Še posebej so te raziskave pomembne, ker so bila zadnja preučevanja na tem področju narejena že leta 1950. Od takrat pa so na trg prišle številne nove droge in kemikalije, katerih učinkov na možgane ne poznamo.
Nov sistem raziskovanja, s katerim lahko opazujejo vedenjske odzive tropskih ribic na določene kemijske sestavine, so razvili znanstveniki Randall Peterson, Jennifer Bryan in David Kokel. Ugotovili so namreč, da imajo tropske ribe imenovane Zebrafish izjemno podobno kemično sestavo možganov kot ljudje, zato bodo preko njih lahko ugotavljali tudi, kakšne učinke ima droga na človeške možgane. Tako so v raziskavi zarodke tropskih ribic izpostavili različnim kemikalijam in jih opazovali, kako reagirajo na hrup in svetlobo. Druga ekipa pa je opazovala, kako droge vplivajo na njihovo spanje. Do sedaj so z njim že opazovali učinke kar 14.000 kemikalij na možgane tropskih ribic, raziskati pa nameravajo še učinke številnih drugih kemikalij. "Obseg raziskovanja, ki nam ga omogočajo te ribe, je neverjeten. Do sedaj smo namreč lahko opazovali učinke le nekaterih kemikalij, sedaj pa to lahko počnemo množično,“ pravi Jennifer Bryan.“S tem načinom raziskovanja bomo pridobili veliko širše znanje o tem, kako možgani delujejo,“ še dodaja Randall Peterson.
Znanstveniki pa upajo, da bodo s to metodo tako bolje razumeli delovanje možganov in izsledke uporabili za proučevanje duševnih bolezni, Alzheimerjeve bolezni in ostalih nevroloških obolenj.
Kako so znanstveniki opazovali ribice, ki so bile pod vplivom droge, pa si lahko pogledate v zgornjem videu.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV