Vizita.si
Akne vplivajo na slabo samopodobo.

Lepota

Nad akne z zobno pasto

Alenka Mirt Iskra
28. 04. 2009 13.33
4

Akne so bolezni kože, bolezen žlez lojnic, ki izločajo loj. Akne prizadenejo najstnike in zelo vplivajo na njihovo samozavest, saj so – večini – moteče. Na tržišču je veliko izdelkov za nego aken, mi vam ponujamo domača zdravila.

Lojnice ležijo ob lasnem mešičku v sredinski plasti kože. Loj se ob dlaki pomika na površje kože in jo ščiti pred izsušitvijo. Koža se obnavlja, odmrle celice pa se luščijo, pomešajo z lojem in odpadejo.

 

Akne vplivajo na slabo samopodobo.
Akne vplivajo na slabo samopodobo.FOTO: iStockphoto

Lojnice začnejo burno delovati v puberteti. Pri neenakomernem luščenju in prekomernem izločanju loja se pora lojnice lahko zamaši. Nastane čepek, ki zapre odprtino lojnice. Pod čepkom lojnica proizvaja loj, v izvodilo lojnice pa pridejo bakterije in se hitro razmnožujejo. Folikel nabrekne in začne se vnetni proces.

Oblike aken

Strokovnjaki ločijo med blažjimi, nevnetnimi aknami in med različnimi oblikami vnetnih oblik aken. Blažje so kot kožno proso in se pokažejo kot male kožne bunkice. Vnetnih oblik aken pa je več, lahko ležijo globoko v koži in lahko trajajo tedne in tedne. Nekateri tipi aken nastajajo zaradi bakterijske okužbe in se pojavljajo na prsih in hrbtu.

 

Kaj vpliva na nastanek aken?

- Vpliv življenjskega stila (koža je v stiku z okoljem in snovmi, ki stanje poslabšajo),

- počitek (stres močno poveča izločanje hormona kortizon, kar povečuje izločanje loja v žlezah lojnicah),

- hrana (vpliva na zdravje organizma),

- sprostitev, šport (gibanje je dobro za telo in za kožo),

- sončenje (dolgotrajno zadrževanje na soncu kožo izsuši, kar poveča delovanje lojnic).

- nega kože in kozmetika, skrbno izbirajte kozmetiko, vsebuje naj čim manj maščob, predvsem ne lanolina. Kožo umivamo z blagim milom in tonikom, ki naj ne vsebuje alkohola. Aken nikar ne stiskajte, saj s tem dodatno povzročate infekcijo.

Hude oblike aken

Če so akne trdovratne in jih je res veliko, vam priporočamo, da obiščete dermatologa, ki vam bo predpisal primerno terapijo. Kože nikar ne zdravite sami, predvsem pa aken ne stiskajte in ne praskajte. Običajno akne izginejo po koncu pubertete, čeprav včasih vztrajajo še v odrasla leta. Obraz je najbolj intimni del našega telesa, zato akne mnogim povzročajo veliko psihičnih težav. Najbolje je, da se zdravljenja aken lotite skupaj s strokovnjaki, v lekarni pa vprašajte, kateri izdelek vam priporočajo. Upoštevajte pravila zdrave prehrane, izogibajte se slaščicam in sladkim napitkom ter mastni hrani.

Domača zdravila

1. Zobna pasta: Majhno količino zobne paste pred spanjem nanesite neposredno na mozolj, čez noč jo pustite delovati, zjutraj bo mozolj manjši ali bo izginil.

2. Limone: Obraz zmasirajte s kožico limone in toplo vodo. Mešanico nanesite na obraz za 30 minut in jo nato izperite s toplo vodo.

3. Piling: S pilingom odstranjujete vrhnji sloj kože. Piling lahko kupite v lekarni ali pa zmešate pšenični zdrob s skuto ali kislo smetano in ga nanesete na obraz. Lahko uporabite papajo, jo pretlačite in namažite po celem obrazu. Masko pustite stati 15 minut in jo nato sperite.

4. Jagode: Jagode lahko nanesete neposredno na kožo, njihove alkalične lastnosti učinkovito zmanjšajo otekline zaradi aken.

5. Slana voda: Obraz umivajte dvakrat dnevnos slano vodo, da se ne bo svetila.

In ne obupujte! Minilo bo!

Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662