Vizita.si
Melanom

Zdravje

VIDEO: Kako prepoznamo nevarno znamenje na koži?

Katja Benčina
15. 06. 2009 17.15
0

Melanom je ena od najnevarnejših oblik kožnega raka. V nekaterih predelih sveta, denimo v Avstraliji, je zaradi podnebnih razmer in vse večje ozonske luknje že dobil razsežnosti epidemije.

Koža si vse vaše grehe zapomni in vam jih ne odpusti. Včasih zadostuje že krajše, nadvse intenzivno izpostavljanje sončnemu sevanju, da se čez leta na koži razvije rakasto znamenje.
Koža si vse vaše grehe zapomni in vam jih ne odpusti. Včasih zadostuje že krajše, nadvse intenzivno izpostavljanje sončnemu sevanju, da se čez leta na koži razvije rakasto znamenje.FOTO: iStockphoto
Vendar pa lahko s primernim ozaveščanjem javnosti in s spodbujanjem preventivnega ravnanja v kombinaciji z rednim samopregledovanjem zmanjšamo možnosti za kožnega raka. Pri tem pa je najpomembnejše zgodnje odkrivanje, ko je čas, v katerem se lahko bolezen v celoti pozdravi.

Natančni vzroki za nastanek melanoma še niso znani, ga pa znanstveniki povezujejo z dedno obremenitvijo in izpostavljenostjo ultravijoličnim žarkom, predvsem s sončenjem sredi dneva. Največja nevarnost kožnega melanoma je v tem, da ne nastane takoj. Koža si vse vaše grehe zapomni in vam jih ne odpusti. Včasih zadostuje že krajše, nadvse intenzivno izpostavljanje sončnemu sevanju, da se čez leta na koži razvije rakasto znamenje.

Melanom se v tretjini primerov razvije iz že obstoječega znamenja, zato se ljudje po nasvetu zdravnika pogosto preventivno odločijo za odstranjevanje sumljivega znamenja. Kako takšno znamenje prepoznati in kaj storiti, če je znamenje maligno, nam je povedal dermatolog prof. dr. Miloš D. Pavlović.

1. Katera znamenja je treba odstraniti?

Ta lahko ocenimo že na pogled. Prvi znaki meloanoma so namreč običajno sprememba velikosti, oblike ali barve kožnega znamenja. Pride pa tudi do spremembe otipa, in sicer znamenje lahko postane mehkejše ali trdejše, srbi ali ima razjedo. Ko pacient opazi te spremembe, obišče dermatologa, ta pa oceni, ali je potrebna odstranitev znamenja. Ob tem je treba upoštevati tudi nekatere druge dejavnike, kot so starost bolnika, njegov tip kože, osebna in družinska obremenitev z rakavimi kožnimi obolenji, izgled drugih pigmentnih znamenj ipd.

2. Na kaj moramo biti pri znamenjih še posebej pozorni?

Vsako pigmentno znamenje, ki se relativno hitro (v zadnjih dveh do treh mesecih) spreminja, načeloma zasluži posebno pozornost, še posebej pri odraslih. Nekatere spremembe so pričakovane, zlasti pri otrocih ali v nosečnosti. Pri znamenjih moramo biti pozorni na obliko, velikost, barvo, robove.

3. Ali se na katerem delu telesa znamenja ne da odstraniti?

Ne. Ne obstaja takšen predel telesa, s katerega ne bi mogli odstraniti sumljivega znamenja.

4. Kdo je najbolj primeren za takšen poseg, kirurg ali dermatolog?

Za takšne posege je primeren vsak zdravnik, ki je ustrezno izobražen. Pri tem imam v mislih tako pravilno diagnostiko kožnih sprememb kot tudi njihovo odstranitev, ki ima na tem področju ustrezno znanje, pa naj bo to splošni zdravnik, dermatolog, onkolog, kirurg ali lepotni kirurg.

Res pa je, da smo dermatologi po naravi svoje izobrazbe najbolj kompetentni za obravnavanje takšnih pacientov. Pri obravnavi takšnih primerov dermatologi in kirurgi plastiki vsekakor sodelujemo, in kadar je poseg takšen, da zahteva posebno kirurško znanje ali veščino, dermatologi pacienta vedno napotimo k lepotnemu kirurgu.


5. Kakšno je nadaljnje zdravljenje, če se ugotovi, da je znamenje maligno?

V kar tretjini primerov se maligni melanom razvije iz že obstoječega znamenja.
V kar tretjini primerov se maligni melanom razvije iz že obstoječega znamenja.FOTO: POP TV

Po odstranitvi malignega znamenja tkivo pošljemo na patohistološki laboratorij, kjer ugotovijo, ali je globina tumorja tolikšna, da je potrebno nadaljnje zdravljenje. Redko je potrebno dodatno onkološko zdravljenje, kot je kemoterapija, zdravljenje z imunomodulatorji ali obsevanje.

6. V koliko dneh izvemo, kakšen je histološki izvid?

To je odvisno predvsem od patohistološkega laboratorija, vendar pa do prejetja izvidov traja povprečno od 7 do 10 dni.

7. Glede na to, da je samoplačniški poseg drag in da je treba na poseg z napotnico čakati dolgo, tudi do pol leta in več, me zanima, ali se v tem času lahko iz znamenja razvije že nevarna bolezen?

Odvisno je od narave samega znamenja. Nekaj tednov nikoli ne predstavlja resnega problema. Kadar pa sumimo, da gre za melanom, pa nobeno odlaganje ni priporočljivo. V Veliki Britaniji so na nacionalni ravni določili, da je treba vse s sumom na rakasto obolenje kože (sum postavi splošni zdravnik), obravnavati najkasneje v dveh tednih.

8. Kaj v takem primeru priporočate bolnikom? Naj plačajo ali počakajo na pregled z napotnico?

Težko je dati splošno priporočilo. Kadar sumite na rakasto bolezen kože in imate obenem še druge dodatne dejavnike tveganja ali pa takrat, ko ste zelo zaskrbljeni – je seveda bolj smiselno plačati pregled in če je potrebno, tudi poseg. Najverjetneje to nima nobene cene v primerjavi z življenjem. Ali če primerjam, takšen postopek je cenejši od cene povprečnega kolesa.

Žal pa si v teh časih nekateri ne morejo privoščiti niti kolesa, zato verjetno tudi ne odstranitve in pregleda znamenja, ki skupaj s histološkim izvidom stane okoli 100 evrov. Stvar je seveda veliko dražja, če je treba odstraniti več znamenj.

Vaše mnenje in izkušnje lahko izrazite na FORUMU.
 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587