Vizita.si
Pogosto se šparglji znajdejo tudi na jedilniku shujševalnih diet, saj vsebujejo zelo malo kalorij. V 100 gramih špargljev je le 18 kalorij.

Zdravje

Privoščite si spomladanski afrodiziak!

K. B.
23. 04. 2009 18.20
0

Ste vedeli, da so šparglji, ki veljajo za eno od bolj zdrave zelenjave, tudi afrodiziak? Že stari Rimljani so sok špargljev mešali v ljubezenske napoje in verjeli, da kdor poje več špargljev, ima več ljubimcev. Če res deluje, pa lahko preverite sami med prvomajskimi prazniki!

Šparglji že od nekdaj veljajo za delikateso, pa tudi za zelo zdravo živilo, ki naj bi pomagalo pri mnogih tegobah in učinkovito izboljševalo celo moško spolno moč. To so vedeli že stari Rimljani, ki so slastne šparglje cenili kot aristokratsko jed, nič manj pa se ni nad njimi navduševal dunajski cesarski dvor pred prvo svetovno vojno.

Pogosto se šparglji znajdejo tudi na jedilniku shujševalnih diet, saj vsebujejo zelo malo kalorij. V 100 gramih špargljev je le 18 kalorij.
Pogosto se šparglji znajdejo tudi na jedilniku shujševalnih diet, saj vsebujejo zelo malo kalorij. V 100 gramih špargljev je le 18 kalorij. FOTO: iStockphoto

Šparglji so ena od prvih vrst spomladanske zelenjave, ki vam po dolgi in mrzli zimi povrne minerale in vitamine, ki jih potrebujete, da lahko v pomlad vstopite polni energije.

Pozor! Šparglje odsvetujejo ljudem, ki imajo akutna vnetja sklepov in obolenja sečil.
Pravijo jim tudi znanilci pomladi, saj se njihova sezona začne v začetku aprila, na Primorskem še nekoliko prej, njihov vrhunec pa je prav med prvomajskimi prazniki. In ker so šparglji izredno zdravilni, njihova sezona pa zelo kratka, le dva meseca, si jih te prvomajske praznike privoščite v izobilju.

Šparglji so bogati z vitamini in minerali

Mladi poganjki, ki jih navadno uživamo, so namreč bogati z vitamini A, B in C, vsebujejo železo, fosfor, kalcij, mangan in druge minerale, asparagin, eterična olja, jantarno kislino ter izredno veliko folne kisline. Pomagajo pri številnih zdravstvenih težavah, kot so: sladkorna bolezen, odpravljajo holesterol, pomagajo bolnikom s povišanim krvnim pritiskom, izboljšajo prebavo, stanje po operativnih posegih, odpravljajo utrujenost, živčnost, pomanjkanje koncentracije. Znani pa so predvsem kot blag diuretik. Snov asparagin povzroči, da ima vaš urin zelo značilen in izrazit vonj.

Po šparglje vam ni treba na tržnico, raje jih naberite sami

Številni se v teh toplih dneh podajo po šparglje kar sami, v naravo. Nabiralce pogosto opazimo na poti na morje, kjer jih nabirajo podobno kot gobe, obuti v gumijaste škornje in s palicami za razstiranje grmičevja v rokah. 

Šparglji rastejo na obronkih gozdov in v grmičevju. Če jih boste nabrali sami, boste zagotovo vedeli, da so sveži. Zares dobri so namreč le tisti, ki jih uporabite isti dan, kot ste jih nabrali, saj hitro izgubijo večino svojih blagodejnih snovi in začnejo leseneti. Oleseneli deli pa niso užitni.

Nikar se ne prestrašite, ko boste pri odvajanju po uživanju špargljev zavohali močan vonj, ta je namreč posledica asparagina v njih.
Nikar se ne prestrašite, ko boste pri odvajanju po uživanju špargljev zavohali močan vonj, ta je namreč posledica asparagina v njih.FOTO: Dare Čekeliš

Če niste ljubitelj "brkljanja" po zemlji, pa šparglje lahko tudi kupite, a je cena na trgu kar visoka. Predvsem zato, ker jih ne morejo dolgo skladiščiti in nabirati vnaprej, pa tudi transport prenašajo izredno slabo. Če pa jih že boste kupili, pa bodite pozorni na to, da so sveži. Ali so res sveži, preverite tako, da z nohtom popraskate po površini, kjer je bil špargelj odrezan. Če se iz njega pocedi sok, je zagotovo svež. Lahko pa ga poskusite tudi prelomiti. Če se le upogne, je že olesenel in ni užiten.

Priprava kraljeve zelenjave

Šparglji so v kuhinji izredno hvaležna zelenjava, saj jih lahko pripravimo na tisoč in en način. Kot prilogo ali predjed, lahko pa tudi kot glavno jed. Nekateri iz njih celo pripravljajo sladice in sladoled. Kombiniramo pa jih lahko z drugo zelenjavo, mesom, ribami, rižem, testeninami in krompirjem.

Pred kuhanjem olupimo spodnji del poganjka šparglja in odstranimo vlaknato zunanjo plast. Speremo jih pod tekočo vodo in jih ne pustimo stati v vodi, saj se tako izlužijo mineralne snovi. Da ohranimo večino njegovih zdravilnih snovi, pa je potrebno paziti tudi pri pripravi. Tako je najbolj priporočljivo, da jih skuhamo kar v sopari.

Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650