Eterično olje uporabljamo na več načinov
Najpogosteje se eterično olje uporablja za masažo. Priporočljivo ga je mešati z mandljevim ali jojobinim oljem. Ekstrakt sam nikoli ne nanašamo na kožo, saj jo lahko draži. Zelo primeren je za športnike, saj preprečuje bolečine v mišicah. Francoski zdravilec Maurice Messegue svetuje kopel iz šopa sivke. V tej kopeli naj bi redno kopali malčke, da bi ostali zdravi.
S sivko nad akne
Sivko zmešate z jabolčnim kisom in dva tedna pustite na soncu v zaprti posodi. V tem času mešanico večkrat pretresite in nato precedite. S kosmom vate "tonik" nanesite direktno na akne ali cel obraz.
Nega las, rok in nog
Pri negi las je sivka zelo blagodejna in krepčilna, uspešna je tudi pri odpravljanju prhljaja. Če pri izpiranju uporabite nekaj kapljic sivkinega olja, lasje čudovito sveže dišijo. Zelo blagodejno vplivajo kreme z izvlečkom sivke pri suhih rokah, katere so izpostavljene številnim obremenitvam.
Tonik za telo
Potrebujete:
prgišče posušenih cvetov sivke
100 ml 50-odstotnega alkohola
300 ml destilirane vode
1 žlico medu
4 kapljice sivkinega olja
Sivkine cvetove in alkohol dajte v v steklenico s širokim vratom, zaprite in pustite en teden počivati na temnem mestu. Mešanico dobro ožemite. Segrejte destilirano vodo in v njej raztopite med. Na koncu primešajte sivkino olje in pomešajte z alkoholom. Vse prelijete v lično stekleničko in dobili boste aromatičen tonik po prhanju, ki spodbudi krvni obtok.
Sivka proti moljem
V gospodinjstvu je sivka najbolj znana po tem, da odganja molje.V ta namen si naredite male blazinice, napolnjene s sivko, ki jih položite v omare, ali jih nabavite v južnih krajih. Oblačila in perilo bodo imela nadvse lep vonj po sivki, ki vas bo spominjal na nepozabne poletne dni na morju.
Sivka v kulinariki
Sivka je neverjetno vsestransko zelišče tudi za kuhanje. V današnjem času jo vse več uporabljajo svežo, za izboljšanje okusa ali kot okras na krožniku. Kadar jo dajete k jedem, morate biti pazljivi, saj ima zelo močan okus. Naj vam bo v mislih pregovor: "Manj je več". Enako je z rožmarinom, timijanom in žajbljem, ki ga prav tako dodajamo nekaterim jedem, predvsem mesu in mesnim omakam.
Solatni preliv
12 žlic ekstra deviškega olivnega olja
4 žlice balzamičnega kisa
2 žlici limoninega soka
2 stroka zdrobljenega česna
2 žlici gorčice
2 žlici sivkinega medu
2 žlici zmlete suhe sivke
Zmešamo vse sestavine in shranimo v pokriti posodi. Hranite v hladilniku vsaj eno uro preden postrežete. Če imate preliv v hladilniku, ga lahko uporabljate cel teden.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV