Vizita.si
Kihanje in kašljanje, srbenje in solzenje oči ter glavobol je le nekaj nevšečnosti, ki spremljajo alergijo na cvetni prah.

Alergije

VIDEO: Premagajte alergijo z imunoterapijo!

Eva Trček
10. 04. 2010 22.00
0

Kihanje in kašljanje, srbenje in solzenje oči ter glavobol je le nekaj nevšečnosti, ki spremljajo alergijo na cvetni prah. A s primernim zdravljenjem in izogibanjem alergenom lahko alergijsko reakcijo ublažite.

Kihanje in kašljanje, srbenje in solzenje oči ter glavobol je le nekaj nevšečnosti, ki spremljajo alergijo na cvetni prah.
Kihanje in kašljanje, srbenje in solzenje oči ter glavobol je le nekaj nevšečnosti, ki spremljajo alergijo na cvetni prah.FOTO: iStockphoto

Računalniški programer Žiga Macedoni se že leta bori z alergijo na cvetni prah. Čeprav seneni nahod traja le kratek čas, sta zamašen nos in nenehno kihanje zelo nadležna, pripoveduje Žiga: ''Kihanje je včasih moteče, še posebej med delovnim časom, če moraš opraviti kakšen pogovor s stranko. Včasih pa kihanje postane celo tako pogosto, da se pokaže tudi v prekomerni utrujenosti, tako da si moraš takrat vzeti nekaj trenutkov, da se spočiješ, mogoče moraš popiti ali pojesti kaj osvežilnega, da se malo okrepčaš.''

Alergiki imajo sicer za zdravljenje na voljo številna zdravila – razne protialergijske tablete, kapljice za nos ali oči, nosna prišila ... V zadnjih letih pa je vse bolj uveljavljeno zdravljenje s posebnimi kapljicami, ki si jih alergik nakaplja pod jezik in ki delujejo po principu postopnega navajanja telesa na alergen. Terapija se imenuje sublingvalna imunoterapija. ''Kapljice se prvi dan, ko se začne to zdravljenje, jemljejo pri nas v ambulanti, pod nadzorom. Na začetku moramo namreč bolnika naučiti, kako se kapljice pravilno jemlje, videti pa moramo tudi, kako to zdravljenje prenaša. Potem pa jemlje doma trikrat na teden po osem kapljic zjutraj ali pa vsak dan štiri kapljice,'' pojasnjuje specialistka internistka asist. mag. Mihaela Zidarn, dr. med.

Tistim, ki jim tovrstno zdravljenje ne pomaga, pa lahko zdravnik predpiše še bolj specifično imunoterapijo, pri kateri alergiku večkrat vbrizgajo alergen, da se telo nanj sčasoma privadi. ''Najprej damo bolniku čisto majhno dozo alergena, potem pa postopno povečujemo do odmerka, ki je višji od tistega, s katerim se bolniki po navadi srečajo v vsakdanjem življenju. S tem lahko pri večini dosežemo, da potem ta alergen bolje ali pa normalno tolerirajo,'' še pove sogovornica. Je pa takšno zdravljenje dolgotrajno. Prvo injekcijo namreč bolnik prejme približno štiri mesece pred obdobjem sezonske alergije in po prve odmerke alergena hodi vsak teden, čez čas pa na vsakih šest tednov. Pri lajšanju alergijskih težav je učinkovita tudi homeopatija, ki pa pri nas še ni zakonsko uveljavljena.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587