vas boli uho, krvavite iz nosu ali so se težave začele pojavljati brez jasnega vzroka.KOLEDAR CVETENJA februar do maj navadna leska, črna jelka, jelša februar do april vrba, brest april do maj breza, hrast maj divji kostanj maj do junij različne trave: travniški lisičji rep, travniška latovka, pasja trava, visoka pahovka, žita, travniški mačji rep. maj do oktober krišina junij do julij lipa junij do avgust pelin julij do september navadni pelin, koprivovke julij do oktober kislice avgust do oktober pelinolistna ambrozija
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV