Učinkovine in sestavine
Glavna učinkovina je eterično olje, katerega glavni sestavini sta linalinacetat in linalool. To so tako imenovane čreslovine, ki imajo učinek stiskanja tkiv. Pripravke iz čreslovin uporabljajo za zunanje, lokalno zdravljenje. Poleg čreslovin vsebuje tudi flavonoide in grenčnine. Rezultat je zmanjšanje izločanja izločkov iz ran, lajšanje bolečin, ustavitev krvavitev in zmanjševanje vnetij, saj deluje antibakterijsko. Znano je, da se sivka uporablja tudi kot čaj, kopel, uporabljajo jo v kozmetični industriji in parfumeriji. Pri sivki so zdravilni cvetovi, listi in vsa cvetoča zel.
Sivka kot zdravilo
Kot poparek se uporablja pri prebavnih motnjah, krčih, napenjanju, napadih astme, angini, glavobolih in lažji depresiji. Pospešuje izločanje žolča in seča. Najbolj slovi po svojem pomirjevalnem delovanju. Japonski raziskovalci so leta 2001 ugotovili, da vonj sivke zmanjšuje duševni stres. Poleg pomirjevalnega učinka ima tudi druge dragocene lastnosti, saj sprošča krče, pospešuje prebavo, odvaja vetrove in pomaga pri manjših kožnih okužbah, pikih žuželk (komarji, obadih) in opeklinah. Kot zdravilne kopeli jo uporabljajo za lajšanje problemov s krvnim obtokom, blaži revmatične bolečine in znižuje povišano temperaturo. Učinkovito deluje tudi pri močnem izcedku iz nožnice.
Čaj
Pripravimo ga kot poparek iz ene ali dveh čajnih žlic posušenih cvetov. Namakate 5–10 min in ga pijete dve do tri skodelice na dan, po majhnih požirkih. Sivkin čaj je dober tudi za izpiranje ran, masažo lasišča in pri srbenju kože. Čaju naj se nosečnice in doječe matere raje izogibajo. Sicer ni znano zakaj, verjetno pa zaradi močnega eteričnega olja, ki ga vsebuje sivka.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV