Vizita.si
Poletne alergije

Alergije

Naj vam nikar ne pokvarijo poletja

N.R.A.
09. 07. 2024 04.46
0

Nekateri se skrajno veselijo poletnega časa, drugi malo manj. Razlog so seveda tudi poletne alergije, med katerimi je najbolj težavna seveda alergija na sonce. Kako si lahko pomagamo, kaj moramo vedeti o poletnih alergijah in predvsem, kako se lahko zaščitimo?

Poletne alergije
Poletne alergije FOTO: AdobeStock

Poletje je čudovit letni čas, ko sije sonce in je narava v polnem razcvetu. Za tiste, ki trpijo za poletnimi alergijami, pa je ta letni čas lahko zahteven. Dobra novica je, da lahko z ustrezno zaščito in nekaj koristnimi strategijami zmanjšate nelagodje in kar najbolje izkoristite sončne dni.

Poletne alergije

Poletne alergije običajno sprožijo alergeni v zraku, kot so cvetni prah, spore plesni in pršice. Ti alergeni lahko povzročijo simptome, kot so:

- kihanje, 

- srbenje,

- izcedek iz nosu, 

- solzenje oči in

- zamašenost.

Če razumete sprožilce, lahko sprejmete proaktivne ukrepe za zmanjšanje izpostavljenosti in lajšanje simptomov.

Poletne alergije
Poletne alergijeFOTO: AdobeStock

Cvetni prah poleti - spremljajte ravni

Bodite obveščeni o lokalni napovedi cvetnega prahu, ki vam lahko pomaga pri načrtovanju dejavnosti. V dneh z visokim številom cvetnega prahu razmislite o tem, da ostanete v zaprtih prostorih v času največje količine cvetnega prahu, običajno zgodaj zjutraj in pozno popoldne. Zaprite okna in uporabite klimatsko napravo za filtriranje alergenov.

Zaščitite se na prostem

Ko se odpravljate na prosto, poskrbite za zaščito pred alergeni. Nosite sončna očala, da zaščitite oči pred cvetnim prahom, in uporabite klobuk s širokimi krajci, da preprečite cvetni prah na obrazu. Nanos zaščitnega balzama, kot je vazelin, okoli nosnic lahko tudi pomaga ujeti cvetni prah in zmanjšati njegov vstop v nosne poti.

Zaščita pred soncem

Ljudje s poletnimi alergijami imajo pogosto občutljivo kožo, zato je pomembno, da izberete zaščito pred soncem, ki je hipoalergena in brez dišav. Poiščite izdelke z oznako 'širok spekter', ki zagotavljajo zaščito pred UVA in UVB žarki. Kremo za sončenje izdatno nanesite in ponovno nanesite po navodilih, da preprečite sončne opekline, ki lahko poslabšajo simptome alergije.

Poletne alergije
Poletne alergijeFOTO: AdobeStock

Lajšanje alergij z zdravili brez recepta

Antihistaminiki brez ali na recept lahko zagotovijo začasno olajšanje simptomov alergije. Ta zdravila pomagajo blokirati učinke histamina, kemikalije, ki jo telo sprosti med alergijsko reakcijo. Posvetujte se s svojim zdravstvenim delavcem ali farmacevtom, da poiščete pravo zdravilo za alergijo za vaše posebne potrebe in se pogovorite o morebitnih stranskih učinkih.

Posvetujte se z zdravnikom

Če so vaše poletne alergije hude ali pomembno vplivajo na kakovost vašega življenja, je priporočljivo, da se posvetujete z alergologom ali imunologom. Izvedejo lahko teste za identifikacijo specifičnih alergenov in razvijejo osebni načrt zdravljenja. V nekaterih primerih so za učinkovito obvladovanje simptomov morda potrebna cepiva proti alergijam ali zdravila na recept.

Alergija na sonce
Alergija na sonceFOTO: iStock

Kaj je alergija na sonce?

Alergija na sonce,  lahko tudi fotosenzitivnost ali fotodermatitis, je stanje, ki povzroči nenormalno reakcijo kože na sončno svetlobo ali druge vire ultravijoličnega (UV) sevanja. Pri posameznikih z alergijami na sonce lahko izpostavljenost sončni svetlobi povzroči neprijetne simptome in kožne reakcije. 

Simptomi alergije na sonce

Simptomi alergije na sonce se lahko razlikujejo od blagih do hudih in se običajno pokažejo v nekaj urah po izpostavljenosti soncu. Med pogostimi simptomi so:

- rdečica in vnetje kože,

- srbeča ali pekoča koža,

- majhne izbokline, koprivnica ali mehurji,

- oteklina in občutljivost,

- luščenje ali luščenje kože,

- izpuščaj, ki spominja na ekcem ali dermatitis,

- sončnim opeklinam podobna reakcija brez dolgotrajne izpostavljenosti soncu.

Alergija na sonce
Alergija na sonceFOTO: AdobeStock

Vzroki za alergijo na sonce

Alergija na sonce se pojavi, ko imunski sistem nekatere sestavine sončne svetlobe napačno prepozna kot škodljive. To sproži imunski odziv, ki povzroči sproščanje kemikalij, ki povzročajo vnetja in kožne reakcije. Nekateri dejavniki, ki prispevajo k razvoju alergije na sonce, vključujejo:

Ultravijolično (UV) sevanje: tako UVA kot UVB žarki lahko sprožijo alergije na sonce. Žarki UVA prodrejo globoko v kožo, medtem ko žarki UVB vplivajo predvsem na zunanje plasti.

Genetska predispozicija: alergije na sonce se lahko pojavljajo v družinah, kar kaže na genetsko komponento stanja.

Zdravila in kemikalije: nekatera zdravila, kot so antibiotiki, nesteroidna protivnetna zdravila in nekatera lokalna zdravljenja, lahko povečajo občutljivost na svetlobo. Poleg tega lahko stik s posebnimi kemikalijami ali snovmi (parfumi, kozmetika, rastline) pri dovzetnih posameznikih sproži alergije na sonce.

Rešitve za alergijo na sonce

Čeprav je popolno preprečevanje morda izziv, lahko več ukrepov pomaga pri obvladovanju alergij na sonce in zmanjša tveganje za izbruhe:

Krema za sončenje: nanesite kremo za sončenje širokega spektra z visokim zaščitnim faktorjem 30 ali več. Poiščite izdelke z oznako 'širok spekter', saj nudijo zaščito pred UVA in UVB žarki.

Zaščitna oblačila: nosite lahke srajce z dolgimi rokavi, hlače in klobuke s širokimi krajci, da zaščitite kožo pred neposredno sončno svetlobo.

Alergija na sonce
Alergija na sonceFOTO: AdobeStock

Sončna očala: zaščitite oči in občutljivo kožo okoli njih z nošenjem sončnih očal, ki blokirajo UVA in UVB žarke.

Izogibanje soncu: omejite izpostavljenost soncu v konicah, običajno med 10. in 16. uro, ko je UV-sevanje najmočnejše.

Poiščite senco: ko ste na prostem, poiščite senčne prostore ali ustvarite svojo senco z uporabo dežnikov ali baldahinov.

Testiranje alergij: razmislite o testiranju alergij, da prepoznate posebne sprožilce in se jim ustrezno izognete.

Zdravila: v nekaterih primerih lahko dermatologi predpišejo lokalne kortikosteroide ali antihistaminike za lajšanje simptomov med izbruhi.

Srbečica na koži, rdečina in izpuščaji. Ste že slišali za alergijo na sonce?
Preberi še
Srbečica na koži, rdečina in izpuščaji. Ste že slišali za alergijo na sonce?

Kdaj poiskati pomoč pri alergiji na sonce?

Če so vaši simptomi alergije na sonce hudi, trajajo dlje časa ali pomembno vplivajo na vaše vsakdanje življenje, je pomembno, da se posvetujete z zdravstvenim delavcem. Poleg tega poiščite zdravniško pomoč, če doživite naslednje:

- hudi mehurji ali oteklina,

- znaki okužbe (gnoj, povečana bolečina, toplota),

- težave z dihanjem ali požiranjem,

- otekanje obraza, ustnic ali jezika,

- omotica, omedlevica ali drugi znaki hude alergijske reakcije (anafilaksija).

Strokovna pomoč je bistvena za pravilno diagnosticiranje alergije na sonce, izključitev drugih stanj in prejem ustreznega zdravljenja ali strategij obvladovanja.

Viri: webmd, health

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650