Alergije na cvetni prah so bile v preteklosti velika težava, naši predniki pred stoletji pa niso imeli takšnih zdravil, kot jih imamo na voljo danes. So pa uporabljali veliko naravnih pripravkov, med katerimi so določeni v uporabi še danes. Na tem mestu poudarjamo, da za mnoge ni znanstvenih dokazov, kljub temu pa načeloma niso škodljive narave! Nekatera zdravilna zelišča, na primer črna kumina, so bila temeljito raziskana in zanje obstajajo dokazi in utemeljena priporočila.
Črna kumina
Iz črne kumine ali robide lahko dobimo olje in eterično olje. Te rastline ne smemo mešati z ničemer. Olje črne kumine vsebuje linolno in gama-linolensko kislino, ki sta nenasičeni maščobni kislini in sodelujeta v imunskih procesih s preprečevanjem vnetij. Eterično olje črne kumine vsebuje aktivne kinonske derivate, med katerimi je najpomembnejši timokinon. V preteklosti so črno kumino uporabljali za zdravljenje številnih bolezni, od prebavnih motenj do hipertenzije in nekaterih oblik raka. Doslej je bil preizkušen in potrjen njen učinek na oslabljeno imunost in kot pomoč pri alergijskih boleznih, torej pri zdravljenju alergijskega rinitisa, astme in atopijskega dermatitisa.
Kopriva
Podoben učinek ima tudi kopriva, ki vsebuje tako imenovani naravni antihistaminik, fenolne spojine, ki delujejo preko naših histaminskih receptorjev in tako upočasnijo alergijsko reakcijo in zmanjšajo njeno intenzivnost. Kopriva se največkrat uporablja za pripravo čaja.
Kvercetin
Iz sadja in zelenjave dobimo rastlinski pigment kvercetin, ki je po svoji kemični sestavi flavonoid. Najdemo ga v redkvicah, rdeči čebuli, zeleni listnati zelenjavi, agrumih, jabolkih, pa tudi v rdečem vinu in zelenem čaju. Kvercetin je močan antioksidant, katerega koristne učinke še preučujejo. Kot pomoč pri alergijah se uporablja njegovo antihistaminsko delovanje, ker zmanjšuje sproščanje alergijskega mediatorja IgE v telesu, uporablja pa se tudi pri alergijskem rinitisu in astmi.
Med
Eden najpogostejših nasvetov ljudske medicine je uživanje lokalnega medu, torej medu, ki ga izdelajo čebele z zbiranjem nektarja iz rastlin, ki rastejo na območju, kjer človek živi. To priporočilo bi lahko imelo tudi temelj v znanosti, ker pomeni naravni postopek hiposenzibilizacije. Medicinska hiposenzibilizacija namreč vključuje izpostavljanje pacienta izredno majhnim odmerkom alergenov, ki jih injiciramo pod pacientovo kožo. Tako se telo navadi na alergen in zmanjša alergijsko reakcijo v stiku z alergenom. Z jemanjem lokalnega medu je človek izpostavljen majhnim odmerkom cvetnega prahu, na katerega je alergičen. Vendar je skoraj nemogoče najti primeren med, še posebej, če oseba živi v velikem mestu.
Izpiranje nosu
Nasvet, ki se priporoča že dolgo časa in je bojda tudi eden najboljših. Metoda je znanstveno dokazana in jo priporočajo strokovna združenja alergologov in otorinolaringologov. Danes se uporabljajo posebni izdelki, ki so zasnovani na videzu starih 'čajnikov', njihov namen pa je izpiranje nosu s fiziološko raztopino, medicinsko morsko vodo ali katero drugo raztopino. Te posode se po starodavnem ajurvedskem postopku izpiranja nosu imenujejo tudi neti.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV