Čebelji pridelki delujejo proti bakterijam in nekaterim glivicam. Na njihov zdravilni učinek prisega tudi čebelar Tone Tome, ki čebelje pridelke pripravlja že 30 let: ''Če je med pripravljen tako, kot nam ga čebele prinesejo, nam lahko zelo koristi. Ima vitamine, minerale, rudninske snovi. Pravzaprav je sestavin, ki jih je v medu, nekaj sto.'' A med ni edini čebelji pridelek, ki pripomore k boljšemu zdravju. Apiterapevti prisegajo tudi na matični mleček, propolis in cvetni prah. Mnogi uživajo kar mešanico naštetega. Tone žličko mešanice matičnega mlečka, propolisa, meda in cvetnega prahu zaužije vsak dan. Raztopi jo v ustih ali doda v čaj. ''Čaj ne sme imeti nikoli več kot 40 stopinj, ker z vsako stopinjo nad 40 uničujemo vitamine, minerale, sestavine, ki so noter,'' pojasnjuje.
Čebelji pridelki so koristni za marsikaj – izboljšujejo vid, rast las, zavirajo rakave celice, blažijo meno in delujejo antistresno. Med se na primer uporablja za vsa prehladna obolenja, obolenja ust in žrela, sluznice, požiralnika, želodca, pljuč, bronhijev, pa tudi za odpravo herpesa, ozeblin ter zdravljenje vnete in poškodovane kože, pojasnjuje dr. Franc Grošelj, predsednik apiterapevtske komisije.''Med za zdravljenje poškodovane kože uporabljamo tako, da ga nanesemo v debelem sloju 5 milimetrov, pokrijemo z gazo, povijemo in to vsaki dan menjamo,'' razlaga. Seveda pa moramo paziti, da je med res kakovosten. Dober, kakovosten med prepoznamo po tem, da je zelo gost, lepe barve in čim bolj kristaliziran.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV