Si predstravljate, da bi po tem, ko bi si z ušesa in lica odstranili mobilni telefon, na tem delu obraza opazili hudo rdečico, izpuščaje, celo mehurje? To se dogaja tistim nesrečnikom, ki so alergični na nikelj – pogosto sestavino nekaterih mobilnih telefonov. A ne le v mobilnikih, tudi v nekaterem nakitu, urah oziroma paščkih ur, sponkah za pas se nahaja manjša količina niklja, ki pri tisti, ki so nanj alergični, povzroči dermatitis. Pediatrinja dr. Sharon Jacob je nekoč celo zdravila štiriletno deklico, ki se ji je huda alergijska reakcija razvila na ustnici, kajti nastavek za pihanje flavte je vseboval nikelj. Spet drugi otroci, ki so jih starši pripeljali k njej, pa so imeli izpuščaje ter mehurje na zadnji strani nog, kajti med poukom so sedeli na stolih, katerih ogrodje je bilo iz niklja. ''Nekateri ljudje so nadvse občutljivi na nikelj, pa se tega sploh ne zavedajo. Kajti ko na obrazu dobijo drobne izpuščaje, najprej pomislijo na vse drugo kot na to, da so alergični na določeno kovino,'' pojasnjuje dermatolog dr. Lionel Bercovitch. ''A alergija na nikelj po mojem mnenju sploh ni tako redka, kot mislimo, da je. Le da ljudje simptomov ne prepoznajo kot znakov, ki bi lahko kazali na alergijo na nikelj.''
2. Alergija na telovadbo
Morda ste se tudi vi kdaj pošalili, da ne telovadite zato, ker ste alergični na telovadbo, a takšna alergija ni le šala, temveč še kako resnično in celo zelo nevarno obolenje. Tisti ljudje, ki se jim med telovadbo v telesu sproščajo velike količine histamina – zelo učinkovitega tkivnega hormona, ki je še zlasti aktiven pri agresivnih alergijskih reakcijah –, med telesno aktivnostjo začnejo težje dihati, kajti dihalne poti se jim zožijo, krvni tlak jim začne padati, postane jim slabo, pred očmi se jim megli in lahko celo padejo v anafilaktični šok. Na koži pa opažajo zaplate rdečkastih izpuščajev, lahko celo mehurje in srbečico. Ker pa so prvi, blažji simptomi takšne alergijske reakcije, kot je zadihanost, pogosto zamenjani za utrujenost in izčrpanost, ki so običajen spremljevalec telovadbe, marsikdo ne ve, da je pravzaprav alergičen na telesno aktivnost. Zdravniki še vedno niso dognali, kaj je tisto, kar med vadbo sproži izločanje histaminov. Sumijo pa, da bi lahko bila kriva kombinacija telesne aktivnosti in kakšne pred vadbo zaužite hrane, ali pa celo alergija na toploto, kajti naše telo se med telovadbo močno ogreje.
3. Alergija na sočloveka
Ko je ena od pacientk ameriškega alergologa dr. Clifforda Bassetta objela svojega očeta, je nanj dobila hudo alergijsko reakcijo. Družina kar ni mogla verjeti svojim očem in vsi obupani so odhiteli k zdravniku, češ naša hči je alergična na lastnega očeta! A k sreči se je izkazalo, da je dekletce alergično na kolonjsko vodo, ki jo uporablja oče, kajti vsebovala je izvlečke raznih oreščkov, za katere se je pozneje izkazalo, da je deklica nanje alergična. Ko je oče zamenjal kolonjsko vodo, so njene težave izginile. Pogosto se namreč zgodi, razlaga dr. Bassett, da pacient ne razvije alergične reakcije na hrano, ki je ne prenaša, v trenutku, ko jo zaužije, ampak že prej – ko jo zavonja ali ko se je dotakne. S takšno nadvse hudo alergijo mora živeti komaj 12-letna Kendall Hollenger, ki je alergična na kar 95 odstotkov živil. Že če se nasloni na neočiščen pult, kjer je prej ležalo katero od živil, ali se dotakne nekoga, ki je bil v stiku s kakšno hrano, na katero je alergična, lahko pade v šok in se celo zaduši. ''Zaradi hrane lahko doživi dihalno stisko – težko diha, v obraz postaja modra ali pa prebledi, ne more govoriti, včasih pa pade tudi v nezavest,'' razlaga Kendallin zdravnik dr. Michael Kaplan.
4. Alergija na kano
Mnogi kano uporabljajo za barvanje las, vse pogosteje pa se jo uporablja tudi za tetoviranje, kajti tatu iz kane ni trajen in sčasoma zbledi. Naravna kana je vedno v rdeče-rjavih ali zeleno-rjavih odtenkih, pravijo poznavalci, zato lahko tatuji iz izredno temne oziroma črne kane vsebujejo kakšno ne ravno naravno kemikalijo. In na te dodane kemikalije ste lahko alergični, opozarjajo strokovnjaki. Čeprav so možnosti izjemno majhne, lahko pride do alergijske reakcije in infekcije. Če pride do reakcije, koža začne navadno srbeti, oteče, lahko pride tudi do gnojnega vnetja. Najpogostejši simptomi alergijske reakcije so rdečica in ekcemi. Tako se pred tetoviranjem – bodisi s kano bodisi z navadno barvo za tetoviranje – prepričajte, katere sestavine so v barvi, ki jo bo uporabil vaš tetovator, in vedno preverite, ali ste morda alergični na katero izmed snovi v njej.
5. Alergija na kosmate gosenice
Čeprav ob alergiji na živali najprej pomislimo na pse, mačke in čebele, ose, sršene, pa smo lahko alergični tudi na kaj veliko manjšega, s čimer sploh ne rabimo priti v neposreden stik. Na primer na kosmate gosenice, ki imajo v dlakah, ki jih prekrivajo, strupe, na katere določeni ljudje razvijejo alergijsko reakcijo. ''Njihove zelo majhne in sila neopazne dlačice lahko potujejo tudi po zraku in tako lahko strup iz dlačic v naše telo pride tako, da ga vdihnemo, lahko se v nas absorbira prek kože, marsikateri otrok pa ljubko in mehko gosenico prime v roke in si jo celo nese v usta ter poje. Na vse te načine lahko torej zaužijemo dlake teh kosmatih gosenic, in če smo nanje alergični, lahko pademo v anafilaktični šok,'' razlaga zdravnik dr. John Klotz.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV