Vizita.si
Za lep nasmeh je treba vložiti tudi nekaj truda.

Zdravje

VIDEO: Ko vam iz ust neprijetno smrdi

Mojca Koprivnikar
06. 04. 2009 19.30
4

O vzroku ustnega zadaha obstajajo številna napačna prepričanja. Tako ne drži, da slab ustni zadah izvira iz pljuč ali želodca, da ga imamo zaradi slabe prebave, da ga temeljitejše umivanje zob odpravi in da ga lahko prekrijemo z žvečilko. O slabem ustnem zadahu smo se pogovarjali z zobozdravnikom Dušanom Brajovićem.

Ustni zadah je neprijetna težava, ki je le redko posledica hujših bolezni ali slabe higiene. Običajno se pojavi zaradi oblog na jeziku, žrelu ali požiralniku. Zdravniki pravijo, da je včasih namišljen, saj ga ljudje pogosto zamenjujejo s slabim okusom.

Občasen ustni zadah je nekaj povsem običajnega, o kroničnem pa govorimo takrat, ko zadah niti po ustreznem umivanju ne izgine. V primeru motečih težav se zato po potrebi obrnite na zobozdravnika, ki bo poskušal najti in odpraviti vzrok za nastanek zadaha. V primeru drugih težav pa vas bo napotil k osebnemu zdravniku, pravi zobozdravnik Dušan Brajović.

Higiena je zelo pomembna!

Zelo pomembna je higiena zob in obzobovja. Da je to res, se lahko prepričamo pri ljudeh, ki nimajo zob. Pri njih se ustni zadah pojavi zelo redko. Res pa je, da tudi redno umivanje zob ni zagotovilo za odpravo ustnega zadaha, saj z navadnim krtačenjem in nitkanjem ne moremo odpraviti vse nesnage, ki se nabere na zobeh.

Če je ustni zadah posledica hujšega obolenja, vas bo zobozdravnik napotil k ustreznemu zdravniku.
Če je ustni zadah posledica hujšega obolenja, vas bo zobozdravnik napotil k ustreznemu zdravniku.FOTO: iStockphoto

Izrazitejši ustni zadah se pojavi ob izgubi sline, pri dehidraciji, povišani telesni temperaturi, izčrpanosti, sladkorni bolezni ter jetrnih in ledvičnih obolenjih. Najpogosteje se pojavi zaradi oblog na jeziku, pod katerim se zelo hitro razvijejo bakterije, ki izločajo snovi neprijetnega vonja. Vzroki so lahko še globoki žepki v mandljih, ognojki v žrelnici in utesnjeni prostori pod nosnimi školjkami v nosnih votlinah in ob nosju. Strokovnjaki pravijo, da na trgu lahko dobite strgala za redno čiščenje oz. drgnjenje jezika. Pomembne pa so tudi ustne vode, ki vsebujejo snovi proti tem bakterijam. Po nekaterih raziskavah naj bi imelo do 90 odstotkov prizadetih vzrok za ustni zadah v ustni votlini.

Nad ustni zadah tudi z zdravo prehrano

Ker naj bi močni zobje in zdrave dlesni kazale na naše splošno zdravje, je dobro vedeti, kako to ohranjati. Poleg redne ustne higiene je pomembno tudi, da uživamo zdravo hrano.

Korenita oskrba zobovja

Uporaba ustnih vod in žvečilnih gumijev sicer začasno, kratkotrajno, zmanjša ustni zadah, ne odstrani pa njegovega vzroka. Medicinski posegi se začnejo s korenito oskrbo zobovja, posebno z zdravljenjem preglobokih obzobnih žepov, medzobnih prostorov in morebitnega zobnega kamna. V hujših premerih je včasih treba odstraniti mandlje ali žrelnico ali se odločiti za katero od operacij za izboljšanje nosne prehodnosti, pri plesni v nosu ali obnosnih votlinah pa za endoskopsko operacijo.

Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našemu FORUMU.
.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650