Vizita.si
Revmatična obolenja so resna bolezen, ki jo je treba hitro diagnosticirati in začeti zdraviti.

Zlata leta

Kako živeti z revmatizmom?

Ni.J.
07. 02. 2020 12.48
1

Revmatične težave in obolenja so med ljudmi zaradi nezdravega načina življenja vse bolj pogoste. Kaj torej lahko za boljši jutri storite danes?

Z revmatičnimi težavami in obolenji se srečuje mnogo ljudi. Že prve težave z bolečinami v sklepih in mišicah pa še ne pomenijo obolenja. Poleg tega pa se da nekaterim težavam z nekoliko truda tudi izogniti.

Izraz revmatizem je skupni izraz za številna obolenja, za katera so značilne predvsem bolečine v sklepih, jutranja okorelost in otekli sklepi, izhaja pa iz latinske besede “rheumatismus“, ki pomeni otekati, oteklina, vnetje.

Revmatičnim težavam se lahko izognemo z zdravim načinom življenja. Pravi recept sestavljata rekreacija in zdrava prehrana.
Revmatičnim težavam se lahko izognemo z zdravim načinom življenja. Pravi recept sestavljata rekreacija in zdrava prehrana. FOTO: iStockphoto

Revmatične težave ali revmatično obolenje?

Vsaka bolečina v sklepu še ne pomeni revmatičnega obolenja. Največkrat gre le za težave, kot so bolečine v vratu, mišicah in sklepih, ki se pojavijo zaradi nezdravega načina življenja. Nastanek revmatičnih težav namreč povzročajo sedeče delo, nepravilni telesni položaji, prevelike obremenitve na delu, pretirana športna dejavnost, psihične obremenitve in stres ter telesna nedejavnost. Poleg tega pa se tovrstne težave lahko pojavijo tudi zaradi nepravilne prehrane, ki povzroča debelost in druge presnovne motnje. Tem težavam pa se lahko izognete na zelo enostaven način. Zadostuje že sprememba načina življenja. Povečajte torej telesno dejavnost, opustite slabe prehranjevalne navade in zmanjšajte telesno težo. Poleg tega se razbremenite pri delu, športu, uporabljajte pravilne gibe in poskrbite za pravilno telesno držo.

Za razliko od revmatičnih težav pa so revmatična obolenja veliko bolj resna zadeva. Zakaj do obolenj pride, ni popolnoma jasno, večinoma pa nastanejo zaradi obrabe sklepov, slabo pozdravljenih zlomov kosti, poškodb vezi in kit ter prirojenih napačno razvitih sklepov. Ker pa revmatična obolenja ne prizadenejo vedno le mišic in sklepov temveč tudi druga tkiva in organe, je lahko razlog za njihov nastanek tudi posledica motenj v presnovi ali imunskem sistemu, posledica vnetij, virusih okužb in posebnih črevesnih bakterij.

Zdravljenje revmatičnih obolenj

Pri revmatičnih obolenjih je izredno pomembno zgodnje odkritje bolezni in ustrezno zdravljenje. Pri zdravljenju revmatikov običajno sodeluje skupina različnih zdravstvenih sodelavcev, kot so revmatolog, družinski zdravnik, ortoped, fiziater, psihiater, plastični kirurg, fizioterapevt, delovni terapevt, medicinske sestre in socialni delavci, zdravljenje pa mora biti prilagojeno vsakemu posamezniku posebej. Ne glede na to pa je nujno potrebno, da pri postopku ugotavljanja in zdravljenja bolezni sodeluje tudi posameznik. Pri veliko revmatičnih obolenjih so namreč ugotovili, da je zdravljenje uspešnejše pri bolnikih, ki sodelujejo, so optimistični in bolezni ne dovolijo, da jih zasenči.

Revmatična obolenja so resna bolezen, ki jo je treba hitro diagnosticirati in začeti zdraviti.
Revmatična obolenja so resna bolezen, ki jo je treba hitro diagnosticirati in začeti zdraviti.FOTO: iStockphoto

Pri revmatičnih obolenjih prihaja do bolečin v sklepih, za lajšanje katerih vam bodo zdravniki predpisali protibolečinska zdravila, kot je na primer paracetamol. Pri vnetju sklepov zdravljenje največkrat poteka s simptomatskimi zdravili, ki lajšajo simptome, in z zdravili, ki vplivajo na imunski sistem in spreminjajo potek bolezni (imunomodulirajoča zdravila in biološka zdravila). Če pa so sklepi že preveč uničeni, je danes mogoče operirati, popraviti ali nadomestiti že skoraj vsak sklep.

Za revmatika so pomembna udobna oblačila, udobna obutev, topli bivalni prostori in primerna postelja, ki bo omogočala miren spanec.
Za revmatika so pomembna udobna oblačila, udobna obutev, topli bivalni prostori in primerna postelja, ki bo omogočala miren spanec. FOTO: iStockphoto

Pomembna sta higiena in udobje

Ker se revmatiki bolj znojijo kot zdrave osebe, vlažna in preznojena koža pa je bolj ranljiva, je večja tudi možnost poškodb in okužb. Revmatiki morajo zato veliko pozornosti nameniti osebni higieni, predvsem negi kože in sluznic. Pomembni pa sta tudi primerna obutev in obleka. Pri vnetju in deformaciji sklepov na stopalih je lahko namreč hoja otežena in boleča. Primerna obutev naj bi imela nizke pete, nedrseč podplat, po potrebi pa naj imajo čevlji tudi okrepljen opetnik ali sprednji del. Poleg tega naj čevlji ne bodo ohlapni. Nogi se morajo lepo prilegati in biti narejeni iz mehkih materialov. Prav tako naj bodo udobna tudi oblačila. Lahka, zračna, enostavno krojena in narejena iz naravnih materialov, ki bolnika ne bodo ovirala med gibanjem.

Bivalni prostori, v katerih živi revmatik, naj bodo predvsem topli, a vedno prezračeni! Bolniki z revmatičnimi obolenji namreč ne smejo biti izpostavljeni prepihu, saj se tako lahko prehladijo, kar lahko poslabša njihovo bolezen. Pomembna pa je tudi dovolj visoka vlažnost zraka, še zlasti pozimi, ko je zaradi centralnega ogrevanja zrak v stanovanju suh. Postelja naj bo višja od običajne, z dodatki, kot so trapez ali ročaji. Taka postelja omogoča lažje vstajanje in gibanje v postelji ter ob njej. Poleg tega naj bo ležišče ravno in trše, ortopedska blazina pa bo omogočila naravno lego hrbtenice. Ker so motnje spanja pri revmatikih pogoste, si pred spanjem privoščite toplo kopel ali prhanje, sprostite se ob poslušanju lahke glasbe, k počitku pa lezite šele, ko se pojavi zaspanost. Ležišče naj bo udobno, z ustrezno blazino in dovolj toplo, pozimi pa uporabite električno blazino, ki vas bo še dodatno ogrela.

Gel iz cvetov arnike lajša bolečine, zmanjšuje okorelost sklepov in izboljša njihovo gibljivost.
Gel iz cvetov arnike lajša bolečine, zmanjšuje okorelost sklepov in izboljša njihovo gibljivost.FOTO: iStockphoto

Domača lekarna

Vsestransko uporabna rastlina, ki pomaga blažiti revmatična obolenja, je arnika. Izolirane učinkovine njenih cvetov delujejo protivnetno, kar pomeni, da lajšajo bolečine, zmanjšujejo okorelost sklepov in izboljšajo njihovo gibljivost. Zdravilo lahko dobite v lekarnah brez recepta. Je v obliki gela, ki se hitro vpije, kože ne masti in daje prijeten občutek hlajenja. Za lajšanje bolečine na mestu vnetja in izboljšanje gibljivosti sklepov pa je priporočljivo uživati tudi pravilno kombinacijo nenasičenih omega 3 maščobnih kislin. Te zavirajo vnetne procese in so varne za želodec tudi ob dolgotrajnem uživanju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650