Vizita.si
Večina krem za zrelo kožo vsebujejo DMAE, ki paralizira obrazne mišice, kar povzroči, da izrazite gube postanejo manj vidne.

Bilke

Mažemo in umivamo se z nafto, zobe pa si peremo s pesticidi

Bilka Baloh
03. 12. 2009 10.07
1

Strokovnjaki so ugotovili, da povprečna ženska z vsakodnevno nego telesa v svoje telo letno vnese več kot dva kilograma škodljivih kemikalij.

Če se imate rade, začnite prebirati deklaracije na kozmetičnih izdelkih, ki jih kupujete.
Če se imate rade, začnite prebirati deklaracije na kozmetičnih izdelkih, ki jih kupujete.FOTO: iStockphoto

Kaj je naravno in kaj je organsko

Za naravno kozmetiko je dovolj od 1 do 5 % naravnih sestavin, da jo lahko razglasijo za naravno, vendar se vsako leto za "naravno" deklarirano kozmetiko porabi 100.000 ton kemikalij. Koliko jih gre šele v tisto, ki nima oznake, da je naravna. S tem kar 60 % kemikalij pride v kožo prav iz kozmetike. Zato je pomembno, da ima izdelek certifikat BDIH. To so preverjeni izdelki in jih mora vsebovati vsaka deklaracija na hrbtni strani, kjer so napisane sestavine, ki jih vsebuje. Organski izdelki pa so resnično tisti, ki jih lahko tako rekoč pojemo, saj ne smejo vsebovati nikakršnih kemikalij, umetnih barvil in konzervansov, sestavin živalskega izvora, pesticidov in herbicidov, topil ali mineralnih olj. Njihov rok trajanja ne sme biti daljši od enega leta, po odprtju embalaže pa jih je treba porabiti najkasneje v treh mesecih.

Domala vsi deodoranti vsebujejo aluminium clorohydrate, ki je zelo nevaren za limfnega raka. Sploh ker se ženske pod pazduho običajno brijemo in ta sestavina neposredno prehaja v predel, kjer je največ limfnih vozlov.
Domala vsi deodoranti vsebujejo aluminium clorohydrate, ki je zelo nevaren za limfnega raka. Sploh ker se ženske pod pazduho običajno brijemo in ta sestavina neposredno prehaja v predel, kjer je največ limfnih vozlov. FOTO: iStockphoto

Kaj je BDIH

BDIH je nemško združenje, v katerem je več kot 300 proizvajalcev, ki so izdelali merila za certifikat kontrolirane naravne kozmetike, in je veljaven v EU. Zagotavlja, da je kozmetika dejansko neoporečna. Pogoji za pridobitev tega certifikata so naslednji:
- Uporaba naravnih rastlinskih surovin iz potrjene ekološke pridelave ali kontroliranega nabiranja divje rastočih rastlin.
- Surovine, ki so na trgu od leta 1998, se lahko uporabljajo le, če niso testirane na živalih.
- Prepovedana je uporaba sintetiziranih barvil, dišav, etoksiliziranih surovin, silikonov, parafina in drugih naftnih derivatov.
- Uporaba anorganskih soli ali mineralnih surovin je načeloma prepovedana, razen redkih izjem.
- Uporaba ekstrahiranih naravnih surovin skozi procese hidrolize, hidrogenizacije in esterifikacije je strogo regulirana.
- Za zagotavljanje varnosti izdelkov je dovoljena uporaba naravnih konzervansov ter omejena količina identičnim naravnim konzervansom, kot so: benzoid acid (benzojska kislina), salicil acid (salicilna kislina), sorbic acid (sorbinska kislina) in njihove soli ter benzyl alkohol (benzilni alkohol).
- Obsevanje izdelkov ni dovoljeno.
- Uporaba gensko spremenjenih organizmov ni dovoljena.
- Proizvodni proces mora biti prijazen do okolja.
- Embalaža mora biti iz okolju prijaznih materialov.

Kljub temu, da je naravna kozmetika deklarirana za "naravno", vsebuje le od 1 do 5 odstotkov naravnih sestavin, preostalo so kemikalije in naftni derivati.
Kljub temu, da je naravna kozmetika deklarirana za "naravno", vsebuje le od 1 do 5 odstotkov naravnih sestavin, preostalo so kemikalije in naftni derivati.FOTO: iStockphoto

Berite deklaracije

Če se seznam na deklaraciji začne s parafinum liquidum, vazelinum ali petroleum, je osnova izdelka nafta oziroma naftni derivat. Proti koncu seznama so pogosto omenjeni konzervansi parabeni, ki kremam dajejo obstojnost. Vse več nevladnih organizacij in neodvisnih raziskovalcev svari, da pri človeku lahko povzročajo hormonske motnje, saj so le-ti hormonski motilci. Na deklaracijah je včasih z velikimi črkami napisano PEG (poyethylene glikol). To pomeni, da izdelek vsebuje snovi, ki močno pospešujejo vpijanje v kožo in naše telo pripravijo do tega, da lahko še nekaj časa po uporabi skozi kožo spusti tudi razne patogene snovi, ki jih sicer ne bi. Koža se zato poleni in neha proizvajati lastne sestavine in neha uravnavati naravne procese. Naravna kozmetika spremlja biološki ritem naše kože in spodbuja samokorektivne funkcije. Takšna kozmetika ne povzroča odvisnosti kože in tega, da bi postajala koža manj dejavna, kot se v glavnem dogaja pri negi z večino sintetičnih kozmetičnih izdelkov. Res se krema za telo iz naravne kozmetike težje vpije v kožo, zato jo nanašamo manj in dlje časa vtiramo.

Zobne paste in pesticidi

Več kot 90 odstotkov zobnih past vsebuje pesticide.
Več kot 90 odstotkov zobnih past vsebuje pesticide.FOTO: iStockphoto

Neverjetno je dejstvo, da večina zobnih past vsebuje pesticide. Do sedaj smo menili, da pesticide dobivamo v telo le skozi škropljeno zelenjavo in sadje. Rezultati nevladnih organizacij pa so potrdila dejstva, da je večina pesticidov tudi v zobnih pastah. Poleg barvil, ki jih vsebujejo, predvsem rdečih in rumenih barvil, vsebujejo zelo škodljive snovi, ki povzročajo alergične reakcije, raka, kožne bolezni, vplivajo pa tudi na razvoj zarodka.

Nevarne snovi, ki so napisane na deklaracijah in se jim raje izogibajte

- alcohol denat (denaturiran alkohol): je stranski produkt destiliranja nafte. Običajno vsebuje tudi benzil alkohol (benzyl alcohol), da postane nepiten. Lahko povzroči kontaktni dermatitis in kemično preobčutljivost, uporablja se v parfumih kot topilo.
- aluminijeve sestavine: dražijo kožo, obstajajo posredni dokazi, ki aluminij povezujejo z Alzheimerjevo bolezenijo in boleznimi pljuč.
- amonijak (ammonium): je toksičen in kancerogen.
- benzoates / benzophenones: snovi, ki jih povezujejo s številnimi zdravstvenimi težavami, predvsem z rakom na modih in nekaterimi drugimi oblikami raka.

Večina krem za zrelo kožo vsebujejo DMAE, ki paralizira obrazne mišice, kar povzroči, da izrazite gube postanejo manj vidne.
Večina krem za zrelo kožo vsebujejo DMAE, ki paralizira obrazne mišice, kar povzroči, da izrazite gube postanejo manj vidne. FOTO: iStockphoto


- benzyl alcohol / benzil alkohol: je škodljiv, če ga zaužijemo, vdihavamo ali se absorbira skozi kožo. Močno draži oči, kožo in dihala, je derivat nafte.
- BHA in BHT: sintetična konzervansa, ki jima nekatere študije pripisujejo kancerogenost, spodbujata razpad vitaminov, najbolj vitamina D, lahko povzročita dvig nivoja maščob in holesterola v krvi. Povzroča tudi nepravilnosti v delovanju žlez z notranjim izločanjem.
- coal tar/premogova smola: je stranski produkt predelave premoga. V kozmetiki premogovo smolo najdemo predvsem v šamponih, milih in kremah, sicer pa se običajno uporablja za krpanje razpok na cestišču. Raje izberite izdelke, ki vsebujejo smolo divjega brina ali borovo smolo, saj že majhna izpostavljenost premogovi smoli poveča tveganje rakastih obolenj.
- colorants/barvila (barvila iz premogove smole): so potencialno kancerogene snovi, ki dražijo kožo in povzročajo akne. Dokazano povzročajo nastanek tumorjev pri poskusih na podganah, že majhno izpostavljanje povezujejo s tveganjem rakavih obolenj.
- cocamidopropyl betaine: običajno piše, da je pridobljen iz kokosovih palm, vendar je zamolčano dejstvo, da je velik del pridobljen kot derivat nafte. Povzroča resno draženje in alergične reakcije. Kljub temu ga vsebujejo celo otroški šamponi nekaterih priznanih znamk.
- dimethicone (in druge methicone sestavine): nekatere študije ga povezujejo z rakastimi obolenji. V laboratorijskih poskusih na živalih je povzročil tumorje in mutacije.
- DEA (diethanolamine) sestavine (vse sestavine, ki vsebujejo DEA za prvo besedo, na primer cocamide DEA). Uporablja se v številnih kozmetičnih izdelkih, obstaja sum povezave z rakastimi obolenji, saj je v poskusih na živalih povzročil tumorje na jetrih in ledvicah.

Večina krem proti celulitu vsebuje sestavine, ki kožo momentalno napenjajo in prekomerno odvajajo vodo iz organizma
Večina krem proti celulitu vsebuje sestavine, ki kožo momentalno napenjajo in prekomerno odvajajo vodo iz organizma FOTO: iStockphoto

- DMAE, Dimethylaminoethanol: znanost še ni prišla do dokončnih zaključkov glede uporabe te snovi. DMAE označujejo kot "face lift v steklenički", vendar do takega učinka pride zaradi paralize malih obraznih mišic, kar povzroči, da drobne gube postanejo manj vidne. Dolgotrajni rezultati uporabe še niso znani, po raziskavah Centre Hospitalier Universitaire de Quebec pa DMAE spreminja kožne celice, zavira njihovo delitev, zaustavlja izločanje in povzroča odmiranje kožnih celic.
- formaldehyde/formaldehid: je pogosto skrit v drugih sestavinah in potencialno kancerogen, od septembra 2007 je njegova uporaba v EU prepovedana.
- fragrance/dišave: so zelo alergene. Proizvajalcem kemičnih formul dišav ni treba navajati vseh sestavin, čeprav vsebujejo do 200 spojin, od katerih so nekatere strupene. Običajno tudi napis "fragrance free" zavaja, saj pomeni le, da so bile dodane dišave, ki prikrijejo vonj drugih sestavin. Nekatere težave, povezane z uporabo dišav, so glavoboli, vrtoglavica, izpuščaji, hiperpigmentacija kože, dražeč kašelj, bruhanje in draženje kože.
- glycerin / glicerin: vedno iščite rastlinski glicerin. Besedica glicerin, brez dodatka "rastlinski", običajno pomeni, da gre za derivat nafte ali v najboljšem primeru za živalski glicerin.
- grapefruit seed extract/izvlečki grenivkinih semen: vse skupaj zveni zelo naravno, resnica pa je precej drugačna. Običajno so namreč naravnim izvlečkom v kemičnem postopku dodani sintetični kozervansi triclosan, methyl paraben in benzethonium chloride, vendar kozmetičnim podjetjem teh sestavin ni treba našteti, če so vsebovane v izvlečkih. Švicarski toksikološki center iz Basla svari, da lahko ta sestavina povzroči hude toksične reakcije.
- hydroxymethyl glycinate: sprošča formaldehid, ki je kancerogen.
- hydroquinone: strupen, draži kožo, v EU je prepovedan, lahko povzroči hiperpigmentacijo.
- methylisothiazolinone: uporablja se kot konzervans v šamponih in kozmetiki. V zadnjem času je bilo ugotovljeno, da je nevrotoksičen in lahko poškoduje živčne celice. Posledice dolgotrajne uporabe niso raziskane.
- laureth (sestavine z laureth, laurate ali lauryl): snov je kancerogena, draži kožo in povzroča akne, poleg tega se v proizvodnem postopku lahko onesnaži z drugimi strupi. Vsebuje soli amonijaka in vzpodbuja nastanek mutacij.
octyl stearate: povzroča akne, kontaktni dermatitis in alergične reakcije.

Kozmetika, ki je dejansko neoporečna, vsebuje oznako BIDH, ki ima posebna merila in velja le v EU.
Kozmetika, ki je dejansko neoporečna, vsebuje oznako BIDH, ki ima posebna merila in velja le v EU. FOTO: iStockphoto

- paba: gre za paba filtre, namenjene zaščiti pred sončnimi žarki. Lahko povzročijo tvorjenje nitrozaminov, lahko povzročijo foto občutljivost, znanstveniki pa proučujejo povezavo z nastankom rakavih obolenj, saj se ob uporabi paba poviša število napak DNK kožnih celic, zato obstaja povečano tveganje kožnega raka. Ne boste verjeli, vendar to sestavino vsebujejo vse kreme za sončenje.
- parabeni (methyl, propyl, butyl, ethyl paraben): uporabljajo se kot konzervansi, saj zavirajo rast mikroorganizmov in podaljšujejo rok trajanja izdelkov. Povzročajo številne alergične reakcije, izpuščaje in lišaje na koži. Raziskave so potrdile, da so šibko estrogenski in se absorbirajo v telo skozi kožo, povezujejo jih z rakom na dojki. Množično se uporabljajo v kozmetičnih izdelkih, čeprav je znano, da so toksični.
- petroleum / nafta (parafinsko olje, mineralna olja, vazelin): povzroča akne, lahko je kancerogena, povzroča izsušitev kože, vdihavanje je strupeno.
- phenoxyethanol: konzervans, ki lahko povzroči kontaktni dermatitis. Po mnenju mnogih vodilnih dermatologov so sintetični konzervansi vodilni povzročitelj kontaktnega dermatitisa.
- phthalates (npr. dibutyl phthalate - DBP): na nalepki jih ni treba omeniti, zato bodite pozorni na to prikladno, stisljivo plastiko in je nikar ne segrevajte. Strupi, ki škodujejo rodilom, so kancerogeni in se kopičijo v maščobnih celicah.
- propylene glycol: običajno gre za sintetično zmes kemikalij, predelano iz surove nafte, ki se uporablja kot vlažilec. Povzroča alergične reakcije, koprivnico, kontaktni dermatitis in izpuščaje. Kadar med sestavinami opazite PEG (polyethilene glycol) ali PPG (polypropylene glycol), pazite, saj sta sorodni kemikaliji.
- talc:
(talcum) je soroden azbestu in je kancerogen, nevarno je predvsem vdihavanje (rak na pljučih) ali uporaba v predelu genitalij (rak na jajčnikih), saj so poskusi na živalih v ZDA dokazali jasno povezavo med talcom in tumorji. Najbolje se je talcu povsem izogniti, še posebno v izdelkih (pudrih) za novorojenčke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662