Na OŠ Milke Šobar - Nataše v Črnomlju, ki je sicer šola s prilagojenim programom za otroke s posebnimi potrebami, so svojih 29 učencev razveselili s posebnim projektom – multisenzorno sobo. Gre za nekakšno sobo za umirjanje, ki se lahko uporablja pri hiperaktivnih otrocih, pa tudi pri otrocih z motnjami v razvoju. Vsebuje razne elemente, ki razvijajo otrokovo zaznavanje – tako vidno kot avditivno in kinenstetično.
Matjaž Barič, ravnatelj šole je pojasnil, da multisenzorna soba v Sloveniji ni novost. Pred kratkim so eno odprli v Škofji Loki, Barič pa je idejo dobil lani. "Ko smo obnavljali fasado šole, smo razmišljali o nečem velikem. Pojavila se je ideja o multisenzornih sobah, ki se že nekaj časa pojavljajo na območju Evrope, predvsem na Nizozemskem in v Angliji. Nekaj sob je tudi v Sloveniji, zato smo malo pregledovali literaturo in se odločili, da gremo tudi mi v ta projekt!“
In kako izgleda multisenzorna soba?
V sobi je vodni stolp, ki otrokom omogoča, da spreminjajo barve, sedijo ob njem in opazujejo mehurčke, se sproščajo in v ogledalu spoznavajo svoje telo. Pomemben delež nosi tudi aromaterapija, ki blagodejno vpliva na dihanje in umiritev, sproščanje in uživanje. V sobi je tudi vodna postelja, ki je malce mehkejša, ker je prilagojena otrokom. Postelja je zanimiva je tudi zato, ker ima spodaj zvočnike in vibrira – tako še dodatno spodbuja predvsem mišice gibalno oviranih otrok.
Na njej so optična vlakna z barvami, ki v temi dajo poseben efekt in spodbudijo otrokovo kinestetiko – poskušajo jih zvijati in mečkati. V sobi je še klasična blazina (vreča) s stiroporjem, na katero se otroci lahko usedejo in kolo, v katerem se prelivajo barve – otrok doživlja vizualizacijo.
Kinestetična tabla pa je namenjena predvsem otrokom na vozičku oz. tistim z najtežjo motnjo v gibalnem ali duševnem razvoju. Z njeno pomočjo tipajo razne predmete, se opazujejo in navezujejo razne oblike. Sobo krasi še krogla in barvni spekter, v katere se usmeri žarek, otroci pa uživajo ob lovljenju krogcev. Krona vsega pa je hišni kino, vse dejavnosti se namreč vršijo ob nežni glasbi. Otroci tako doživljajo še akustični efekt.
Ravnatelj je nad sobo in njenimi učinki navdušen
Sobo uporabljajo dva meseca. „Rezultati so dobri. Naši učenci v njej uživajo, preko uživanja se učijo, to pa je tudi naš glavni cilj. Najbolj me je impresioniral primer, ko se je učenka, ki sicer ne izraža čustev – ima namreč težko motnjo v duševnem razvoju – usedla na vodno posteljo in se začela smejati. Nad tem smo bili vsi presenečeni," je povedal Matjaž Barič.
Sam postopek uporabe multisenzorne sobe je sicer različen od otroka do otroka. "Za koliko časa pošljemo otroka notri, je povsem odvisno. Tudi sami se še učimo. Prebrali smo, da je terapija lahko individualna ali skupinska in se odločili, da bomo poskusili z do 45 minutami individualno, skupaj z učiteljico. Samih otrok v sobi ne puščamo, vedno je zraven odrasla oseba," je pojasnil Barič in opozoril, da se vsi efekti v sobi nikoli ne uporabljajo hkrati, saj bi bilo tako vsega preveč. Kateri element bodo uporabili pri katerem otroku, je odvisno od otrokove reakcije na posamezen efekt.
Projekt je šolo stal dobrih 14000 evrov
30-odstotni delež so prispevale občine z območja Bele Krajine, ostalo pa donatorji. Sicer pa projekt še ni zaključen. V kratkem bodo namreč opremili še predsobo: "Ta prostor bo namenjen sproščanju. Celo sobo bomo v prihodnosti oblekli v blazine in bo postala nek sprostilno-igralni-bralni kotiček. Izvajala se bo fizeoterapija, otroci se bodo na blazinah lahko usedli v krog in uživali ob pogledu na sonce ali naravo. V kratkem pričakujemo tudi direktni izhod na dvorišče za tiste otroke s težjimi gibalnimi motnjami," je še povedal Barič.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV