Toplejše vreme s seboj prinese alergije. Nekateri so spomladi in poleti alergični na rastline in cvetni prah, drugi pa na sonce. Slednjo imenujemo fotodermatoza. Seveda je veliko takih, ki so alergični na oboje.
Pri nekaterih ljudeh je lahko koža bolj občutljiva na sonce, čeprav dolgo ni bila izpostavljena njegovim žarkom, opekline pa niso videti pri vseh enako. Ljudje s svetlo kožo lahko opeče veliko bolj in bolj pogosto, tisti s temnejšo kožo pa lahko občutijo srbenje in suhost.
Posledic vseeno ne čutijo le na sonce občutljivi posamezniki. Sončni žarki so namreč ob prevelikem izpostavljanju škodljivi za vse.
Simptomi alergije na sonce
Alergije na sonce se najpogosteje kažejo na obrazu, dekolteju in rokah. Prizadenejo tako moške kot ženske in se pojavljajo enako v vseh starostih. Približno 20 odstotkov svetovnega prebivalstva je alergičnih na sonce. Da bi prepoznali, ali imate alergijo na sonce, je tukaj nekaj simptomov:
- izpuščaji,
- srbečica,
- rdečica,
- otekanje.
Vrste alergij na sonce
Poznamo več vrst alergij na sonce, najpogostejša pa je oblika polimorfnih svetlobnih izbruhov, ki so videti kot pik žuželke. Je razmeroma pogosto stanje, saj prizadene od 10 do 20 odstotkov posameznikov. Pojavi se nekaj ur po izpostavitvi soncu. Temu stanju sledi otrdelost izpuščaja, nato srbenje, ki mine tudi brez zdravljenja v sedmih do desetih dneh. Ob ponovnem izpostavljanju soncu se vrne.
Fotoalergijski izbruh se na drugi strani pojavi zaradi medsebojnega delovanja sončne svetlobe in kemikalij, nanesenih na kožo v parfumih, kremah ali antibiotičnih pripravkih.
Možna je tudi zaradi interakcije svetlobe in neke kemikalije, ki smo jo zaužili peroralno z zdravilom, še posebej pogoste pa so reakcije pri jemanju tetraciklinskih in sulfonamidnih antibiotikov.
Pri polimorfni svetlobni erupciji se alergijski izpuščaj pojavi že po krajši izpostavljenosti sončni svetlobi. Najpogosteje se pojavi pri ženskah, starih od 20 do 40 let. Iz neznanih razlogov imajo moški redko te alergijske reakcije.
Pri bolnikih s solarno urtikarijo se po izpostavitvi sončni svetlobi pojavi izpuščaj. Izpuščaj je rdeč in ima različne porazdelitve po telesu.
Aktinični prurigo se na drugi strani podeduje s staršev na otroke. Večinoma ga opazimo pri potomcih ameriških Indijancev.
Simptomi so podobni izbruhu polimorfne svetlobe, vendar so običajno hujši. Poleg tega se simptomi običajno pojavijo že v otroštvu ali zgodnji adolescenci.
Naravna 'zdravila' za alergijo na sonce – ali obstajajo?
Da bi se izognili ali omilili alergijo na sonce, se morate pravočasno odzvati in nekaj mesecev pred izpostavljanjem soncu zaužiti pravo hrano ter po potrebi uživati prehranska dopolnila. Prav tako je treba kožo postopoma izpostavljati soncu in uporabljati kreme za sončenje, ki vsebujejo cinkov oksid. Zelo pomembno je tudi, da se izogibamo soncu, ko je najmočnejše.
Naraven način je uživanje živil, bogatih z antioksidanti, kot so beta karoten, likopen in vitamin C. Teh je veliko v oranžnem in rdečem sadju in zelenjavi. Pri alergiji na sonce lahko pomagajo tudi aloe vera gel, hladne obloge, izogibanje sončni svetlobi, kar vključuje tudi solarije in podobno.
Alergija na sonce – kako se zaščititi?
V resnih primerih lahko zdravnik predpiše peroralni steroid ali druga zdravila. Toda da bi se izognili tako resnemu stanju, je najbolje ukrepati, preden se pojavijo prvi simptomi:
- Izogibajte se izpostavljanju soncu od 10. do 17. ure.
- Pokrijte kožo z dolgimi in lahkimi oblačili.
- Nosite klobuk s širokimi krajci in očala.
- Ne hodite v solarij.
- Uporabljajte zaščito pred soncem z vsaj 15 SPF, tudi če je oblačen dan.
- Kremo nanesite 20 minut pred odhodom iz hiše. Tudi vodoodporne kreme je treba znova nanesti vsaki dve uri po plavanju ali naporni dejavnosti.
Ali ste alergični na sonce, ugotovite s preprostim testom
Alergijo na sonce je včasih težko diagnosticirati, ker se simptomi razlikujejo od osebe do osebe. Nekdo lahko občuti neznosno srbenje, pri drugih pa je koža kljub visokemu zaščitnemu faktorju vneta.
Ključ do prepoznavanja alergije na sonce je opaziti simptome, ki se pojavijo pri izpostavljanju sončni svetlobi. Če se želite preizkusiti, preprosto pokrijte del kože in opazujte reakcijo na sonce.
Vizita e-novice
Vir: net.hr/magazin
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV