Do podhladitve običajno pride, če je oseba izpostavljena izredno nizkim temperaturam, lahko pa tudi pri temperaturah nad 4°C, če je oseba mokra, prepotena ali v mrzli vodi.
Kdo je najbolj izpostavljen?
Podhladitvi so najbolj izpostavljeni starejši ljudje, predvsem tisti z nezadostno prehrano in neprimernimi oblačili, dojenčki, ki spijo v hladnih sobah, otroci brez nadzora, osebe pod vplivom alkohola, mentalno bolni posamezniki in ljudje, ki veliko časa preživijo zunaj (vojaki, brezdomci, pohodniki, planinci, lovci).
Tipični znaki podhladitve so:
– drhtenje,
– izčrpanost,
– zmedenost,
– nerodne poteze rok,
– izguba spomina,
– otežen govor,
– zaspanost,
– težave z vidom,
– otrdelost mišic.
Pri otrocih so poleg naštetih znakov prisotni še svetlo rdeča in mrzla koža ter zelo nizka stopnja energije.
Splošna podhladitev
Normalna telesna temperatura človeka je nekje med 35 in 37 °C. O podhladitvi govorimo, ko pade telesna temperatura jedra telesa (notranjih organov in možganov) pod 35 °C. Pri splošni podhladitvi se upočasni delovanje encimskih sistemov, zaradi česar se telo pod določeno temperaturo ni več sposobno samo ogreti. Dejstvo pa je, da se pri nizki telesni temperaturi upočasni tudi presnova, kar lahko podhlajeno osebo tudi ohranja pri življenju.
– Blaga podhladitev: Gre za padec telesne temperature med 32 in 35 ºC. Značilnosti blage podhladitve so jasna zavest, prisotni sta drgetanje in vznemirjenost. Srčni utrip in dihanje sta pospešena.
– Zmerna podhladitev: Telesna temperatura pade na 28–32 ºC. Bolnik je zaspan in otopel. Drgentanje preneha, dihanje in bitje srca pa sta upočasnjena.
– Huda podhladitev: Če je oseba hudo podhlajena, ima telesno temperaturo manjšo od 28 ºC. Bolnik je nezavesten, dihanje in bitje srca pa sta komaj zaznavna, plitva in neredna. Če je temperatura telesnega jedra nižja od 24 ºC, govorimo o navidezni in klinični smrti.
Prva pomoč
Če opazite podhlajeno osebo, ji najprej izmerite telesno temperaturo. Če je ta nižja od 35 °C, takoj pokličite nujno medicinsko pomoč (112). Nato začnite z ogrevanjem osebe. Žrtev prenesemo v toplo sobo ali zavetišče in ji odstranimo vsa morebitna mokra oblačila. Ko segrevate osebo, začnite najprej pri centralnih delih telesa, kot so prsni koš, vrat, glava in dimlje.
Pri blagi podhladitvi spodbujajte gibanje podhlajenega in telovadbo, hkrati pa naj pije vroč in sladkan čaj. Nikoli ne segajte po alkoholu!
Pri zmerni podhladitvi ponesrečenca najprej zaščitite pred mrazom. Če je njegova zavest motena, mu ne dajajte piti, ker bi lahko prišlo do zadušitve. Osebo premikajte le, če je to nujno potrebno. Osebo nadzirajte in ukrepajte, če nastopi nezavest.
Če je oseba hudo podhlajena, jo namestite v stabilni bočni položaj. Nadzirajte dihanje in bitje srca ter se pripravite na morebitno oživljanje. Vzamite si celo minuto časa za ugotavljanje dihanja in bitja srca, ker podhlajeni ponesrečenec diha zelo plitko. Če ju ne zaznate, začnite z oživljanjem in to počnite, dokler ne prispe strokovna medicinska pomoč.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV