Vizita.si
Pri amputaciji najprej poskrbite, da boste zaustavili krvavitev, nato pa poiščite odtrgan prst in nemudoma pokličite zdravniško pomoč!

Novice

Prva pomoč ob poškodbah s pirotehničnimi sredstvi

Nataša Jurca
21. 12. 2009 14.25
6

V prednovoletnem času so najpogostejše poškodbe, ki nastanejo zaradi eksplozije petard in drugih pirotehničnih sredstev. Preberite, kako je treba oskrbeti poškodovanca!

Poškodbe zaradi eksplozije pirotehničnih sredstev in petard so v prednovoletnem času najpogostejše!
Poškodbe zaradi eksplozije pirotehničnih sredstev in petard so v prednovoletnem času najpogostejše!FOTO: Tomaž Ungar
Pravilna prva pomoč velikokrat rešuje življenja. Ker se poškodbe zaradi eksplozije petard in pirotehničnih sredstev lahko zgodijo tako tistemu, ki jih uporablja, kot tistemu, ki je le ob napačnem času na napačnem kraju, je pomembno poznati postopek, kako pravilno oskrbeti poškodovanca.

Najpogostejše poškodbe, ki nastanejo zaradi eksplozije petard, so opekline, zmečkanine in amputacije na področju roke in zgornjega uda ter poškodbe oči, ušes in obraza. Poleg tega so žrtve eksplozij najpogosteje otroci in mladostniki, ki velikokrat nimajo znanja iz prve pomoči. Zato ne odlašajte s pomočjo! Če pride do poškodbe, ohranite trezno glavo, poškodovanca pomirite in ukrepajte brez nadaljnje panike.

Krvavitev

Krvavitev morate najprej zaustaviti. To storite tako, da močno pritisnete na mesto krvavitve z gazo, robcem ali srajco. Če kri močno brizga v curku, pritisnite na žilo ob kost malce višje od rane. S tem boste prekinili pretok krvi in zaustavili krvavenje. Ko se krvavitev umiri, zvijte gazo ali trši predmet, pritisnite na rano in nato povijte s povojem. Ob močnih krvavitvah povoj zamenjajte pogosteje, preden se prekrvavi. Ud naj bo imobiliziran, naj miruje in naj bo malce privzdignjen.

Poškodovancu NIKOLI ne dajajte protibolečinskih sredstev, kot je na primer aspirin, saj ti redčijo kri in preprečujejo njeno strjevanje!

TAKOJ pokličite zdravniško pomoč!

Pri amputaciji najprej poskrbite, da boste zaustavili krvavitev, nato pa poiščite odtrgan prst in nemudoma pokličite zdravniško pomoč!
Pri amputaciji najprej poskrbite, da boste zaustavili krvavitev, nato pa poiščite odtrgan prst in nemudoma pokličite zdravniško pomoč! FOTO: Tomaž Ungar

Amputacija

Pri popolni amputaciji oziroma odtrganju enega ali več prstov je potrebno zelo previdno ravnanje. Najpomembneje je, da na odtrganem delu roke zaustavite krvavitev s kompresijsko obvezo ali neposrednim pritiskom s prsti prek sterilne gaze in poskrbite, da bo poškodovančeva roka mirovala, tako da rano prekrijte s sterilno gazo in pritrdite s trikotno ruto ali povojem.

Poškodovancu NIKOLI ne dajajte protibolečinskih sredstev, rane ne zdravite z dezinfekcijskimi sredstvi, mazili in je ne spirajte. Pustite, naj tujke odstrani zdravnik.

Poiščite odtrgan prst, zavijte ga v gazo ali povoj in shranite v polivinilasto vrečko. Pri tem pazite, da se prsta ne dotikate za odtrgani del, kjer potekajo žile, in da ga ne pomečkate. Vrečko neprodušno zaprite. V drugo vrečko natresite kocke ledu in vlijte vodo, da boste dosegli temperaturo okoli 4°C. Obe vrečki nato dajte v tretjo in jo opremite s podatki o poškodovancu in poškodbi (najpomembnejši je čas).

Odtrganega prsta NIKOLI ne dajajte na led, ker boste s tem onemogočili uspešno prijetje prsta na njegovo prvotno mesto! Zdravnika obiščite TAKOJ, najkasneje v roku ene ure.

Opekline

Če se srečate z opečenim človekom, morate znati oceniti površino opekline in njeno globino. To si boste najlažje zapomnili tako, da dlan predstavlja en odstotek skupne telesne površine. Po globini so opekline lahko površinske, pri čemer je poškodovana le povrhnja plast kože, ali globoke, ki prizadenejo ali uničijo celotno debelino kože in včasih tudi podkožje. Površinske rane se ob ustreznem zdravljenju zacelijo same, globoke pa je treba zdraviti z operacijo. Najnevarnejše so opekline, ki zajamejo celoten ud, saj lahko pride do stiska žil in živcev. V takem primeru TAKOJ pokličite zdravniško pomoč!

Žrtve eksplodiranih pirotehničnih sredstev so pogosto otroci in mladostniki.
Žrtve eksplodiranih pirotehničnih sredstev so pogosto otroci in mladostniki.FOTO: iStockphoto
Opečenega človeka najprej prenesite na varno. Odstranite oblačila, ki niso prilepljena na rano, in opeklino v prvih minutah ohladite s curkom hladne vode ali pa z mokrimi brisačami. Na ta način boste zmanjšali bolečine, a tega ne počnite dlje kot pol ure. Opeklino nato prekrijte s kuhinjsko folijo in zavijte v mokro brisačo in čim prej obiščite zdravnika.

Opeklinskih ran NIKOLI ne mažite z mazili in ne hladite z ledom ali hladnimi vložki, opeklinskih mehurjev pa ne predirajte!

Poškodba očesa

Oko rahlo prekrijte s čistim robcem, tako da se robec ne bo prijel na oko in preprečite, da bi v oko prišel še kakšen tujek. Nato oko povežite s povojem. Če ob sebi nimate ničesar primernega, očesa ne prekrivajte z ničemer!

Poškodovanega očesa NIKOLI ne drgnite in ne dražite z roko, ne splakujte pod vodo in ne nanašajte nobene kreme. TAKOJ obiščite zdravnika, saj se poškodba lahko ob neprimernem zdravljenju razvije v slepoto!

Kompleksna poškodba

Pirotehničnih sredstev ne kupujte na črnem trgu! Poskrbite za varno uporabo in se ustrezno zaščitite.
Pirotehničnih sredstev ne kupujte na črnem trgu! Poskrbite za varno uporabo in se ustrezno zaščitite. FOTO: Reuters

Kompleksna poškodba je najhujša poškodba, ki lahko doleti mladostnika. Gre za poškodbo kosti, mehkega tkiva, živcev in žil. Lahko gre za popolne amputacije, zdrobljene kosti, ki lahko gledajo iz rane, poškodbo rastne stike, ki je odgovorna za rast kosti, zmečkanine, raztrganine in obilne krvavitve. Ker so tovrstne rane pogosto umazane, je večja tudi nevarnost okužbe in vnetja.

TAKOJ, ko se zgodi poškodba, pokličite reševalce! Če se poškodovanec zaradi slabosti zgrudi ali omedli, poskrbite, da bo ležal z dvignjenimi nogami, odpnite mu ovratnik, pas ter mu čelo in vrat ohladite z obkladki in počakajte pomoč. Dokler ne prispete v bolnišnico, poškodovanca spodbujajte in nadzorujte.

Uporaba pirotehničnih sredstev je mnogim v zabavo, predvsem otrokom in mladostnikom. Nepremišljena in nepravilna uporaba pa lahko povzročita hude telesne poškodbe. Če ste v bližini goreče petarde, takoj stecite stran. Če se ji ne morete pravočasno izogniti, pa stopite nanjo s čevljem. Poleg tega izdelkov ne kupujte na črnem trgu, držite se navodil, napisanih na etiketi, in pirotehnična sredstva uporabljajte le na območjih, kjer ni ljudi in živali. Zaščitite se z zaščitnimi očali in rokavicami ter ne pozabite, da mlajši od 15 let lahko pirotehnična sredstva uporabljajo izključno ob prisotnosti polnoletnih!

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587