Vizita.si
image (28)

Zdravi z

ŠETRAJ

Bilka Baloh
24. 08. 2009 09.20
0

Šetraj so uporabljali že stari Grki in Rimljani in ga zanesli po vsej Evropi. Vsebuje eterična olja, ki so ga dodajali različnim dišečim vodam, kopelim in uporabljali kot parfum, pomešan s sivko in rožmarinom.

Od Sredozemlja do Kavkaza

 

Šetraj so nekoč imeli za afrodiziak, šele kasneje so odkrili njegove zdravilne učinkovine. Sodi v družino ustnatic, kamor sodijo še materina dušica in navadna dobra misel. Poznamo vsaj trideset vrst šetraja med katerimi sta najbolj znana in priljubljna vrtni šetraj in Kraški šetraj. Oba pri nas naravno rastoča šetraja uspevata na soncu, na zelo izpostavljenih legah, včasih rasteta med samimi skalami. Gre za polgrmička, ki čez zimo lahko izgubita vse liste. Včasih se v bolj zavetrnih in manj izpostavljenih legah deloma obdržita do pomladi. Aprila rastlina ni videti prav nič obetavna. Marsikdo bi pomislil, da jo je zdelal zimski mraz in ne bo več rasla ter obrodila. Vendar se sredi pomladi šetraj začne počasi prebujati in kmalu se pokažejo drobni zelenkasti listi, nežni v primerjavi s pozno poletnimi in jesenskimi, ki dobijo usnjat videz. Z močnejšim soncem in poletno pripeko pa šetraj zaživi.


V Sloveniji ga gojijo pretežno kot dišavnico

Šetraj je približno dvajset do štirideset centimetrov visoka trajnica, ki cveti od junija do avgusta. Šetraj žanjemo lahko dvakrat na leto. Prvič preden naredi cvetne popke, saj ima takrat največjo dišavno vrednost in drugič avgusta. Cvetovi so beli do svetlo vijolični. Porežemo ga tik nad zemljo, povežemo v majhne snopke in sušimo v zračnem in suhem prostoru. V Sloveniji domala ni vrta, kjer nebi imeli posejanega tega aromatičnega zelišča. Tistim brez vrta bo tudi sončna polica z lepo glineno posodo, v katero bodo posadili grmiček kraškega šetraja, pripomogla k lepšemu izgledu in prijetnim vonjavam v njihovem bivalnem kotičku.

Eterično olje


Šetraj vsebuje veliko eteričnega olja, ki je bogato z karvakrolom in timolom, ki učinkuje antibakterijsko. Najbolj znani postopki za pridobivanja eteričnih olj so parna destilacija, ekstrakcija in ekspresija. Olja lahko uporabimo tudi za inhalacijo, za osvežitev zraka v razpršilcih ali izparilnikih ter kot dezinfekcijo pri čiščenju prostorov. Eterična olja v rastlini konstantno menjajo kemično sestavo in se premikajo iz enega dela rastline v drugi del, odvisno od dela dneva in letnega časa. Zato je pomembno, kdaj se šetraj nabira za predelavo v eterično olje.


Med in šetraj


Šetraj ponuja bogato bero medičine za čebele in kdor ga sadi v bližino čebelnjaka, bo pridelal zelo okusen med. Timol, ki se nahaja v eteričnem olju šetraja uporabljajo v čbelerstvu za zatiranje čebeljega zajedalca vareje. Timol je prijazen do čebel in ostanki v vosku in medu so zanemarljivi v primerjavi z insekticidi.

Laboratorijske raziskave , ki so jih leta 1998 izvedli na Japonskem, ugotavljajo, da Kraški šetraj učinkuje tudi proti virusu HIV tipa 1.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662