Vizita.si
Večina alergijskih reakcij se začne v nosu, zato je pogosto prva reakcija telesa zamašen nos.

Alergije

Odpravite simptome alergije brez zdravil

K.B.
14. 06. 2013 12.02
0

Zamašen nos, izčrpanost, napadi kihanja, nahod, sinusne okužbe, astma in druge zdravstvene težave, povezane z alergijskimi reakcijami, v naše življenje prinašajo kup neprijetnosti. Pri nekaterih osebah so alergijska obolenja omejena le na pomlad, medtem ko se večina ljudi z alergijami srečuje vse leto.

Večina alergijskih reakcij se začne v nosu, zato je pogosto prva reakcija telesa zamašen nos.
Večina alergijskih reakcij se začne v nosu, zato je pogosto prva reakcija telesa zamašen nos.FOTO: iStockphoto
Cvetni prah, trave, prah in drugi drobni delci, ki jih najdemo v okolju, povzročajo vnetja nosne votline, ki posledično vplivajo na naše oči, sinuse in pljuča. Pomagate si lahko na različne načine.
Čiščenje nosu z izpiranjem osvežuje zadah, izboljša sposobnost vonjanja in okušanja jedi ter daje občutek splošnega dobrega počutja.
Čiščenje nosu z izpiranjem osvežuje zadah, izboljša sposobnost vonjanja in okušanja jedi ter daje občutek splošnega dobrega počutja. FOTO: iStockphoto

Preventivno izpiranje nosne votline

Večina alergijskih reakcij se začne v nosu. Naloga nosu je filtriranje zraka, ki ga vdihavamo, in vrtinčenje vdihanega zraka okrog majcenih dlačic, v katere se ujamejo drobni delci. Te jim preprečujejo nadaljnjo pot v dihalne poti in pljuča. Vendar pa nos, prav tako kot vsak drug filter, učinkovito deluje le, kadar je čist in popolnoma funkcionalen. Če je filter, oziroma naš nos, poln drobnih delcev, ne deluje več popolno, zato v njem ujeti alergeni povzročajo alergijske reakcije, ki se jim vsi želimo izogniti. Če je delovanje nosu oteženo, to vpliva na naša ušesa, sinuse in grlo ter povzroča razdraženost, glavobole, smrčanje, kašljanje in spošno slabo počutje. Tovrstne posledice lahko omilimo z vsakodnevnim izpiranjem nosne votline.

Zakaj je dobro izpirati nosno votlino?

– Redno izpiranje izboljša delovanje sinusov in nosne votline.
– Pomaga zmanjševati zamašenost nosu z redčenjem nastalih oblog.
– Izpiranje omogoča, da iz sinusne votline prosto odtekajo alergeni, dražila, bakterije, virusi in drugi onesnaževalci.
– Pomaga preprečevati okužbe zgornjih dihal (prehlad).
– Zmanjšuje odvisnost od zdravil, kot so antibiotiki, antihistaminiki, nosni steroidi, dekongestivi in zdravila za astmo.
– Blaži suhost nosne votline.
– Izboljša občutek za vonj.
– Izboljša občutek za okus.
– Pomaga pri zdravljenju sinusitisa in rinitisa.
– Ublaži alergijski rinitis.
– Ublaži kašljanje.
– Lahko ublaži smrčanje in nosne krvavitve.
– Čisti dihalne poti pri nosnih nadlogah, ki so povezane z nosečnostjo in starostjo.
– Pomaga pri lajšanju težav z dihanjem, ki jih povzročajo bolezenska stanja, kot so cistična fibroza in podobna obolenja.
– Čisti nosno tkivo.
– Omogoča globlje in bolj sproščeno dihanje.
– Blaži blago zamašenost nosu, utekočini sluz in na nosni sluznici preprečuje nastajanje krast.

Pozitivni učinki izpiranja nosne votline

Čiščenje nosu z izpiranjem osvežuje zadah, izboljša sposobnost vonjanja in okušanja jedi ter daje občutek splošnega dobrega počutja. Pri tem si lahko pomagate tudi z izdelkom Nasopure, ki učinkovito omili alergijske reakcije. Tega lahko uporabljajo tudi pri dojenčkih in otrocih, kjer si po drugem letu starosti lahko nos čistijo tudi sami in razvijejo koristno življenjsko navado, podobno čiščenju zob. Rezultati mnogih uporabnikov namreč kažejo, da ob rednem čiščenju nosu potrebujemo bistveno manj protialergijskih zdravil. Izpiranje nosu lahko opravite kjer koli, najbolje po aktivnosti v naravi.

Kako ravnamo v primeru prehlada oziroma kadar sta zamašeni ena ali obe nosnici?

V takšnem primeru nos najprej namakamo, nato pa izpiramo. Vedno začnemo namakati nosnico, ki je zamašena.

Opis postopka:

V eno izmed zamašenih nosnic rahlo vbrizgamo fiziološko raztopino (v tem primeru je priporočljiva uporaba hipertonične raztopine, saj je pri zelo zamašenem nosu učinkovitejša), le toliko, da nosnico nekoliko napolnimo s fiziološko raztopino, nato rahlo izpihnemo. Ko izpihnemo eno nosnico, imamo drugo zaprto (pomagamo si tako, da s prstom pritisnemo na nosnico in jo tako zapremo). Pri izpihovanju je najpomembnejše, da izpihujemo nežno.

Postopek ponovimo z drugo nosnico, nato počakamo od 15 do 20 minut, da se obloge oziroma gosta sluz nekoliko zmehčajo. Če je potrebno, postopek ponovimo tolikokrat, da je nos bolj prehoden in skozenj že nekoliko lažje dihamo. Šele nato lahko začnemo izpirati. Nos izpiramo nežno, z občutkom, brez pretirane sile (plastenko stiskamo vztrajno, toda počasi)!
 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662