Vizita.si
Seneni nahod

Bolezni

Sezona alergij je vsako leto hujša

Nataša Jurca
11. 05. 2020 07.30
0

Vsaka sezona alergij je hujša, saj količine cvetnega prahu v zraku dosegajo vedno višje vrednosti. Kako se spopasti z alergijami na cvetni prah in kako jih zdraviti smo se pogovarjali z Nissero Bajrović, dr. med., spec., z oddelka za pljučne bolezni in alergije v bolnišnici Golnik.

 

Za alergijami na cvetni prah trpi vsako leto več ljudi. “Eden od pomembnih razlogov za vse več alergij so zagotovo spremembe oziroma posegi v okolje. Bolj onesnažen zrak pogojuje večjo alergogenost rastlinskih beljakovin, saj se na ta način rastline branijo pred škodljivimi učinki iz okolja,“ pojasnjuje Nissera Bajrović, dr. med., spec., z oddelka za pljučne bolezni in alergije v bolnišnici Golnik. “Po drugi strani onesnažen zrak deluje tudi na naša dihala in povzroča stalno vnetje, ki je sicer lahko blago. Alergeni se lažje predstavijo imunskemu sistemu in lažje se razvije alergijska bolezen. Verjetno obstajajo tudi drugi razlogi, vendar je razlaga možnih dogajanj preobširna.“

 

Kako prepoznamo alergijo na cvetni prah?

Simptomi alergije na cvetni prah se najpogosteje kažejo v smislu senenega nahoda. “V času, ko je koncentracija pelodov, ki bolnikom povzročajo težave visoka, ti kihajo, imajo ves čas poln nos in voden izcedek iz nosu, srbijo jih oči, nekateri bolniki pa v tem času navajajo tudi dušenje in kašelj,“ pove dr. Bajrovićeva in dodaja, da obstaja kar nekaj zdravil, s katerimi lahko bolniki omilijo svoje težave. Tako lahko izbirajo med nosnimi glukokortikoidi, različnimi antihistaminiki v obliki tablet in kapljicami za oči. “Zdravila lahko predpiše tudi osebni zdravnik, svetujemo pa, da bolnik izven sezone cvetenja obišče pulmologa zaradi testiranja in morebitne spremembe terapije.“

Veliko lahko storite sami

Da bi si olajšali simptome pa lahko bolniki veliko naredijo tudi sami. “Bolnikom svetujemo, da ne zračijo bivalnih prostorov preko celega dneva in noči, v času, ko je koncentracija pelodov visoka pa naj se čim manj zadržujejo na prostem. Perilo naj sušijo v zaprtih prostorih, ob vstopu v stanovanje po daljšem bivanju zunaj naj se preoblečejo in umijejo. S temi ukrepi zmanjšajo vnos pelodov v bivalni prostor in imajo tako manj težav.“ Prav tako naj se alergiki sprehajanja v naravi izogibajo v vetrovnih in suhih dneh in v stanovanje ne nosijo sveže nabranega cvetja. Ko se želijo rekreirati na prostem, pa naj sledijo navodilom zdravnika in se informirajo o koncentraciji peloda.

Seneni nahod
Seneni nahod FOTO: Thinkstock

In zaradi katerih rastlin ljudje najpogosteje zbolevajo za alergijami na cvetni prah? “Najpogosteje se v naših ambulantah srečujemo z bolniki, ki imajo težave zaradi pelodov leske, breze, trav in zeli. Leska cveti že v februarju, če je zima mila še prej, v mesecu marcu in aprilu imajo težave bolniki, ki so preobčutljivi za pelode brez, v maju in juniju pa tisti, ki jim težave povzroča pelod trav,“ razlaga dr. Bajrovićeva. Čedalje več pa je tudi bolnikov, ki so preobčutljivi za pelod ambrozije, ki cveti v mesecu avgustu in je bolj razširjena v Prekmurju. Na primorskem pa težave pogosteje povzročajo še cipresovke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650