Ne čakajte, da se simptomi začnejo!
Svoja antihistaminska zdravila vzemite preden se pojavijo simptomi. Večina ljudi namreč že pred sezono alergij ve, da se spopadajo z alergijo in se naučijo prepoznati tudi prve simtpome. Navadno se ti pojavijo zgodaj spomladi pri tistih, ki so alergični na cvetni prah dreves, pozno spomladi pri občutljivih na cvetni prah trave in cvetja in ob koncu sezone alergij pri alergikih na glivice.
Antihistaminiki delujejo tako, da preprečujejo kemično reakcijo v vašem telesu, ki je odgovorna za simpotme alergij. Običajno traja okoli dva do tri dni, da pričnejo pravilno delovati, zato kljub temu, da vam na dan, ko ste jih vzeli, pomagajo, najbolje delujejo nekaj dni kasneje. Če je možno in če vam tako svetuje tudi zdravnik, jih pričnite jemati še preden se sezona alergij prične.
Zdravila niso edini odgovor
Pri blaženju simptomov vam lahko pomagajo tudi razpršila z morsko vodo, ki bodo ublažila alergijsko reakcijo in pomagala sprostiti dihalne poti. Na nosnici si lahko naneste tudi mastno kremo, kot je vazelin, da bi se cvetni prah ujeli nanj preden zaide v dihalne poti in jih nato draži. Poleg običajnega zdravljenja z antihistamini lahko prav tako poskusite s kortikosteroidnimi razpršili, ki zatrejo alergijsko reakcijo in zmanjšajo vnetja, ali očesnimi kapljicami, ki blažijo srbečico in rdečico oči.
Dobite več od svojih zdravil
Svoja zdravila jemljite pravilno. Tako na primer ni dobro, da uporabljate pršilo za nos in se takoj za tem useknete v robec. Ko si vpršite razpršilo, imejte glavo zravnano in sprej usmerite direktno v nos, če jemljete antihistaminike in se vaše stanje izboljša pa jih nikar ne prenehajte jemati, ker nimate več simptomov. Za optimalen učinek jih morate jemati vso sezono senenega nahoda, pa četudi gre za več mesecev skupaj.
Previdno pri uživanju oreščkov in kivija
Nekateri alergiki, še posebej tisti, ki so alergični na cvetni prah dreves, lahko razvijejo tudi alergijo na sveže sadje in oreščke – navadno na jabolka, kivi, breskve, mandlje in lešnike. Prav zato se jim je dobro izogniti.
Preprečite stik z alergeni
Uporabljajte sončna očala, ki ne delujejo le kot zaščita oči pred cvetnim prahom, ampak tudi pomirjajo razdražene oči. Dobro je tudi, da se v tem času izogibate vrtnerjenju ali teku v naravi, saj ste tako lahko še bolj izpostavljeni cvetnemu prahu. Če ste alergični na glivice, se izogibajte vrtnim kompostom.
Mikorskopsko majhen cvetni prah pride tudi v vaš dom in se usede na vaše obleke, kožo in lase. Tako pazite, da perila ne sušite zunaj, da si nekoliko pogosteje umijete lase in da po sprehodu oblačila zamenjate.
Če je vaša sezonska alergija resnično močna, potem v času, ko je vsebnost cvetnega prahu v zdraku visoka, zapirajte okna in uporabljajte klimastko napravo.
Uživajte več medu in česna
Pomembna je tudi prehrana. Zoper simptome alergije vam lahko pomaga med, ki je dobro znan po tem, da je blažilec simptomov alergije. In seveda stari dobri česen, ki je velja za naravni antibiotik hkrtai pa tudi kot naravni antihistaminik. Vnetno reakcijo lahko ublažijo tudi mastne ribe, kot so sardele ali skuše, ki so bogat vir Omega-3 maščobnih kislin.
Uporabljate hladno brisačo preko oči
Če so vaše oči zelo srbeče in rdeče, vam lahko pomaga hladen obkladek preko oči. Študija švedskih strokovnjakov opravljena leta 2005 pa je pokazala, da lahko simptome ublažite tudi s samohipnozo. Ko se uležete, skušajte globoko dihati in sprostiti svoje telo.
Okrepite imunski sistem
Če nič ne pomaga, se oglasite pri osebnem zdravniku, saj ste mogoče primeren kandidat za imunoterapijo – najbližje, kar danes poznamo za zdravljenje alergij. Pacientom nekaj let zapored dajejo izvlečke alergena (s pomoljo injekcij, tablet ali kaplic), s katerimi krepijo imunski sistem, da postane bolj odporen na alergene.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV