Virusi so v vseh ekosistemih, obstaja pa na milijone različnih vrst. Zunaj celice je virus videti kot neživ skupek organskih molekul. Ne giblje se, v njem ne potekajo procesi presnove, kakršni so značilni za celice, in se tudi ne razmnožuje. Razmnoževanje virusov je možno le znotraj gostiteljske celice.
Znanstveniki jih ne uvrščajo med živa bitja, ker:
- nimajo svoje presnove ,
- se ne premikajo aktivno,
- se ne razmnožujejo samostojno.
Kmalu po vdoru si virus utre pot iz ust ali nosu skozi sluznico do telesnih celic. Virus v celico vbrizga svoj genetski material in ustvari milijone svojih kopij. Proces traja kakšnih 12 ur, pretečeta pa vsaj še dva ali trije takšni ciklusi, preden začutite prve posledice.
Kopije virusa prodrejo iz celic gostiteljic in okužijo še neokužene celice. V tem obdobju, ki traja od tri do pet dni, se začnemo slabo počutiti.
Virusi na različne načine vplivajo na gostiteljske celice, porabljajo njihove snovi in energijo. Celice lahko med sproščanjem virusov tudi propadejo. Vse to se kaže v bolezenskih znakih, ki spremljajo virusne bolezni (viroze). Za njimi ne obolevamo samo ljudje, virusi napadajo živa bitja iz vseh kraljestev.
Video prikazuje, kako se širi virusna okužba po celicah. Pod mikroskopom so znanstveniki 16 ur spremljali virus in naredili kratek video, ki prikazuje, kako napadalno in hitro se virus razširi po celici. Razmnoževanje virusa traja 5–6 ur na vsako celico, vendar se okužba v celici razširi v samo 1,2 ure.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV