Vizita.si
Za alergijo na sonce so krivi predvsem UVA žarki, ki povzročijo, da se v našem telesu sprosti histamin.

Alergije

Vsak peti Evropejec že trpi za alergijo na sonce!

Katja Benčina
16. 07. 2009 09.32
11

Vsi vemo, kako prijetno se je nastavljati sončnim žarkom na plaži, kako zelo srbi, ko dobimo alergijo na sonce, pa nas spoznava vedno več.

Za alergijo na sonce so krivi predvsem UVA žarki, ki povzročijo, da se v našem telesu sprosti histamin.
Za alergijo na sonce so krivi predvsem UVA žarki, ki povzročijo, da se v našem telesu sprosti histamin.FOTO: iStockphoto
Skoraj vsak peti Evropejec že trpi za alergijo na sonce, številka pa se še vztrajno veča. Alergijo lahko dobimo že po 15 minutah izpostavljanja soncu, zanjo pa so krivi predvsem UVA žarki. Ti prodirajo v globje plasti kože in povzročijo, da se v našem telesu sprosti histamin, ki je odgovoren za alergijske reakcije.

Alergijo prepoznamo po rdečih izpuščajih oziroma mozoljčkih ali pa po večjih pordelih površinah, ki neznansko srbijo. Največkrat je prizadeta koža dekolteja, rok, hrbtne strani dlani, nog in obraza.

Če se želite izogniti alergiji na sonce, pridno uporabljajte kremo za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem.
Če se želite izogniti alergiji na sonce, pridno uporabljajte kremo za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem. FOTO: iStockphoto

Preventiva

Če ste alergijo na sonce že imeli, je dobro, da se nanjo pripravite. Nekaj dni pred sončenjem lahko vzamete protialergijske tablete, ki jih dobite tudi brez recepta. Te morate jemati vse do konca dopusta oziroma dokler se sončite. Če pa niste pristaš zdravil in raje za svoje telo poskrbite sami, vam priporočam stara dobra pravila, ki jih poznamo že vsi, a jih žal pogosto ne uporabljamo. Torej, krema z visokim zaščitnim faktorjem, ki jo je potrebno nanašati čim večkrat, še posebej po kopanju, zaščitna očala, klobuk in svetla oblačila, izogibanje sončnim žarkom med 12.00 in 16.00  (ta metoda je preizkušeno najbolj učinkovita). Nikar ne pozabite, da vas UVA žarki dosežejo tudi v senci, zato tudi tam previdno. Seveda pa se na sončenje ne pripravljajte v solariju, ta je namreč prav tako škodljiv kot sončni žarki!

Ko alergijo že imate

Pogosto se na alergijo spomnimo, ko je žal že prepozno in nas koža že neznansko srbi. Takrat je izjemno pomembno, da se soncu ne izpostavljate več, dokler se alergija ne pozdravi. Če še tako srbi, se nikar ne praskajte in ne dražite kože. Raje jo namažite s kremo, ki bo srbenje ublažila. Lahko uporabite takšno z izvlečkom aloja vere (prav vam bo prišla tudi pri pikih komarjev), ki je zelo učinkovita še posebej pri opeklinah, saj kožo vlaži in deluje regenerativno. Obrnite pa se tudi na zdravnika, ki vam bo svetoval in predpisal ustrezno zdravljenje.

Nasvetov glede »varnega« sončenja se držite tudi tisti, ki alergije nimate, saj jo še vedno lahko dobite. Še posebej pa bodite previdni pri otrocih, saj je njihova koža nežna in občutljiva, poleg tega nimajo še vzpostavljenih zaščitnih mehanizmov. Zato otrok do enega leta starosti sploh ne izpostavljajte soncu, nato pa le zjutraj in pozno popoldne. Seveda tudi pri njih velja zaščita z visokim faktorjem in pokrivala/oblačila, ki jih bodo branila pred močnim soncem. Alergija se namreč lahko pojavi tudi pri otrocih, najpogosteje pri najstnikih.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650