Večina nas je komaj čakala višje temperature in pogled na prebujajočo se naravo, žal pa pomlad s seboj ni prinesla le prijetnih sončnih žarkov in zelenja, pač pa tudi nekatere nevšečnosti. Teh ste še najmanj veseli tisti, ki se spopadate z alergijo na cvetni prah, saj ga je v tem času v zraku pravo bogastvo. Pelodi zelišč, trajnic, trav, žit, dreves in grmovnic sestavljajo veliko skupino inhalacijskih alergenov, ki pridejo v naše telo skozi dihala. Ti procesi lahko potekajo vse od januarja pa do zgodnjega poletja ali celo pozneje, odvisno od podnebja določenega geografskega območja, in pri nekaterih povzročajo sezonski alergijski rinhitis ali seneni nahod.
Ta se najpogosteje pojavlja pri mlajši generaciji, in sicer nekje od 8. do 25. leta. Kasneje se redkeje na novo pojavi, čeprav je tudi to možno. Število alergikov v svetovnem merilu pa vztrajno narašča.
Kateri so najpogostejši alergijski simptomi?
Sezonske alergije najpogosteje povzročajo nahod, nadraženost in zaprtost nosu, oči postanejo občutljive, solzne in zatekle, pogoste pa so tudi težave z grlom, kot so kašelj, blaga bolečina in razdraženost. Pojavijo se lahko celo težave z dihanjem, manjši ali večji rdeči kožni izpuščaji ter kožna srbečica. Intenzivnost alergijskih simptomov je odvisna od vremena.
Pri nekaterih se podobni simptomi pojavljajo vse leto, vendar v tem primeru ne gre za sezonsko, pač pa za celoletno oziroma trajno alergijo. Načeloma so pri tej obliki obolenja simptomi izzvani z alergeni iz zaprtega prostora, povzročajo pa jih pršice, hišni prah, pasja in mačja dlaka, perje ali plesen.
Kdaj cveti kaj?
Glede na to, da enake rastline ne povzročajo pri vseh alergijskih reakcij, je za začetek dobro vedeti, kdaj cvetijo tiste, na katere ste alergični vi. Od februarja do maja denimo cvetijo navadna leska, črna jelka in jelša, ki lahko povzročajo težave tistim, ki so alergični na njihov cvetni prah. Od februarja do aprila cvetita vrba in brest, od aprila do maja breza in hrast. Od maja do junija cvetijo različne trave, travniški lisičji rep, travniška latovka, pasja trava, visoka pahovka, žita in travniški mačji rep. Od maja do oktobra cveti še krišina, od junija do julija pa lipa. V poletnem času od junija do avgusta cveti tudi pelin, od julija do septembra pa navadni pelin in koprivovke. Od julija do oktobra cvetijo kislice in od avgusta do oktobra pelinolistna ambrozija.
Kako si lahko pomagate?
Osnova zdravljenja ali vsaj blaženja simptomov vsake alergije je seveda izogibanje alergenu, a v času, ko cvetijo vetrocvetne rastline, je to praktično nemogoče, saj veter pelode odnese daleč naokoli, tudi v naše domove.
Zato se v času, ko cvetijo tiste rastline, na katere ste alergični, čim manj zadržujte na prostem. Ko se odpravite ven, se takoj, ko pridete domov, oprhajte, splaknite ali še bolje umijte lase in oblecite v svežo obleko, da s sebe sperete cvetni prah. V tem obdobju prav tako čim manj zračite stanovanje oziroma hišo ter v prostore, kjer bivate, ne nosite sveže nabranega cvetja ali drevesnih vej, da cvetnega prahu ne spustite v svoj dom. Okna odpirajte le pozno zvečer ali ponoči, saj se takrat koncentracija cvetnega prahu v zraku vsaj nekoliko zniža. Perila ne sušite zunaj, saj se tudi na oblačila, brisače in posteljnino prime cvetni prah.
Pri blažitvi simptomov naj bi pomagalo spiranje nosu s slano vodo in uživanje nekaterih domačih pripravkov iz kopriv in repuha ali namenski čaj za alergike. Če senenega nahoda ne uspete preprečiti in če domača lekarna ne pomaga, lahko posežete po medicinskih pripomočkih ali prehranskih dopolnilih, ki so na voljo brez recepta v lekarnah ali jih naročite preko spleta.. Pri tem je pomembno, da izberete takšne na naravni osnovi.
Inovativno prehransko dopolnilo kot naravna pomoč v boju z alergijami
Pri lajšanju simptomov so sicer učinkoviti antihistaminiki, vendar lahko povzročijo neželene učinke, kot sta zaspanost in slabost. Zahvaljujoč edinstveni tehnologiji, so tako nastale Lertal dvoslojne tablete s prirejenim sproščanjem, ki z nadzorovanim sproščanjem glavnih sestavin pripomorejo k zmanjšanju ali odpravi znakov alergije brez neželenih učinkov antihistaminikov. Gre za inovativno prehransko dopolnilo, ki se uporablja kot naravni zaveznik in dopolnilo v terapiji alergijskega rinitisa in konjuktivitisa.
Lertal tablete pripomorejo k normalnemu delovanju imunskega sistema, saj vplivajo na izboljšanje naravnih obrambnih sposobnosti organizma. Vsebujejo izvleček črne koprive (Perilla), kvercetin in vitamin D3. Prednost sestavin v prehranskem dopolnilu Lertal se kaže pri dolgotrajni uporabi, saj ne povzročajo neželenih učinkov, ki so pogosti pri zdravljenju alergijskega rinitisa z antihistaminiki in kortikosteroidi. Učinkovitost objektivno potrjuje tudi zmanjšanje uporabe antialergijskih zdravil v obdobju povišane koncentracije cvetnega prahu. Prehransko dopolnilo je bilo klinično preizkušeno tako pri odraslih kot otrocih, ki so imeli težave z alergijskim rinitisom.
Strokovnjaki priporočajo, da se začne Lertal uporabljati vsaj sedem dni pred pojavom prvih znakov alergije. Popijte eno tableto na dan, ki jo zaužijte z vodo, najbolje med obrokom.
Poskrbite torej, da bo gibanje na svežem zraku za vas tudi v spomladanskih mesecih nadvse prijetno.
Sponzorirana vsebina