Posebno pri sladkorni bolezni raven testosterona močno upade. Strokovnjaki pravijo, da bi ti moški morali še posebno paziti na zdrav način življenja.
Število moških, ki jih pesti erektilna motnja, se iz leta v leto povečuje. Po podatkih, ki so jih nedavno predstavili v Kranjski Gori na strokovnem posvetu o moškem zdravju, naj bi bilo moških z motnjami erekcije leta 1995 približno 152 milijonov, leta 2025 pa že več kot 322 milijonov. Zdravniki so opozorili, da te številke najverjetneje predstavljajo le vrh ledene gore, saj je motnja erekcije še vedno tabu tema in moški o njej ne želijo spregovoriti niti z zdravnikom. Zdravniki pa poudarjajo, da lahko obisk zdravnika že ob prvih motnjah erekcije moškemu celo reši življenje. Erektilna disfunkcija (ED) namreč lahko nakazuje srčno-žilna obolenja, še preden se pojavijo njihovi simptomi. Erektilna motnja pogosto kaže tudi na metabolični sindrom, ki ga lahko povzroča prenizka raven testosterona.
Kaj je erektilna disfunkcija?
Erektilna disfunkcija je nesposobnost doseči ali obdržati erekcijo potrebno za zadovoljivo spolno aktivnost. Skrb vzbujajoč je podatek, da ima v Sloveniji že vsak peti moški težave z erekcijo, kar predstavlja 130.000 moških. Med 18. in 70. letom starosti ima težave deset odstotkov moških, po 50. letu pa preko 50 odstotkov. Moški o svoji težavi veliko razmišljajo, kar lahko poseže v partnerske in družinske odnose, vpliva pa tudi na njegovo širše socialno funkcioniranje. V proces zdravljenja naj bi se vključila tudi partnerka.
Vzroki so različni in niso odvisno od starosti
Najpogostejše bolezni, ki povzročajo erektilno disfunkcijo, so nevrološke bolezni, Parkinsonova bolezen, endokrine bolezni, posebno motnje delovanja ščitnice, sladkorna bolezen, slabokrvnost, bolezni ožilja, artritis in depresija. Vzrok je lahko tudi debelost, daljše kolesarjenje, starost in spolna zlorabljenost v preteklosti. Nikakor pa ne predstavlja tipičen starostni pojav.
Študija MALE, ki so jo predstavili na strokovnem posvetu, je še pokazala, da ima več kot četrtina moških z zvišanim krvnim pritiskom tudi motnje erekcije. Večina moških z diagnozo erektilna disfunkcija v roku petih let lahko pričakuje srčno-žilni dogodek. Doktor Parati je zato poudaril, da je erektilna disfunkcija ogledalo srčno-žilnega zdravja.
Strokovnjaki so enotnega mnenja, da je za moškega z erektilno disfunkcijo nujno potrebno spremeniti način življenja. Posebej pomembno je izgubiti odvečne kilograme ter opustiti ostale nezdrave razvade.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV