Vizita.si
Že pred 2000 leti so zdravilci iz nonija ustvarjali zdravilne zvarke.

Novice

Z nonijem do daljšega življenja

K. B.
07. 12. 2009 11.19
3

Znanstvenik Steven Charles Gallant, biokemik, je ugotovil, da si z nonijem lahko podaljšamo življenje. Testi, ki jih je izvajal na mušicah, so pokazali, da je uživanje tropskega sadeža kar enkrat podaljšalo življenje mušic.

Zaradi neprijetnega vonja in grenkega okusa nonija, sok mešamo z drugimi sadnimi sokovi.
Zaradi neprijetnega vonja in grenkega okusa nonija, sok mešamo z drugimi sadnimi sokovi.FOTO: iStockphoto
Preučeval je namreč polisaharide v noniju, saj je predvideval, da le-ti pomagajo podaljševati življenje. Teste je izvajal na mušicah, pri čemer je eno skupino hranil z nonijem, drugo kontrolno skupino pa ne. Povprečno so mušice v kontrolni skupini živele 40 dni, mušice hranjene z nonijem pa so živele dlje, nekatere celo 90 dni. Poleg tega so bile mušice hranjene z nonijem mnogo bolj aktivne skozi svoj življenjski cikel.

Čudežni sadež

Sicer pa so strokovnjaki ugotovili, da ima sadež neverjetne zdravilne učinke in da pomaga pri številnih boleznih.

Že pred 2000 leti so zdravilci iz nonija ustvarjali zdravilne zvarke.
Že pred 2000 leti so zdravilci iz nonija ustvarjali zdravilne zvarke. FOTO: iStockphoto

In čeprav so se z preučevanjem sadeža znanstveniki bolj intenzivno pričeli ukvarjati šele v začetku 90-ih let, pa so zdravilne učinke nonija poznali že starejši zdravilci. Ti so ga večinoma uporabljali za zunanje zdravljenje ran, razjed, vnetij in infekcij, mešali pa so ga tudi z drugimi zdravilnimi rastlinami in tako ustvarili okoli 40 tradicionalnih zvarkov. Te so uporabljali kot obkladke za rane, za vzpodbujanje nastajanja mleka pri doječih materah, kot odvajalo, za čiščenje krvi, kot insekticid, za umivanje las, v novejšem času pa tudi za zdravljenje turbekuloze. Poleg tega so iz korenin in skorje rastline so pridobivali barvila za barvanje tradicionalnih oblačil.

Danes pa se strokovnjaki ne ukvarjajo več toliko z zunanjimi zdravilnimi učinki nonija kot so infekcije in rane na koži, ampak bolj z notranjimi učinki. Poleg tega da naj bi daljšal življenje, pa učinkovito deluje tudi pri:

1. Izboljšuje razpoloženje

Na dobro razpoloženje in proti depresiji predvsem delujeta snovi prokseronin in kseronin, ki pa ju noni vsebuje več kot katerikoli drug sadež na svetu, kar 800 krat več kot v ananasu. Poleg tega skopoletin povečuje raven serotonina, tako imenovanega hormona sreče.  

2. Uravnava prebavo

Antrakinon v noniju ima antiseptične učinke na bolezni prebavnega trakta, ki jih povzročijo bakterije, na primer salmonela. Deluje tudi proti glistam.

3. Uravnava krvi pritisk in odpravlja nespečnost

Skopoletin v noniju uravnava krvni pritisk, odpravlja nespečnost, stimulira ščitnico, poleg tega pa deluje protibakterijsko.

4. Zavira širjenje rakastih celic

Več snovi v noniju deluje proti tumorno. Najprej damnaktal, ki po zadnjih raziskavah dr. Neila Salomona zavira širjenje rakastih in pred-rakastih celic, poleg tega pa ubija parazite malarije Plasmodium falciparum. Prav tako tudi Ursolna kislina, ki deluje protitumorno in protivnetno, zavira pa tudi razvoj bakterij in glivic. In še rutin, ki je močen antioksidant. Ta ojača kapilare in tako pomaga ljudem, ki se hitro ranijo in krvavijo. Preprečuje tudi razvoj nekaterih bolezni ven (krčne žile). Ima protivnetni učinek. Pomaga pri zniževanju LDL holesterola.

Noni vsebuje kar 800 krat več prokseronina in kseronina, ki povzročata dobro razpoloženje, kot ananas.
Noni vsebuje kar 800 krat več prokseronina in kseronina, ki povzročata dobro razpoloženje, kot ananas.FOTO: iStockphoto

5. Krepi imunski sistem

Številni vitamini v sadežu kot so vitamin A, B1, B2, B3, B6, C, in druge snovi krepijo imunski sistem.

6. Poleg tega še:

- zmanjšuje alergije
- čisti kri
- vrača energijo
- pomaga pri obolenju dlesni
- odpravlja migrene in depresije
-  pomaga pri težavah z dihanjem in astmo
-  pri diabetesu in artritisu
-  zmanjšuje stres
-  poveča koncentracijo
-  pomaga pri zmanjšanju telesne teže in odpravljanju    debelosti

Njegove zdravilne učinke lahko preizkusite tudi sami, nekaj receptov za okusno vitaminsko bombo pa si lahko ogledate v članku Recept za daljše življenje z nonijem. Ni pa se potrebno bati, da bi užili preveč tega tropskega sadeža, saj so znanstveniki ugotovili, da ga lahko pijete v neomejenih količinah. Kljub temu pa zadošča 30 mililitrov nonijevega soka na dan.

SLOVARČEK

Prokseronin in kseronin:

Prokseronin je velika molekula, ki se v telesu spremeni v kseronin, ki ga večina naših telesnih proteinov (beljakovin) potrebuje za normalno delovanje. Kljub temu da ga dobivamo s hrano, pa vnesene količine ne zadoščajo za povečane potrebe vsakdanjega življenja. Noni pa je sadež, ki v primerjavi z bolj znanim ananasom vsebuje 800-krat več kseronina. Prokseronin in kseronin delujeta antidepresivno in vplivata na dobro razpoloženje.

noni morje
noni morje FOTO: iStockphoto

Skopoletin:

Skopoletin je snov noniju, ki sprošča krvne žile in jih napravi bolj elastične. Tako v telesu deluje kot pomožno sredstvo za boj proti visokemu krvnemu tlaku, stimulira ščitnico in povečuje raven serotonina, tako imenovanega hormona sreče, in s tem povzroča dobro razpoloženje, poleg tega pa določa ritem spanja in budnosti, uravnava pritisk in deluje protibakterijsko.

Damnaktal:

Snov v noniju damnaktal nadzira proces delitve celic in zmanjša nevarnost razvoja tumorja. Po zadnjih raziskavah dr. Neila Salomona damnaktal namreč zaustavlja razvoj nekaterih rakavih celic in pred-rakavih celic. Poleg tega pa ubija parazite malarije Plasmodium falciparum in pospeši razvoj tako imenovanih T in B celic, makrofagov in limfnih celic, ki krepijo imunski sistem in igrajo pomembno vlogo pri premagovanju bolezni.

Antrakinoni:

Antrakinoni so fenolne spojine, ki se nahajajo v rastlinskem soku v »grenkih alojah« in v noniju. Nastanejo iz prostih antrakinonov in njihovih derivatov. V velikih količinah dajejo vsi skupaj izjemen odvajalni učinek, v manjših količinah pa pospešujejo absorbcijo iz črevesa in so potencialni mikrobiološki agenti z blažilnim učinkom. Ima antiseptične učinke na bolezni prebavnega trakta, ki jih povzročijo bakterije, na primer salmonelo.

Ursolna kislina:

Ursolna kislina se v medicini uporablja tako topično, kot tudi notranje. Poleg tega deluje protivnetno in protitumorno. Zaustavlja razvoj bakterij in glivic. Zaradi svojih protivnetnih učinkov se uporablja tudi v mazilih za zdravljenje opeklin.

Rutin:

Je močen antioksidant. Poveča absorbcijo vitamina C. Pomaga ljudem, ki se hitro ranijo in krvavijo, saj ojača kapilare. Preprečuje razvoj nekaterih bolezni ven (krčne žile). Ima protivnetni učinek. Pomaga pri zniževanju LDL holesterola. Zavira razvoj rakavih in predrakavih stanj.
 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587