Vizita.si
Straniščna školjka

Zdravje

VIDEO: Pozor! Zobna ščetka najmanj dva metra od stranišča

Bilka Baloh
15. 07. 2009 19.08
0

Ste vedeli, da morate hraniti zobno ščetko, če imate v kopalnici tudi stranišče, vsaj dva metra od njega? S spuščanjem vode se namreč dvigajo bakterije, ki ostanejo na ščetki in povečajo možnost za najrazličnejše infekcije.

Nasmeh je nekaj najlepšega, kar lahko nekomu podarimo. Nosi pozitivno izražanje čustev, predvsem pa je lahko magičen pri osvajanju simpatij.
Nasmeh je nekaj najlepšega, kar lahko nekomu podarimo. Nosi pozitivno izražanje čustev, predvsem pa je lahko magičen pri osvajanju simpatij.FOTO: iStockphoto

Zobozdravniki priporočajo, da je oddaljenost zobne ščetke od stranišča vsaj dva metra. S spuščanjem vode se namreč dvigajo bakterije, ki lahko dosežejo ščetke.

Priporočajo tudi, da jih nikoli ne delite, niti s svojim intimnim partnerjem. Izmenjava telesnih tekočin in bakterij, ki ostanejo na ščetki, namreč poveča možnosti za najrazličnejše infekcije. Še posebej morajo paziti bolniki, ki imajo oslabljen imunski sistem, če imajo AIDS, hepatitis ali pa, če so pred kratkim imeli transplantacijo organov.

Nasmeh je nekaj najlepšega, kar nekomu lahko podarimo. Nasmeh nosi pozitivno izražanje čustev, predvsem pa je lahko magičen pri osvajanju novih simpatij.
 

Vzdrževanje zobne ščetke

Za popolno vzdrževanje sploh ne potrebujete posebnega čistila. Perete jo lahko samo z vodo. Pomembno je, da jo dobro posušite v lončku, ki ga imate samo za vašo ščetko. Ni dobro, da se vaša ščetka dotika ščetk drugih družinskih članov. Prav tako je ne smete shranjevati v najrazličnejše plastične posodice, saj se tako ne bo dobro posušila. Ščetko je priporočljivo zamenjati vsaka dva meseca.

Zobna ščetka naj bo vsaj dva metra od straniščne školjke.
Zobna ščetka naj bo vsaj dva metra od straniščne školjke.FOTO: Reuters

Ne pozabite na jezik!

Poleg ščetke za zobe je dobro imeti tudi posebno ščetko, s katero si postrgate obloge na jeziku. Obloge so zelo škodljive za zdravje. Bakterije, ki se nakopičijo na jeziku, lahko zaidejo tudi v želodec. Še posebej nevarna je bakterija helicobacter pylorikatere, ki se je zelo težko znebite. Povzroča razjede na želodcu in dvanajstniku, nagaja pri presnovi hrane, velikokrat pa zaradi nje boli tudi želodec.

Pravilno čiščenje zob

Zobe naj bi si čistili praktično po vsakem obroku, saj hrana, ki ostane na sklenini in med zobmi že po nekaj urah prične gniti. Seveda se to ne zgodi čez noč, temveč traja leta in leta, če zobje niso pravilno vzdrževani. Običajno si ljudje čistijo zobe dvakrat na dan, kar pa je seveda premalo. Pravilno čiščenje zob je vedno od sklenine navzdol in ne vodoravno, kot to počne velika večina ljudi. Tudi sam čas čiščenja zob je zelo pomemben. Zobozdravniki priporočajo čiščenje vsaj pet do deset minut. Verjetno si le malokdo vzame toliko časa, ker smo navadno v naglici in taka priporočila ne jemljemo dovolj resno. Vendar vam svetujemo, da si kljub vsemu vzamete čas. Verjemite, se splača!

Običajno si čistimo zobe dvakrat na dan, priporočljivo pa bi si jih bilo čistiti po vsakem obroku.
Običajno si čistimo zobe dvakrat na dan, priporočljivo pa bi si jih bilo čistiti po vsakem obroku.FOTO: iStockphoto

Tudi zobne paste niso nepomembne

Poplava zobnih past je neomajna. Reklamirajo takšne in drugačne, s konservansi in brez, z barvili in brez njih, take ki zobe belijo in jih lahko uporabljamo večkrat na dan.Tudi zobozdravniški lobij spada pod farmacijo, zato najrazličnejši zobozdravniki reklamirajo zobne paste, ki naj ne bi uničevale sklenine. Kar pa seveda ni res.

Za popolno nego zadošča že minimalna količina zobne paste. Če si čistite zobe večkrat na dan, zobne paste ne potrebujete vedno. Pomembno je, da zobe dobro očistite in sperete. Še vedno so najbolj primerne zobne paste, ki so iz naravnih izvlečkov, te se največkrat ne penijo, imajo neprijeten okus, pa še drage so.

Po ščetkanju pa uporabite zobne nitke, s katerimi pridete med predele, kamor ščetka ne seže. S tem boste bakterije, ki so se ugnezdile med zobmi, najlažje odstranili in s tem zagotovili higieno vaših zob tudi med zobmi.

Zobje, naš okras

Z le malo truda boste tudi vi imeli Swarowski nasmeh.
Z le malo truda boste tudi vi imeli Swarowski nasmeh.FOTO: iStockphoto


Nega zob je ključnega pomena, da naši zobje ostanejo negovani in nepoškodovani. To pomeni redno vzdrževanje in čiščenje zob. Že od malega nas starši opozarjajo, naj si redno umivamo zobe. Sklenino, čeprav na videz zelo močno in odporno, lahko zelo hitro poškodujemo. Sledijo neprijetni obiski pri zobozdravniku, ki se jim v glavnem vsi raje izognemo. Vsakdo izmed nas bi si želel, da so naši zobje okras, nakit, ki krasi naš obraz.

 

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587