Alergija na komarje simptomi
Skeeterjev sindrom je redek vnetni odziv na pike komarjev. Simptomi se lahko pojavijo nekaj ur po ugrizu in vključujejo znatno oteklino, toploto, rdečino, srbenje in bolečino, podobno okužbi.
Pri Skeeterjevem sindromu je reakcija bolj izrazita in trdovratna kot pri običajnem piku komarja. Pretisni omoti se lahko v eni uri povečajo za 2–10 cm v premeru in se lahko poslabšajo v naslednjih dneh. Lahko srbijo, so rdeči, boleči in topli. Skeeterjev sindrom je posledica alergijske reakcije na slino komarjev.
Posebnega krvnega testa za alergijo na komarje ni. Namesto tega se diagnosticira na podlagi videza in resnosti reakcije po piku komarja. Običajni piki komarjev običajno povzročijo takojšnjo, vendar manjšo oteklino in rdečino, ki doseže vrh v 20 minutah, kar povzroči manjše izbokline (premera dveh centimetrov).
Alergija na komarje pri dojenčkih in otrocih
Dojenčki, majhni otroci in novinci na območjih, kjer živijo komarji, so še posebej dovzetni za Skeeterjev sindrom. Ko gre za alergijo na komarje pri otrocih, lahko traja leta, da razvijejo naravno imunost, še posebej, če se pogosto držijo proč od komarjev. Bolj ogroženi so tudi ljudje z motnjami imunskega sistema.
Kako razlikovati Skeeterjev sindrom od okužbe?
Za Skeeterjev sindrom so značilne velike rdeče rane. Praskanje po pikih komarjev lahko povzroči bakterijske okužbe, kot je celulitis, ki ga lahko zamenjamo s Skeeterjevim sindromom.
Znaki celulitisa vključujejo širjenje rdečice, gnoj, toplo kožo in sistemske simptome, kot sta mrzlica ali vročina. Diagnosticiranje celulitisa vključuje preiskave krvi in kože ter zahteva antibiotike, za razliko od Skeeterjevega sindroma.
Alergija na komarje, kaj pomaga?
Dolgo delujoči antihistaminiki lahko ublažijo hude alergijske reakcije. Pomaga lahko tudi nanos ledu in lokalnih steroidov. V hujših primerih se lahko predpišejo peroralni steroidi, kot je prednizon. Če so zdravila brez recepta neučinkovita ali se simptomi poslabšajo, priporočamo obisk zdravnika.
Uporaba repelentov proti komarjem in nošenje zaščitnih oblačil sta ključni preventivni metodi. Pomaga lahko tudi bivanje v zaprtih prostorih med največjo aktivnostjo komarjev in zaprta okna.
Komarji so najbolj aktivni ob zori, mraku in ob močvirjih. Ljudje, ki so nagnjeni k Skeeterjevemu sindromu, morajo biti še posebej pozorni na te previdnostne ukrepe in razmisliti o jemanju antihistaminikov, preden gredo ven.
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV