Vizita.si
Simptomi senenega nahoda sta med drugim tudi kihanje in izcedek iz nosu.

Alergije

Vas daje seneni nahod?

V.S.
27. 03. 2014 08.05
2

Marec je mesec, ko je v ozračju velika koncentracija nekaterih vrst cvetnega prahu, ki pri mnogih povzročajo seneni nahod. Ta se kaže s kihanjem, smrkanjem in pordelimi očmi. Proti tej neprijetni nadlogi pa si lahko pomagate z nekaterimi ukrepi. Preverite, kako.

Simptomi senenega nahoda sta med drugim tudi kihanje in izcedek iz nosu.
Simptomi senenega nahoda sta med drugim tudi kihanje in izcedek iz nosu.FOTO: iStockphoto

Seneni nahod (tudi sezonski alergični rinitis) se pojavlja predvsem v pomladnem in poletnem času, ko je koncentracija cvetnega prahu v zraku višja. Cvetni prah (pelod) dreves, trav in plevela lahko pri bolj občutljivih povzroči alergijsko reakcijo na določen cvetni prah, ki se širi po zraku in tako povzroči vnetje nosne, očesne sluznice in sluznice grla. Število ljudi, ki so alergični na cvetni prah, v zadnjih letih narašča, kot kažejo podatki Inštituta za varovanje zdravja, pa alergijske reakcije pri ljudeh v aprilu najpogosteje izzovejo cvetni prah breze, gabra, jesena, hrasta, bukve in platane.

Alergijske reakcije pri ljudeh v marcu najpogosteje izzovejo cvetni prah breze, gabra, jesena, hrasta, bukve in platane.
Alergijske reakcije pri ljudeh v marcu najpogosteje izzovejo cvetni prah breze, gabra, jesena, hrasta, bukve in platane. FOTO: iStockphoto

Simptomi alergijske reakcije

Simptomi senenega nahoda se običajno pojavijo že pred tridesetim letom in vključujejo:

– pogosto kihanje,
– srbečico nosu,
– izcedek iz nosu, lahko pa tudi njegovo popolno neprehodnost,
– pordele, srbeče ali solzeče oči,
– pri nekaterih tudi glavobol.

Zaradi zamašenega nosu bolniki dihajo skozi usta. Pri tem se ustna sluznica izsuši, kar povzroča dražeči kašelj in bolečino v grlu. Glede na to, da seneni nahod povzroča tudi otekanje v sinusih in v bližini odprtine Eustachijeve cevi (prehod, ki povezuje srednje uho in žrelo), se lahko razvijejo tudi simptomi sekundarne okužbe sinusov ali vnetje ušesa.

Zdravljenje

Če glede na zgoraj navedene simptome sumite, da imate seneni nahod, se odpravite k zdravniku. Ta bo verjetno prepoznal njegove simptome, še posebej, če ste že sami ugotovili, na kaj ste alergični. Sicer pa se za odkrivanje alergena, ki povzroča seneni nahod, lahko opravi tudi kožno testiranje. Pri tem velja opozoriti, da v nekaterih primerih njegovega povzročitelja ni mogoče ugotoviti.

Ker se stiku z alergenom ni možno povsem izogniti, je potrebno zdravljenje z zdravili, mnoga izmed njih lahko kupite tudi brez recepta. Pogosto se za lajšanje simptomov svetuje jemanje tablet, ki poleg antihistaminika vsebujejo dekognestive, ki zmanjšajo nabreklost sluznice. V primerih hudo izraženih težav zaradi senenega nahoda lahko zdravnik predpiše kortikosteroid v obliki tablet.

Za odkrivanje alergena, ki povzroča seneni nahod, se lahko opravi tudi kožno testiranje.
Za odkrivanje alergena, ki povzroča seneni nahod, se lahko opravi tudi kožno testiranje. FOTO: iStockphoto

Nosna pršila, ki vsebujejo dekognesitive, hitro olajšajo simptome, vendar se ne smejo prepogosto jemati. Po drugi strani pa se učinek nosnih pršil, ki vsebujejo kortikosteroide in so sicer učinkovita pri senenem nahodu, pojavi šele po nekaj dneh uporabe. Zato je priporočljivo z jemanjem teh začeti že teden ali dva pred pričakovanim porastom koncentracije pelodov v zraku. Pri težavah z očmi običajno zadostujejo že kapljice za oči.

Če vam omenjena sredstva ne pomagajo, vam lahko zdravnik predpiše zdravljenje z imunoterapijo, ki se jo izvaja z desenzibilizacijo. Pri tej vrsti zdravljenja se bolniku postopoma vbrizgavajo čedalje večje količine raztopljenega alergena. Na ta način se poskuša zmanjšati pretirana občutljivost imunskega sistema na določen alergen. Zdravljenje je običajno dolgotrajno, lahko traja tri ali štiri leta, in ni vedno uspešno.

Kako lahko ukrepate sami?

Napade senenega nahoda lahko preprečite z nižjo izpostavljenostjo alergenom. Zato je priporočljivo, da ste v času alergij v zaprtem prostoru. Dobro je vedeti, da je najvišja koncentracija cvetnega prahu pred 10. uro zjutraj in po sončnem zahodu. Zato vse obveznosti, če je le mogoče, načrtujte v obdobju dneva, ko je koncentracija pelodov nižja. Sicer pa je zgodnji dopoldanski čas najustreznejši (takoj po 10. uri).

Ne zračite bivalnih prostorov, še posebej v spalnici in v vročih dneh vklopite klimatsko napravo. Tudi med vožnjo v avtomobilu zaprite okna in ventilacijo ter vključite klimatsko napravo. Preverite tudi, ali ima vaš avtomobil učinkovit filter za pelod.

Na prostem nosite sončna očala, saj bo tako pelod manj dražil oči. Ko se vrnete domov, se oprhajte in si umijte lase, saj boste s tem odstranili alergene. Preoblecite se, oprana oblačila pa posušite v sušilnem stroju in nikakor zunaj. Uživajte zdrava živila, predvsem dovolj svežega sadja in zelenjave.

Uživajte dovolj sveže zelenjave in sadja.
Uživajte dovolj sveže zelenjave in sadja.FOTO: iStockphoto

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650