Kronična ledvična bolezen je tiha bolezen in neopaženo napreduje do končne odpovedi. Pomena ledvic se pogosto ne zavedamo, dokler te ne začnejo pešati, saj se šele takrat pojavi vrsta simptomov in znakov. Žal je takrat za ledvice pogosto že prepozno.
Marsikdo se ne zaveda, kako pomembno vlogo imajo ledvice pri uravnoteženem delovanju organizma. Ste vedeli, da milijon ledvičnih telesc dnevno prečisti dvesto litrov krvi, ustvari 120 litrov (primarnega) urina in izloči ena in pol litra urina? Ledvice uravnavajo tudi krvni tlak in izločajo nekatere hormone, prispevajo pa tudi k ohranjanju zdravih kosti.
Upoštevajte navodila zdravnika!
Če sumite, da so vaše ledvice ogrožene, vam svetujemo, da si odgovorite na vprašanja:
- Imate zvišan pritisk?
- Imate sladkorno bolezen ali povišan sladkor?
- Imate preveliko telesno težo?
- Kadite?
- Ste starejši od 50 let?
- Je že imel kdo v družini ledvično bolezen?
- Že imate zdravstvene težave, povezane z ledvicami?
Če ste na katero od teh vprašanj odgovorili z DA, potem ukrepajte pravočasno. Posvetujte se z zdravnikom, naj preveri stanje vaših ledvic. Sami pa se potrudite živeti čim bolj zdravo in čim manj stresno.
Kaj še lahko storite?
Če imate povišan pritisk, ga z zdravim načinom življenja poskusite znižati. Enako velja za krvni sladkor in maščobe v krvi. Predvsem pa upoštevajte navodila zdravnika.
Ledvične bolezni so bolj pogoste, kot si mislite
Ledvične bolezni so zelo pogoste, navajajo v Zvezi društev ledvičnih bolnikov Slovenije. Po nekaterih ocenah ima vsak deseti odrasel človek v svetu eno izmed oblik kronične ledvične bolezni različne stopnje, a se tega zavedajo le redki. Predvidevajo, da se bo število bolnikov v naslednjem desetletju podvojilo. V Sloveniji pa je po nekaterih ocenah celo okoli 100.000 ljudi, ki naj bi imeli začetne znake kronične ledvične bolezni. V zvezi bodo zato letos posebno pozornost posvetili krvnemu tlaku. "Zvišan krvni tlak je lahko vzrok in tudi posledica kronične ledvične bolezni," opozarjajo v zvezi.
Zvišan krvni tlak in kronične ledvične bolezni
Najhujša posledica kronične ledvične bolezni je slabšanje ledvičnega delovanja, ki povzroči končno odpoved ledvic. Druga huda posledica je prezgodnja smrt zaradi pridruženih srčno-žilnih bolezni. Tveganje za smrt zaradi srčno-žilnih bolezni je pri bolnikih s kronično ledvično boleznijo desetkrat večje kot pri bolnikih brez ledvične bolezni, še navajajo v zvezi. "Zgodnja ugotovitev kronične ledvične bolezni omogoča zgodnje zdravljenje, s čimer lahko marsikatero ledvično bolezen preprečimo, pozdravimo ali vsaj upočasnimo poslabšanje do končne odpovedi ledvičnega delovanja," opozarjajo v zvezi. Kot pojasnjujejo v zvezi, pri večini ljudi zvišanega tlaka sicer ne povzroči bolezen ledvic, pri ledvični bolezni pa je to lahko edini znak zanjo. Zelo visok in neurejen krvni tlak (maligna hipertenzija) je lahko vzrok končne ledvične odpovedi, ki potrebuje nadomestno zdravljenje z dializo ali presaditvijo ledvice.
Zvišan krvni tlak je zelo pomemben pri vseh bolnikih s kronično ledvično boleznijo, ker vodi v nadaljnje poslabšanje delovanja ledvic, in to ne glede na osnovni vzrok ledvične bolezni. Prisoten je pri 80 ali celo 90 odstotkih bolnikov v končni fazi ledvične bolezni, še pojasnjujejo v Zvezi društev ledvičnih bolnikov Slovenije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV