Moška plešavost oziroma androgena alopecija je pogost pojav, ki prizadene skoraj 50 odstotkov moških do 50. letu starosti. Prvi simptomi, tanjšanje las, njihovo krajšanje in izguba pigmenta, se lahko pojavijo že pri 20. letu, plešavost pa se z leti le še stopnjuje. Pri ženskah se redčenje las pojavi nekoliko kasneje in to pri skoraj celotni populaciji do 60. leta starosti.
Zakaj ravno jaz?
Najpogostejši vzrok za plešavost pri moških je čezmerna občutljivost na učinke testosterona. V takšnem primeru se razvije t. i. moški vzorec plešavosti. Motnja je dedna, začne pa se z redčenjem in s pojavom puhastih las na sencih in temenu. Meja lasišča se na čelu začne postopoma pomikati nazaj, tovrstne plešavosti pa pri moških ne obravnavamo kot bolezen.
Do izgube las lahko pride tudi zaradi tesnega spenjanja ali pletenja las v kite, pri kompulzivnem bolezenskem puljenju las – trihotilomaniji, če je lasišče prizadeto zaradi opeklin ali glivic, pa je izguba las lahko trajna.
Po menopavzi številne ženske opažajo tanjšanje las. Redkejši in tanjši lasje so pri starostnikih običajen pojav.
Lasje lahko prehodno bolj izpadajo tudi med nosečnostjo ali po njej. Prehodna izguba las pa je tudi pogost stranski učinek kemoterapije, pojavlja pa se tudi pri hipotiroidizmu. Lase lahko izgubimo tudi po nenadni bolezni, večjih telesnih in čustvenih obremenitvah in pri podhranjenosti.
Kako jo zdravimo?
Če lahko vzrok za izgubo las odstranimo oziroma zdravimo, lasje običajno ponovno zrasejo. Za zdravljenje alpecije areate obstajajo različna mazila, ki delujejo na principu draženja kože, ki bolj ali manj učinkovito vračajo dlake. Vendar bolezen ne more biti trajno sanirana, če se ne odstrani vzrok – ta pa je v genih in sprožilcih le-teh! Pri nas pa še vedno uporabljajo obsevanje s PUVO lampo (visokogorskim soncem – gama žarki), ki pa je v ZDA že vrsto let ne uporabljajo več, saj po tamkajšnjih raziskavah povzroča kožnega raka.
Včasih je potrebno opraviti biopsijo kože, ki bo pokazala vzrok plešavosti. Če so prizadeti tudi lasni mešički, lasje verjetno ne bodo ponovno zrasli.
Bolj ali manj uspešno jo lahko zdravijo ali prekrivajo s pomočjo različnih metod:
– Lasulje in tupeji – so cenovno najbolj ugodna rešitev. Nekatere lasulje je mogoče trajno pritrditi na lasišče tako, da jih prilepijo na obstoječe lase ali pa prišijejo neposredno na lasišče. Slednja metoda ni priporočljiva, saj se lahko na šivih pojavi okužba. Nekateri ljudje so občutljivi na sestavine lepila za lasulje.
– Lasni vstavki in podaljški – izgubo las lahko prikrijemo tudi z uporabo lasnih vstavkov in podaljškov. Dodatne lase pritrdijo na obstoječe lase na mestih, kjer so razredčeni. Z lasnimi vstavki je treba pazljivo ravnati in zanje redno skrbeti.
– Lasni vsadki – običajno vzamejo tanke trakove z lasmi iz zatilja in jih presadijo na plešasto mesto. Uporabiti je mogoče tudi vsadke iz umetnih materialov. V tem primeru se las ne sme sušiti s sušilcem.
– Presajanje las – kirurško zdravljenje izgube las omogoča njihovo trajno nadomestitev, vendar tudi uspešen poseg izgube las ne nadomesti popolnoma. Lase odvzamejo z mesta, kjer jih je običajno še dovolj – s senc in zatilja – in jih presadijo na plešo. Presajeni las običajno kmalu izpade, iz njegovega mešička pa požene nov. Opazen učinek dosežejo s presaditvijo velikega števila mešičkov. Postopek je običajno potrebno ponoviti, odvisno od velikost pleše.
Barvila za lasišča
V lekarni lahko dobite razpršilo z organskim barvnim praškom, s katerim lahko prekrijete plešo. Podoben učinek lahko dosežete tudi z uporabo posebnih obarvanih krem.
Zdravila
Lokalno zdravljenje z raztopino minoksidila je deloma uspešno. Zdravilo je treba dvakrat dnevno vtreti v lasišče Zdravljenje je dolgotrajno, učinki pa se običajno pokažejo po vsaj štirimesečni uporabi. Če zdravljenje prekinete, bodo lasje znova izpadli.
Pri večini naštetih zdravljenj boste morali vložiti veliko truda in denarja. Pred izbiro najugodnejše metode se zato posvetujte z ustreznim strokovnjakom, ki vam bo znal najbolje svetovati in poleg tega ugotovil, ali je uspeh pri vas sploh mogoče doseči.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV