Vizita.si
Ne samo da pari zaradi smrčanja spijo v ločenih spalnicah, to je lahko razlog tudi za razpad zveze in celo za umor.

Operacije

Umori zaradi smrčanja!

Bilka Baloh
05. 08. 2009 20.36
1

Smrčanje je lahko za partnerja, ki spi poleg vas, izredno stresno, saj ima nenehno moten spanec. Pogosto se tako zgodi, da zveza zaradi smrčanja celo razpade, ne boste pa verjeli, da se prav zaradi tega zgodijo tudi umori.

Ne samo da pari zaradi smrčanja spijo v ločenih spalnicah, to je lahko razlog tudi za razpad zveze in celo za umor.
Ne samo da pari zaradi smrčanja spijo v ločenih spalnicah, to je lahko razlog tudi za razpad zveze in celo za umor.FOTO: iStockphoto


Smrči povprečno 40 odstotkov ljudi, najpogosteje prav moški in starejše osebe. Smrčanje je znak oziroma simptom, ki opozarja na ovirano dihanje, ki pa se ga tisti, ki smrči običajno sploh ne zaveda.

Smrčanje – razlog za razvezo in celo umor

Nadležen hrup smrčanja je razlog za prepir med zakonci, vzrok za ločene spalnice, utemeljen razlog za razvezo zakonov in dokumentirano je, da je bil tudi že vzrok za umor. Tako se je že zgodilo, da je nesrečnež zaradi ženinega nenehnega smrčanja izgubil živce. Ko ni več zdržal, jo je z budilko udaril po glavi, ta pa je čez dva dni v bolnišnici zaradi hude možganske krvavitve umrla. Da je razvez zaradi smrčanja veliko tudi pri nas, pa je potrdil še otorinolaringolog dr. Igor Fajdiga, ki se že dvanajst let ukvarja s smrčanjem.

 Dihanje je ovirano v žrelu

Za smrčanje je kriva ožina, ki jo v žrelu povzroči povešeno in ohlapno mehko nebo. Za premagovanje te ovire je potreben velik napor in to v spanju. S smrčanjem so zato povezani nemirno spanje, jutranji glavoboli, slabo razpoloženje, izguba koncentracije, kronična utrujenost in čezmerna dnevna zaspanost. V približno desetih odstotkih je smrčanje tako hudo, da povzroči zastoje dihanja in s tem pravo dušenje. Ohlapno in mehko nebo je predvsem posledica staranja, lahko pa ga povzročajo tudi razna zdravila, kot so pomirjevala, uspavala, in alkohol. Mehko nebo pa lahko povzroči tudi prekomerna teža.

Kako smrčanje zdravimo

Otorinolaringolog dr. Igor Fajdiga pravi, da je najprej treba najti vzrok smrčanja, preden začnete z zdravljenjem.
Otorinolaringolog dr. Igor Fajdiga pravi, da je najprej treba najti vzrok smrčanja, preden začnete z zdravljenjem. FOTO: Dare Čekeliš

Dr. Igor Fajdiga pravi, da je najprej treba najti vzrok nadležnega pojava. Pri blagem smrčanju si ljudje lahko pomagajo sami. Z redno telovadbo, izogibanjem alkoholu in omenjenim zdravilom. Pri naravnem odpravljanju smrčanja v veliki meri pripomore tudi hujšanje, saj z normalizacijo telesne teže lahko popolnoma odpravite smrčanje. Obstajajo tudi obliži in pršila, za katere pa dr. Fajdiga pravi, da so nezanesljivi.

Pregled pri otorinolaringologu

Namen pregleda je ugotoviti stanje žrela v grlu, predvsem mehkega neba. Če so prisotni zastoji dihanja daljši od deset sekund in pogostejši kot petnajstkrat na uro, se temu reče apneja. Po strokovnem dogovoru in pri sumu, da gre za apnejo, je potrebna tudi preiskava med spanjem. V tem primeru gre lahko za nevrološko težavo in je potreben pregled pri specialistu za motenje spanja.

Najučinkovitejši je kirurški poseg

Poseg se imenuje »uvulopalatoplastika«, pri kateri z različnimi instrumenti preoblikujejo in skrajšajo mehko nebo in s tem odpravijo ožino v grlu. Poseg traja 20–30 minut, je neboleč in v 84 odstotkih odpravi neprijetno težavo. S prenehanjem smrčanja postane dihanje bistveno lažje in povrne se miren spanec. Druga možnost pa je »somnoplastika«, to je poseg, pri katerem mehko nebo samo zatrdijo. V ta namen se v mehko nebo vbrizga sredstvo, ki povzroča brazgotinjenje. Po potrebi se odstrani tudi jeziček mehkega neba. Otrdelo mehko nebo ne more plapolati in povzročati smrčanja. V primerjavi z »uvulopalatoplastiko« je slednji postopek treba večkrat ponoviti, saj je učinek krajši. Celjenje traja kot pri vsakem kirurškem posegu teden dni. V tem času lahko uživate samo mehko, prekuhano in čimbolj tekočo hrano ter zdravila proti bolečinam.

Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662