“Operacija mi je spremenila življenje in mi vrnila ponos. Zaradi daljinskega upravljalnika sedaj ponovno živim tako, kot sem prej,“ pravi Ged Galvin, ki mu je 'kirurška inovativnost' spremenila življenje.
Ged, 55-letni projektni vodja iz južnega Yorkshira, je v prometni nesreči skoraj izgubil življenje. Utrpel je hude notranje poškodbe, med drugim tudi črevesja, zato so ga kirurgi opremili s stomalno vrečko, v katero je opravljal veliko potrebo. Ged pa z rezultatom ni bil zadovoljen: “Vedel sem, da mora v sodobnem svetu, v katerem živimo, obstajati rešitev zame. Kar koli bi namreč bilo bolje kot stomalna vrečka.“
Kirurgi so zato izvedli zahtevno operacijo, s katero so rekonstruirali njegovo zadnjico. Iznad njegovega kolena so vzeli mišico in jo navili okoli mišice zapiralke, nato pa na živce prilepili elektrode. Te Ged sedaj upravlja s pomočjo daljinskega upravljalnika, ki ga skrbno nosi v žepu. Vsakič, ko želi iti na veliko potrebo, mora namreč pritisniti na gumb napravice, s pomočjo katere se mu odpre črevesje.
“Videti je kot manjši mobilni telefon. Prižgem ga in ugasnem. Tako kot na primer prižgem televizijo,“ pravi Ged. “Res, da me kličejo moški z bionično ritjo, vendar se s tem ne obremenjujem. To, kar so namreč storili kirurgi, je zame čudež!“
Kot pravi abdominalni kirurg in proktolog dr. med. Boštjan Mlakar, ki letno opravi več kot 500 operacij, med katerimi prevladujejo operacije zadnjika, danke, širokega črevesja, kile in žolčnih kamnov, pa tovrstne operacije v Sloveniji ne opravljajo: "Gre za zelo zapleteno operacijo, kjer je velik odstotek možnosti, da ne uspe, saj lahko pride do infekcije, zato je pri nas ne prakticiramo. Izvajajo jo le v nekaterih večjih centrih v Evropi in Ameriki, saj so tudi stroški operacije izjemno visoki. Poleg tega pa jo potrebuje le malo pacientov."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV