Vizita.si
Si želite izgledati mladi? Preizkusite najnovejšo metodo za pomlajevanje, imenovano frakcioniranje.

Lepota

Najnovejša metoda pomlajevanja - frakcioniranje

Mojca Koprivnikar
28. 08. 2009 14.28
0

V zadnjem obdobju je lasersko tehnologijo pomlajevanja kože pretresla metoda frakcionirana ablacija. S tem posegom lahko izboljšamo videz kože, zgladimo gube in odpravimo razne poškodbe na koži, pravi dermatologinja Metka Adamič.

Si želite izgledati mladi? Preizkusite najnovejšo metodo za pomlajevanje, imenovano frakcioniranje.
Si želite izgledati mladi? Preizkusite najnovejšo metodo za pomlajevanje, imenovano frakcioniranje.FOTO: iStockphoto
S to metodo pa lahko izboljšamo še izgled brazgotin, na primer po prebolelih aknah, ter izgled strij.
S to metodo pa lahko izboljšamo še izgled brazgotin, na primer po prebolelih aknah, ter izgled strij.FOTO: iStockphoto

„Razlika med dosedanjimi metodami in frakcioniranjem je predvsem izrazito zmanjšana verjetnost za stranske učinke ter boljša učinkovitost pri zdravljenju kožnih sprememb, ki so posledica naravnega staranja kože in izpostavljanja UV žarkom ter drugim škodljivim zunanjim vplivom,“ pravi dermatologinja.

Gladi gube in boljša videz kože

Admičeva pravi, da s tem posegom lahko izboljšamo videz kože, zgladimo nekatere gube in odpravimo znake poškodb kože zaradi sonca, izboljšamo pa lahko tudi izgled brazgotin, na primer po prebolelih aknah, ter strij. Gre za izrazito varno in zelo učinkovito metodo odpravljanja takšnih težav.

Posege lahko opravljamo tudi na predelih telesa, kjer smo s klasičnimi laserji v preteklosti relativno pogosto opažali neugodne stranske učinke.

Klasični ali frakcionirani poseg?

„Pri frakcioniranem posegu za razliko od klasičnega posega na predelu kože ustvarimo veliko število mikroskopsko majhnih poškodb kože. Tako nastale drobne ranice se celijo z roba, kjer je ostanek zdrave oziroma neprizadete kože. Ker gre za majhne površine poškodovane kože, se ta hitreje celi. Drobne ranice po posegu navzven skoraj niso opazne; ob tem pa je pomembno, da je močno zmanjšana verjetnost za okužbo in nastanek morebitnih brazgotin po posegu. Tako so dnevi po posegu precej manj neprijetni kot po posegih s klasičnimi ablativnimi laserji. Že tri do štiri dni po posegu se lahko ob minimalnem kozmetičnem prikrivanju vrnete k vsakodnevnim aktivnostim,“ razlaga Adamičeva.


Staranje je preteklost?

S frakcioniranim laserjem uspešno odpravimo zunanje znake staranja kože. Predvsem tiste, ki so posledica izpostavljanja ultravijoličnim žarkom in drugim negativnim dejavnikom okolja. Z njim izboljšamo izgled kože, zgladimo drobne gube, izboljšamo poakenske in druge brazgotine, odstranimo pigmentne spremembe.

Kako je po posegu?

Takoj po posegu je koža pordela in nekoliko otekla. Oteklina lahko traja nekaj dni, rdečica pa se v dveh do treh dneh spremeni v rjav odtenek. V naslednjih dneh na predelu opravljenega posega nastanejo drobne rjave »luske«, ki jih lahko brez bojazni pred okužbo prekrijete z ličili (pudrom). Takšne drobne rjave luske se v naslednjih dneh ob pravilni negi odluščijo. Približno deset dni po posegu se bo luščenje zaključilo.

Koža bo gladka, mehka in na videz pomlajena in sijoča. Običajno lahko že v treh do štirih dneh po posegu nadaljujete svoje vsakodnevne aktivnosti. Po posegu na koži se morate štiri do osem tednov dosledno izogibati sončnim žarkom, saj je „nova“ koža zelo občutljiva in nagnjena k poškodbam.

Pomembno je vedeti, da je v izkušenih rokah strokovnjaka postopek varen in ob doslednem upoštevanju navodil je možnost stranskih učinkov minimalna.

Za kaj postopek ni primeren?

„Takšen postopek ne more popraviti mlahave oziroma povešene kože, globokih in mimičnih gub, popraviti večjih brazgotin, razširjenih por in razširjenih krvnih žil. Takšne težave je možno popraviti s številnimi drugimi metodami, o katerih se lahko pogovorite z zdravstvenim osebjem med posvetom,“ zaključuje Adamičeva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650