Vizita.si
Osteoporoza prizadene vsako tretjo žensko po petdesetem letu starosti, zato sta preventiva in pravočasno zdravljenje ključnega pomena za preprečevanje zlomov.

Bolezni

Ustvarjalnost v jeseni življenja

K. B.
24. 08. 2009 10.00
0

Osteoporoza je tiha bolezen, ki glasno odmeva v življenju bolnic. Dolga leta lahko poteka brez posebnih znakov in brez bolečin. Kosti počasi postajajo šibkejše, tanjše in bolj porozne.

Izbirajte hrano, ki vsebuje veliko kalcija in vitamina D, torej ribe, zelenjava, sir, kitajsko zelje ...
Izbirajte hrano, ki vsebuje veliko kalcija in vitamina D, torej ribe, zelenjava, sir, kitajsko zelje ...FOTO: iStockphoto
Razvoj bolezni lahko traja več let, ne da bi prišlo do kakršnih koli bolezenskih znakov ali bolečin. Ko pa se pojavijo prvi znaki – zlomi zaradi denimo na videz nedolžnega padca, je pogosto že skoraj prepozno.
Zveza društev bolnikov z osteoporozo Slovenije v sodelovanju s farmacevtskima družbama ROCHE in GlaxoSmithKline organizira literarni natečaj na temo »Resno in manj resno o osteoporozi«, s katerim želi na humoren način opozoriti na osteoporozo, ki prizadene vsako tretjo žensko po 50. letu starosti. Tiste, ki vas srbi ustvarjalna žilica in bi želeli deliti izkušnje z drugimi, več informacij čaka na spletni strani .

Bolezenska znamenja osteoporoze so predvsem posledica sesedanja vretenc in se najpogosteje kažejo kot bolečine v križu, spremenjena drža telesa (grba) in nižja telesna višina. Pri hujših oblikah bolezni lahko že ob majhnih obremenitvah ali padcih pride tudi do zlomov kolka ali zapestja. Take bolnice se zaradi slabše gibljivosti težje ponovno vključijo v samostojno življenje.

Osteoporoza prizadene vsako tretjo žensko po petdesetem letu starosti, zato sta preventiva in pravočasno zdravljenje ključnega pomena za preprečevanje zlomov. Bolnice in bolniki s to boleznijo se morajo zavedati, kako pomembno je redno gibanje, ustrezna prehrana, bogata z vitaminom D in kalcijem, redno in pravilno jemanje zdravil ter upoštevanje zdravnikovih opozoril.

Zdravljenje osteoporoze je pomembno tudi zato, ker z njim preprečujemo zlome kosti. Posebno pomembno je preprečiti prvi zlom. Od prvega do naslednjega zloma namreč včasih vodi že majhen korak. Pri bolnici, ki doživi prvi vretenčni zlom, se možnost, da pride do ponovnih zlomov, v enem letu poveča kar za petkrat!

Parkinsonova bolezen
Parkinsonova bolezen FOTO: iStockphoto

Zdravljenje z zdravili za osteoporozo je dolgotrajno in traja več let. Prekinitev zdravljenja vodi v večje tveganje za osteoporotične zlome kosti in zaplete, ki jim sledijo (operacije, zdravljenje v bolnišnici ipd.).

Kljub težavam in težavicam, ki vas pestijo, pa se osteoporozi lahko učinkovito postavite po robu –z zdravim življenjskim slogom ter pozitivnim odnosom do sebe in do življenja nasploh. Ustvarjalni duh lahko osteoporozi navkljub živi kakovostno in aktivno.

Sodelujte v natečaju!

Veste, da Zveza društev bolnikov z osteoporozo Slovenije v sodelovanju s farmacevtskima družbama ROCHE in GlaxoSmithKline v sklopu akcije Najlepša leta mojega življenja organizira natečaj za najboljšo kratko zgodbo, črtico, novelo, anekdoto, pesmico ali šalo na temo »Resno in manj resno o osteoporozi«?

V Zvezi društev bolnikov z osteoporozo Slovenije so namreč prepričani, da lahko tudi na nekoliko humoren ali bolj lahkoten način opozorijo na osteoporozo. Predsednica Zveze Duša Hlade Zore pravi: »Smeh je pol zdravja, zato želimo z natečajem spodbuditi literarno žilico žensk v najlepših letih njihovega življenja. Spodbujamo jih k ustvarjalnosti, ki je ne more prekiniti niti osteoporoza, in k temu, da imajo kljub bolezni v življenju še vedno polno energije in iskrivih idej«.

Natečaj se bo zaključil konec septembra, najboljša dela pa bodo objavljena v posebni knjižici. Več informacij dobite na: www.osteoporoza.si/natecaj.

Ali ste vedeli?

Za osteoporozo v svetovnem merilu oboleva približno 200 milijonov ljudi, v Sloveniji pa se s to boleznijo sooča približno 140.000 ljudi, od tega kar 80 odstotkov žensk.

Po ocenah strokovnjakov zaradi krhkosti kosti samo v Evropi nastane zelo visoko število zlomov – vsakih 30 sekund se zlomi kost – tako da je zavedanje o razširjenosti in tudi nevarnosti bolezni še kako na mestu.

Skrb za vaše kosti je zelo pomembna. Da bi imeli čim manj težav, se posvetujte z zdravnikom, nekaj osnovnih ukrepov pa lahko sprejmete tudi sami.

Preberite, razmislite in, če se le da, upoštevajte:

- izbirajte hrano in pijačo, ki vsebuje veliko kalcija in vitamina D (ribe in morski sadeži, brokoli, sir, mleko, kitajsko zelje, listi repe);

- sonce pomaga pri nastajanju vitamina v koži, vendar je v Sloveniji primeren čas le od maja do septembra (zaradi položaja Sonca); takrat je koristno, da nekaj časa dnevno preživite na soncu, vendar ob tem zdravniki še vedno priporočajo jemanje pripravkov vitamina D;

- strah, da bi se v vašem telesu nabralo preveč vitamina D, je odveč, saj so količine vitamina D, ki povzročajo toksične učinke, vsaj 20-krat večje od priporočenega odmerka za preprečevanje in zdravljenje osteoporoze;

- poskusite izbrati najprimernejšo obliko rekreacije – pozanimajte se, kje imajo prilagojeno telovadbo za bolnike z osteoporozo; mišice trebuha in hrbta so zelo pomembne, zato izberite tako telesno vadbo, ki jih krepi, in po petkrat na dan naredite od 10 do 15 ponovitev vaj; še posebej primerna je telovadba v vodi, saj ta razbremeni sklepe in lajša gibanje;
kostna gostota začne upadati po 30. letu, zato že takrat začnite skrbeti za to, da telo dobi dodaten kalcij;

- ocenite svoje tveganje za osteoporozo in razmislite, ali bi si izmerili mineralno kostno gostoto;

- za kakovostno življenje z osteoporozo samo zdravila niso zadosti – soočite se z boleznijo, sprejmite jo, bodite zadovoljni s sabo;

- nikoli niste premladi ali prestari, da bi zaščitili svoje kosti!
Nasveti prilagojeni po spletni strani www.nof.org (stran je v angleškem jeziku).

 

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587